Ruský prezident Vladimir Putin, který na konci února nařídil vpád ruských vojsk na Ukrajinu, prohlásil, že sdílí hoře matek, které přišly o své syny. Z prezidentova setkání s matkami vojáků válčících na Ukrajině odvysílala zpravodajská televize Rossija 24 v přímém přenosu jen Putinova slova na úvod, až do prezidentova oznámení, že "začíná svobodná diskuse". Rusko za devět měsíců bojů přišlo podle odhadu ukrajinského generálního štábu o více než 86.000 vojáků.
"Já osobně a celé vedení země sdílíme tuto bolest, chápeme, že nic nemůže nahradit syna, ztrátu dítěte, zvláště matce," oslovil Putin účastnice setkání. Prezident dnes tvrdil, že s vojáky ve "speciální vojenské operaci", jak nazývá válku proti Ukrajině, občas mluví po telefonu. "Hovořil jsem s těmi, kdo mě udivili svou náladou, svým přístupem k věci. Nečekali telefonát ode mne," poznamenal s tím, že tyto hovory se podařilo zorganizovat právě díky matkám vojáků.
Ruské vojáky Putin označil za hrdiny. Ukrajinská strana naopak opakovaně upozorňuje na množící se důkazy o zločinech, jichž se na nyní už osvobozených územích příslušníci ruských ozbrojených sil dopouštěli.
"Nikdo, kromě nich a jejich bezprostředních velitelů, kteří jim stojí po boku, neví, jak je tato práce těžká a jak moc souvisí s reálným ohrožením života a zdraví," prohlásil Putin.
Ruský prezident, který je současně vrchním velitelem ozbrojených sil, ale ruské vojáky na frontě nikdy nenavštívil, na rozdíl od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který se za obránci Ukrajiny již několikrát podíval. Zelenskyj takto naposledy zavítal do nedávno osvobozeného Chersonu, jediného oblastního centra, kterého se Rusům za 275 dnů války podařilo dobýt a o které nedávno zase přišli.
Šéf ruského státu dnes prohlásil, že život je mnohem složitější, než se ukazuje na obrazovce televizoru či počítače - a na internetu se podle Putina nedá "vůbec ničemu věřit", protože se tam vyskytuje "spousta všelijakých falešných informací, podvrhů, klamání a lží", vždyť informace jsou dnes také zbraní války. Rusko po začátku války výrazným způsobem omezilo dostupnost většiny celosvětových sociálních sítí i internetových stránek západních médií. Odborníci už také řadu let upozorňují na ruské šíření dezinformací a informační válku vůči západním společnostem.
Hollywoodská hvězda Angelina Jolie se v nedávném rozhovoru svěřila s nelehkou kapitolou svého života, kterou označila za "velmi temné období". Herečka, známá svými ikonickými rolemi a humanitárními aktivitami, přiznala, že se stáhla z veřejného života a bojovala se svým duševním zdravím.
Karel Gott byl známý jako velký milovník žen. Ačkoliv ale odhady o počtu těch, které mu podlehly, nejsou malé, některé naopak odolávaly.
Spisovatelka Radka Třeštíková se na konci loňského roku rozhodla opustit sociální sítě a stáhla se z veřejného života. Smazala všechny své fotografie na Instagramu a nechala fanoušky v nejistotě, zda se vůbec někdy vrátí. Nyní, po více než pěti týdnech, je však zpět – a její návrat na sociální sítě je opravdu výrazný.
Jiřina Bohdalová je jednou z nejvýraznějších a nejúspěšnějších českých hereček. Za hranicemi je její jméno ale prakticky neznámé. Proč se hvězdě českého filmu nikdy nepovedlo prorazit i v zahraničí?
Meta, společnost Marka Zuckerberga, která vlastní platformy Facebook a Instagram, se ocitla pod palbou kritiky po svém rozhodnutí ukončit program ověřování faktů v USA a uvolnit omezení týkající se některých témat, jako je imigrace nebo gender. Laureátka Nobelovy ceny za mír Maria Ressa toto rozhodnutí označila za krok, který otevírá dveře „světu bez faktů“ – světu, který podle ní nahrává diktátorům a ohrožuje demokracii i novinářskou práci.
Kalifornie čelí mimořádné situaci, kterou odborníci považují za důsledek klimatických změn. Velitel hasičského praporu David Acuna poskytl BBC Radio 4 širší pohled na aktuální požáry a zdůraznil, jak neobvyklé a závažné jsou pro toto roční období.
Budoucí americký prezident opakovaně vyjádřil svou touhu ovládnout Grónsko, které je autonomní součástí Dánského království. Gróňané z toho mají smíšené pocity. Někteří označili jeho rétoriku za nebezpečnou, jiní by největší ostrov na světě pod dikcí USA uvítali. Prvním krokem ale zřejmě bude muset být referendum o samostatnosti.
Moderátor Marek Eben tvoří s karlovarským filmovým festivalem nerozlučnou dvojici. Přesto jsou momenty, které si rád nechává ujít, například dlouhé večerní party. Nedávno prozradil, proč tomu tak je.
Rok 2024 se stal významným milníkem v dějinách klimatické změny, když byl poprvé zaznamenán průměrný globální nárůst teploty o více než 1,5 °C ve srovnání s předindustriálním obdobím. Tento symbolický práh, který byl stanoven jako ideální hranice v Pařížské dohodě, je varovným signálem pro celý svět. Vědci však zdůrazňují, že tento nárůst je zatím pouze dočasný, a naléhavě vyzývají k rozhodné akci, která by mohla změnit trajektorii budoucího klimatu.
Město Most se ocitlo v šoku po tragickém požáru restaurace, při kterém zahynulo šest lidí a dalších osm utrpělo zranění. K neštěstí došlo za dosud nejasných okolností, přičemž vyšetřovatelé pracují s verzí, že požár mohl způsobit výbuch propanbutanové lahve. Tato hypotéza však zatím nebyla potvrzena, a případ se stále intenzivně vyšetřuje, uvedl server ČT24.
Jana Boušková je přes čtyři dekády šťastně zadaná za kolegu Václava Vydru, který si však se žádostí o ruku dal na čas. Ačkoliv se dali dohromady v 80. letech, přišly zásnuby a sňatek až v novém tisíciletí. Proč to tak trvalo?
Nový výzkum naznačuje, že načasování konzumace kávy může hrát klíčovou roli při snižování rizika předčasného úmrtí a zlepšení zdraví srdce. Studie publikovaná v časopise European Heart Journal ukázala, že pití kávy ráno může být nejprospěšnější, a to bez ohledu na množství vypité kávy nebo další faktory, které by mohly mít vliv.