Mezi Čechy roste přesvědčení, že bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) bude kandidovat na prezidenta. Jeho účast v prezidentských volbách v lednu příštího roku očekávají tři čtvrtiny obyvatel. Vyplývá to z únorového průzkumu agentury STEM/MARK.
Oproti poslednímu průzkumu z loňského podzimu rostou preference především ženám. Ženu si v prezidentském úřadu umí představit čtyři pětiny lidí a chtělo by ji 65 procent. Podle aktuálního průzkumu má z žen nejvyšší preference senátorka Miroslava Němcová (ODS) a šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.
Důležitost prezidentské funkce v porovnání s posledním průzkumem klesla o deset procentních bodů na 71 procent. "Vnímaná důležitost prezidentského úřadu je v posledních letech tak trochu jako na houpačce. Rozkolísanost je dána především významnými či náhlými událostmi, jako jsou volby, pandemie či válečné konflikty, kdy pociťujeme větší míru společenské angažovanosti a to samé, ba dokonce ve větší míře, požadujeme od prezidenta, který by nám měl jít příkladem," uvedl Jan Burianec ze STEM/MARK. Autoři průzkumu upozornili, že do aktuálních výsledků se ještě nepromítl válečný konflikt na Ukrajině, průzkum se konal od 17. do 22. února.
Mezi lidmi je v otázce, kdo by mohl být prezidentem po Miloši Zemanovi, nejčastěji zmiňován předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Bývalý premiér svoji kandidaturu oficiálně ještě nepotvrdil, očekává ji 75 procent respondentů, loni na podzim to bylo 70 procent a před rokem polovina. V únoru by Babiše volilo 17 procent dotázaných a pro 34 procent by přicházel v úvahu. Za Babišem následují moderátor a herec Marek Eben a generál Petr Pavel, Ebena by volilo 14 procent a Pavla 13 procent dotázaných. Němcovou by volilo 11 procent respondentů a pro 36 procent přichází senátorka v úvahu. Stejně tak pro 36 procent přichází v úvahu Drábová, hlas by jí dalo devět procent. Desetina dotázaných by volila senátora Pavla Fischera a předsedu Senátu Pavla Vystrčila (ODS).
Podle Buriance je třeba přistupovat k dosavadním preferencím s rezervou, protože pro mnoho lidí stále nejsou prezidentské volby podstatným a aktuálním tématem. "Hlavním cílem je sledovat dlouhodobý trend a vývoj v čase. Pro kandidáty je důležitá především celostátní znalost a alespoň částečná přijatelnost. Od minulé vlny se zvedla volitelnost a přijatelnost u více žen, což je nejzajímavější rys. Velkou otázkou je, jak s prezidentskými preferencemi zahýbou současné události na Ukrajině a příliv válečných uprchlíků," uvedl.
Vedle Němcové s Drábovou jsou z žen v průzkumu zmiňovány také vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, ekonomka Danuše Nerudová nebo někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková.
Celodenním mrazům během dalšího lednového týdne, který právě začíná, odzvoní. Předpověď slibuje oteplení, ale také možné komplikace kvůli silné ledovce. Vyplývá to z informací od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Velké herecké osobnosti nám všem stárnou před očima. Věk neumí zastavit ani Veronika Žilková, kterou podle jejích vlastních slov "poslali do důchodu". Když se známá herečka dozvěděla, kolik peněz dělá její penze, rozplakala se.
ANO je i nadále hegemonem tuzemské politiky, ukazuje první průzkum preferencí od říjnových sněmovních voleb. Vypracovala ho agentura STEM pro stanici CNN Prima News. Hnutí vedené premiérem Andrejem Babišem by volila více než třetina oslovených lidí. Do Sněmovny by se dostalo jen pět uskupení.
Letos se na obrazovky prvního programu České televize vrátí oblíbená taneční soutěž celebrit StarDance. Známé osobnosti každopádně potřebují taneční partnery či partnerky. Případní zájemci o účast v televizní show už ale mají smůlu.
Americký prezident Donald Trump odpovídal na novinářský dotaz, zda Američané nezopakují svůj majstrštyk s únosem prezidenta jiného státu v případě ruského vůdce Vladimira Putina. Podle Trumpa to nebude nutné. Šéf Bílého domu stále věří v diplomatické řešení války na Ukrajině, která trvá už téměř čtyři roky.
Zimní olympijské hry se blíží a možná na nich uvidíme Helenu Vondráčkovou. A dokonce i Karla Gotta, i když je už několik let po smrti. Jeden z brankářů hokejového národního týmu totiž odhalil, co má ještě před začátkem největší sportovní akce roku za lubem.
Meteorologové v neděli upozornili na další hrozby zimního počasí v Česku. Dnes představují nebezpečí především sněhové jazyky či závěje. Po nadcházející mrazivé noci hrozí v pondělí ledovka, jejíž tloušťka může dosáhnout až 5 milimetrů. Budou tak hrozit nejrůznější problémy, vyplývá z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Karlos Vémola jistě doufá, že se jeho slova o nevině ukážou jako pravdivá, ale kauza, ve které čelí obvinění mezitím bobtná. Policie se totiž rozhodla v případu obvinit další dvě osoby. Známý zápasník je v současnosti nadále ve vazbě.
Šťastný konec má záchranná akce, která od sobotního odpoledne probíhala v Moravském krasu, kde se muž během dobrodružné výpravy zranil v těžce přístupné jeskyni. V neděli ráno se zraněného podařilo dostat na světlo. Podle hasičů šlo o mimořádně náročný zásah, který nemá v Česku obdoby.
V den, kdy se v Brně konalo poslední rozloučení s Pavlem Nečasem, prolomil další z jeho hereckých kolegů mlčení ke smutné události. Ozval se zarmoucený Martin Dejdar. Nečas náhle zemřel na Silvestra, bylo mu 59 let.
Počasí je tentokrát ve volných dnech vyloženě zimní. I v nížinách se lidé dočkali bohaté sněhové nadílky, vrátily se také silné mrazy. Příští víkend už by měl být jiný. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Česko se v těchto dnech loučí s náhle zesnulým hercem Pavlem Nečasem, což nikdo z jeho blízkých či známých nečekal. Vždyť hodonínský rodák měl pro letošní rok zajímavé plány, odhalila jeho blízká spolupracovnice.