Průmyslová výroba v Česku v září zrychlila meziroční růst

Průmyslová výroba v Česku v září meziročně stoupla o 8,3 procenta po srpnovém růstu o 7,2 procenta. Zářijové výsledky podpořilo meziroční zvýšení výroby motorových vozidel o téměř 60 procent. Meziměsíčně byla průmyslová výroba v září nižší o 0,2 procenta. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o víc než pětinu. Čísla dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad.

Ilustrační foto

Zářijové výsledky průmyslu jsou do značné míry podobné srpnovým, uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. "Loňská nízká srovnávací základna ve výrobě motorových vozidel významně ovlivnila meziroční tempo růstu. V rámci letošního roku však byla průmyslová produkce na úrovni srovnatelné s předchozími měsíci," doplnil.

O téměř 60 procent se výroba motorových vozidel v září meziročně zvýšila po třetinovém propadu ve stejném měsíci loni. "Meziměsíčně však vzrostla jen mírně, a sice o jedno procento. Zvýšená produkce se týkala celého segmentu automotive," podotkla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová. Například ve výrobě elektrických zařízení se to týkalo zejména produkce elektrických světel pro dopravní prostředky.

Výroba meziročně nejvíce klesla v kovodělném průmyslu a ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení, kde zapůsobilo naopak srovnání s loňskými vysokými čísly. V obou zmíněných oborech se výroba snížila proti loňskému září o víc než devět procent.

Hodnota nových zakázek v běžných cenách v září ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 21,9 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 17,2 procenta, z tuzemska vzrostly o 32,2 procenta. Také růst hodnoty nových zakázek byl zčásti ovlivněn nízkou loňskou srovnávací základnou ve výrobě automobilů, uvedl ČSÚ.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v září meziročně snížil o 0,3 procenta. Jejich průměrná hrubá měsíční mzda meziročně vzrostla o devět procent.

Analytici: Průmysl rostl v září díky loňskému propadu výroby aut

Průmysl v září rostl díky nízké srovnávací základně z minulého roku, kdy zejména výroba automobilů citelně klesla následkem mimořádných odstávek kvůli nedostatku potřebných dílů. Shodli se na tom analytici, které dnes oslovila ČTK. Výhled do dalších měsíců zůstává podle nich spíše ponurý, neboť průzkumy z průmyslu hlásí ochlazení na straně výroby i nových zakázek. Průmyslová výroba v ČR v září meziročně stoupla o 8,3 procenta po srpnovém růstu o 7,2 procenta, oznámil dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

"Vývoj tuzemského průmyslu v září sice příjemně překvapil, příznivou meziroční dynamiku však táhla nízká srovnávací základna, jinak by průmysl již meziročně klesal. Předstihové ukazatele však signalizují, že situace v průmyslu se začíná zhoršovat následkem energetické krize a slábnoucí zahraniční poptávky a předstihové indikátory se zhoršují nejen v ČR, ale i v zahraničí," uvedl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Od začátku roku průmysl vzrostl o 1,5 procenta, vzhledem k méně optimistickým vyhlídkám však očekává za letošní rok stagnaci.

Průmyslová data ze září ukazují očekávaný postupný pokles výroby, uvedl analytik Deloitte Filip Pastucha. Pokles je podle něj částečně brzděn automobilovým odvětvím, které roste díky nízké srovnávací základně z minulého roku. Energetická krize bude naplno patrná v tvrdých čísel v momentě, kdy tento statistický efekt vyprchá, poznamenal.

Situace s velmi příznivou základnou ve výrobě motorových vozidel se zopakuje ještě v říjnu, což může tomuto odvětví dopomoci k dalšímu meziročnímu zvýšení, míní analytik UnCredit Bank Patrik Rožumberský. Při poklesu výroby v dalších významných odvětvích je pak otázkou, zda si růst udrží i průmyslová produkce jako celek, řekl. Počínaje listopadem se podle něj meziroční poklesy zřejmě stanou běžnou realitou a ekonomika ztratí v dosavadním růstu průmyslu oporu.

Analytik Banky Creditas Petr Dufek upozornil na patrný útlum v oborech citlivých na vývoj cen surovin a energií, tedy ve výrobě kovů a kovových výrobků, stavebních materiálů či plastů. Ty už podle něj nyní indikují, že domácí i zahraniční poptávka začínají zadrhávat. Na poptávku a aktivitu v průmyslu má nepříznivý vliv růst nákladů, ať již jde o energie, další suroviny či o náklady na dopravu, což platí jak pro českou ekonomiku, tak pro Evropu obecně, doplnil analytik Generali Investments Radomír Jáč.

Pokles indikátorů, jako je důvěra podnikatelů a sentiment spotřebitelů, potvrzuje společné šetření Svazu průmyslu a České národní banky mezi nefinančními podniky ohledně pesimistického výhledu investiční aktivity a zakázek v nadcházejících měsících. Jejich index již několik měsíců deklaruje snižování výroby i zakázek, a to včetně exportních zakázek z důvodu zhoršení ekonomických podmínek na klíčových zahraničních trzích,“ uvedl ředitel Sekce hospodářské politiky a hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek.

Témata: průmysl

Pražská plynárenská zvýší od začátku příštího roku ceny u svého základního…

25.11.2022 15:59 Energetická společnost Pražská plynárenská zvýší od začátku příštího roku ceny u svého základního…

Německá ekonomika zrychlila růst na 0,4 procenta

25.11.2022 10:03 Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,4 procenta, růst…

Podnikatelé nemají podle HK dost informací o vládních opatřeních v…

24.11.2022 13:54 Čeští podnikatelé nemají dostatek informací o státní pomoci ke zmírnění současné energetické krize.…

ČNB: Další zvyšování úrokových sazeb by mohlo prohloubit hospodářskou…

23.11.2022 10:35 Základní úroková sazba je už na úrovni, která tlumí hospodářskou aktivitu. Další zvyšování sazeb by…

Česká ekonomika po letošním nárůstu o 2,3 procenta v příštím roce klesne,…

22.11.2022 19:21 Česká ekonomika po letošním nárůstu o 2,3 procenta v příštím roce klesne, hrubý domácí produkt (HDP…

Hodnota majetku Elona Muska letos klesla o více než 100 miliard dolarů

22.11.2022 17:20 Hodnota majetku amerického podnikatele a šéfa automobilky Tesla Elona Muska se od začátku letošního…

Ukrajina chce od ledna zdražit tranzit ropy pro Maďarsko a Slovensko

21.11.2022 20:39 Aktualizováno Ukrajina chce od ledna zvýšit poplatek za tranzit ropy do Maďarska a na Slovensko o více než 18…

Japonsko: Světové zásoby zkapalněného plynu jsou na roky vyprodané

21.11.2022 15:20 Japonsko varuje, že celosvětová konkurence na trhu se zkapalněným zemním plynem (LNG) kvůli…

Pracujte tvrdě, nebo odejděte, řekl Musk zaměstnancům Twitteru. Ti…

18.11.2022 11:45 Odhadem stovky zaměstnanců se rozhodly opustit firmu Twitter poté, co jim nový majitel Elon Musk…

Evropská unie odblokovala peníze na projekty Agrofertu

18.11.2022 08:47 Česko může požádat Evropskou unii o proplacení dotací pro holding Agrofert, které byly dosud…

Související:

Nejnovější