Protesty opozice vyvolal požadavek koalice, aby Sněmovna stanovila pro hlasování o potvrzení stavu legislativní nouze ke schvalování snížení červnové valorizace penzí pevný čas na dnešních 16:00. Opozice k návrhu předsedy lidoveckých poslanců Marka Výborného vznesla desítku protinávrhů, další protinávrhy předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nechtěla připustit a nakonec vyhlásila přestávku v jednání na poradu zástupců poslaneckých klubů. Schůzka skončila bez dohody.
Výborný opřel svůj návrh o pasáž jednoho z nálezů Ústavního soudu. Podotkl, že k dnešním 10:00 vystoupilo v diskusi o potvrzení stavu legislativní nouze 63 opozičních poslanců s 214 příspěvky. Opoziční poslanci následně začali předkládat své protinávrhy, aby Sněmovna stanovila čas hlasování na určité hodiny v pátek. Pekarová Adamová je následně přerušila s argumentem, že může jít o zneužití předkládání protinávrhů a chtěla nechat hlasovat.
S přednostním právem však vystoupil předseda SPD Tomio Okamura, který chtěl k legislativní nouzi ještě vystoupit s projevem. "Předseda klubu KDU-ČSL mi brání v projevu v tomto bodě. Mám připraveno 200 stran," prohlásil. Navrhl, aby Sněmovna o stavu legislativní nouze hlasovala v pátek ve 21:00. "To, že chcete okrást tři miliony důchodců, to si tady nevyboucháte," komentoval počínání zástupců koalice, kteří začali tlouct do lavic.
Předsedkyně frakce ANO Alena Schillerová pak chtěla od Pekarové Adamové zdůvodnění, proč některé poslance z možnosti podávat protinávrhy vyřadila. "Takové jednání se dá označit za chování, které odporuje jednacímu řádu," řekla Schillerová. Předsedkyně Sněmovny s poukazem na stanovisko sněmovní legislativy odpověděla, že předkládání neúměrného počtu protinávrhů lze vnímat jako chování, které odporuje jednacímu řádu.
Koalice prosadila už ráno omezení řečnické doby v debatě o legislativní nouzi na nejvýše deset minut. Poslanci od té doby vedli spor, zda byl takový postup oprávněný, nebo ne. Například Taťána Malá (ANO) označila stav legislativní nouze s omezením řečnické doby za flagrantní porušování jednacího řádu a dalších práv poslanců. Lidovecký poslanec Pavel Bělobrádek postup koalice hájil, návrh na omezení řečnické doby na rozdíl od návrhu na přerušení schůze, o což se také vedl spor, podle něho možný je.
Jana Mračková Vildumetzová (ANO) následně navrhovala přerušit projednávání potvrzení stavu legislativní nouze do čtvrtečních 09:00, aby se vytvořil prostor pro vyjasnění procedurálních záležitostí. "Je to nehlasovatelné, protože se nenacházíme v bodě," odmítla požadavek na hlasování Pekarová Adamová. Šéf ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO) označil to, že opoziční návrhy koalice nepřipustila k hlasování, za čistou zvůli. Bouchání do lavic od opozičních poslanců pak znělo při vystoupení ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL), když opozici prosil o to, aby nedělala „blbce“ ze sebe, z koalice, z veřejnosti a případně z Ústavního soudu.
Jedna z dlouhodobě nejpopulárnějších českých kapel se uprostřed koncertní šňůry potýká s velkými personálními problémy. Zpěváka J.A.R. Dana Bártu postihlo zranění, které hudebníky zcela zásadně limituje. Co se mu stalo?
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.
Jaromír Soukup se měl už o nadcházejícím víkendu vrátit do ringu, ale skutek utekl. Organizátoři v uplynulých dnech oznámili, že sobotní zápas kontroverzního podnikatele se neuskuteční. Fanoušci se ale boháče mezi provazy dočkají, nicméně až později.
Po dvou dnech s letními teplotami pozorujeme v Česku výraznou změnu počasí. Na značné části území prší a nejde o jen tak ledajaký déšť. Může se v něm objevit saharský prach, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Radostnou novinku ve čtvrtek oznámila Veronika Khek Kubařová. Jen několik týdnů před 38. narozeninami se pochlubila, že s manželem čekají po deseti letech manželství prvního potomka.
Počasí se o víkendu mírně ochladí. Oproti předchozím dnům se v sobotu letních teplot nedočkáme, v neděli ale podle ČHMÚ.cz bude citelně tepleji.
Rodina slavného hollywoodského herce Genea Hackmana, držitele dvou Oscarů, zažila tragédii, která nyní otřásá nejen americkými médii. Jeho manželka, 61letá Betsy Arakawa, zemřela za záhadných okolností, jež si nyní odborníci spojují s nakažením vzácným hantavirem. Nemoc je přenášena hlodavci a je známá svými příznaky podobnými chřipce, které však mohou mít fatální následky.
Po úterním posledním rozloučení s milovanou dcerou se naplno dozvídáme, jak velké je trápení Felixe Slováčka a tedy i jeho manželky Dagmar Patrasové. Saxofonista popsal, jak na tom v těchto dubnových dnech je.
Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.
Hvězd z české herecké obce přišlo požehnaně. U rakve s ostatky zesnulého Aloise Švehlíka na středečním posledním rozloučení drželi stráž jeho neméně slavní a někdy i slavnější kolegové. Kdo všechno se ve středu před polednem objevil na jevišti v historické budově Národního divadla?
Annu Slováčkovou, se kterou se v úterý rodina rozloučila na neveřejném pohřbu, si lidé budou pamatovat nejen jako zpěvačku, ale také jako herečku, která se neodmyslitelně zapsala do srdcí diváků televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě. Co teď bude s její postavou?
Ornella Koktová se podílí na organizaci posledního rozloučení s babičkou ze strany svého otce Michala. Jak je přitom známo, vztahy v rodině nejsou právě nejlepší. Projevuje se to i na tom, kdo obdržel pozvánku na pohřeb.