První den s covid pasy v italské dopravě se obešel bez potíží

Vlaková doprava v Itálii, ilustrační fotografie.
Vlaková doprava v Itálii, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 1. září 2021 20:49
Sdílej:

Bez větších problémů i bez avizovaných protestů se dnes v Itálii obešlo první dopoledne, kdy v zemi platí povinnost prokázat se covidovým certifikátem v letecké dopravě a na dálkových autobusových i vlakových spojích, informovala tisková agentura ANSA.

Odpůrci opatření tento týden pohrozili blokádami nádraží a ministerstvo vnitra reagovalo posílením kontrol na nádražích, zvláště v Římě. Shromáždění se nakonec účastnil malý počet lidí.

Záběry z italských nádraží, které na internetu vysílají místní média, ukazují fronty u dálkových spojů. Kontroly covidových potvrzení, ať už papírových či v mobilu, které provádějí zaměstnanci železnice, ale postupují rychle. Covidový pas není potřeba v místní dopravě, v metru, v tramvajích ani například na trajektu v Messinské úžině mezi Apeninským poloostrovem a Sicílií.

Takzvaný zelený pas dokládá potvrzení o nejméně jedné dávce vakcíny proti covidu-19, o prodělání této nemoci v předchozím půlroce nebo o nejvýše 48 hodin starém negativním testu na koronavirus. Už od 6. srpna je covidový certifikát v Itálii zapotřebí při vstupu do vnitřních prostor restaurací, muzeí, bazénů, wellness center či kulturních center, což se týká i mezinárodního filmového festivalu začínajícího dnes večer v Benátkách. Na festival je možno jít i bez covidového pasu, ale s negativním testem na koronavirus, který dělají na několika místech na ostrově Lido, místě konání filmové přehlídky.

Ode dneška musí v Itálii mít covidový pas i učitelé. Televize SkyTg2 informovala o případu dvou pedagogů v Turíně, kteří podali stížnost na policisty kvůli tomu, že je odmítli bez zeleného pasu pustit do budovy školy. Podle serveru televize ale předložili potvrzení od lékaře.

Proti novým opatřením proti šíření koronaviru SARS-CoV-2 se v posledních týdnech v Itálii konaly demonstrace, jež se někde zvrhly v násilnosti i vůči novinářům. Některým lékařům či ministrům lidé vyhrožovali, například ministr zahraničí Luigi Di Maio dostal na sociálních sítích i výhrůžky smrtí za prosazování očkování proti covidu-19, uvedla televize Rai. Před dnešními možnými blokádami nádraží varovala ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová, která uvedla, že účastníkům blokád hrozí stíhání za ohrožení veřejné služby.

Protesty před italskými nádražími nakonec byly velmi malé a na mnoha místech bylo více novinářů a policistů než protestujících, uvedla agentura ANSA. Zřejmě největší shromáždění bylo v Turíně, kde se před hlavním nádražím sešlo několik desítek lidí. Policisté zadrželi jednoho muže, který se odmítl nechat identifikovat. Zhruba 50 lidí demonstrovalo ve Florencii. V Římě, Miláně či Neapoli se před nádražími sešly spíše menší skupiny lidí či jednotlivci.

Stalo se