Kreml v pátek uvedl, že během návštěvy severokorejského vůdce Kim Čong-una v Rusku nedošlo k podpisu žádné dohody. Uvedl to server Ukrajinska pravda.
"Nebyly podepsány žádné dohody a ani není v plánu nějaké podepsat," řekl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov poté, co američtí představitelé upozornili na možnou dohodu, v jejímž rámci by Pchjongjang poskytl Moskvě zbraně pro válku na Ukrajině výměnou za technologii balistických raket.
Severokorejský vůdce přicestoval se ve středu na ruském Dálném východě setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Oba lídři se vzájemně obdarovali puškami. Putin a Kim si pak před společnými rozhovory na kosmodromu prohlédli odpalovací rampu, kde se seznámili s procesem montáže ruské nosné rakety typu Angara.
Severokorejský vůdce poté dodal, že KLDR stojí za všemi kroky, které Putin a Rusko učiní. Podle něj je spojuje společný boj proti imperialismu. Rozhovory obou delegací podle ruských státních médií trvaly čtyři až pět hodin. Po jednání se odebrali na oběd.
"Korejská lidově demokratická republika věří, že Rusko vede posvátný boj za svou suverenitu a bezpečnost a Pchjongjang podporuje každé rozhodnutí Putina, řekl Kim během jednání se svým ruským protějškem," uvedla k jejich setkání agentura TASS.
"Nyní Rusko vede posvátný boj za ochranu své státní suverenity a bezpečnosti a zároveň bojuje proti hegemonickým silám, které se staví proti Rusku," řekl podle agentury Kim a dodal, že jeho návštěva přišla ve "zvláštní čas".
Kim Ukrajinu nejmenoval, ale odkazoval se na ruskou "vojenskou operaci", což je eufemistická fráze, kterou Moskva používá k popisu své nezákonné invaze na Ukrajinu. Řekl, že "ruská armáda a její lid zdědí zářivou tradici vítězství" a demonstrují svou pověst v první linii "vojenské operace."
Na otázku reportéra zda Rusko pomůže Severní Koreji vypustit své vlastní satelity a rakety, Putin odpověděl: "Přesně proto jsme sem přišli." Podle serveru CNN vůdce Severní Koreje projevuje velký zájem o vesmír a o raketovou techniku.
Kim Čong-un kromě toho označil vztahy Severní Koreje a Ruska za "prioritu číslo jedna" a Putin během jednání naznačil, že Moskva by mohla Severní Koreji pomoci při budování satelitů, uvedla televize NBC News.
Putin v ruské státní televizi po schůzce s Kimem řekl, že navzdory mezinárodním sankcím existuje "možnost" vojenské spolupráce Ruska se Severní Koreou. "Jsou zde určitá omezení... V rámci stávajících pravidel jsou možnosti, kterých si všímáme a diskutujeme o nich," řekl. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil jednání Putina s Kimem za zásadní a dodal, že Severní Korea má zájem o spolupracovat s Ruskem v oblasti letectví a dopravy.
Kim už v minulosti také zdůraznil roli vojenských satelitů jako prostředku k ochraně národní bezpečnosti a územní stability a hovořil o jejich strategické hodnotě při preventivním rozmístění vojenské síly. V dubnu to uvedla severokorejská státní média.
Poskytnutí této technologie Severní Koreji by bylo v rozporu s mezinárodními sankcemi, jejichž cílem je omezit schopnost Pchjongjangu vybudovat plně funkční jaderné zbraně a balistické raketové síly. Analytici ale předpokládají, že Severní Korea zřejmě bude souhlasit s dodávkami munice a zbraní Rusku, které Moskva využije ve válce na Ukrajině.
Pokud se Kim a Putin dohodli na posílení své vojenské spolupráce, i na společných námořních cvičeních s Čínou, bude to představovat bezpečnostní hrozbu, a to nejen pro oblast Korejského poloostrova.
Dřívější informace z listu The New York Times naznačovaly, že Putin bude žádat od Kima dělostřelecké granáty a protitankové střely, zatímco severokorejský vůdce bude usilovat o pokročilé technologie pro satelity a ponorky s jaderným pohonem, o potravinovou a energetickou pomoc a také o podporu na mezinárodní scéně.
Washington má obavy, že nákup zbraní od KLDR by mohl být důkazem selhání ruské invaze na Ukrajinu. "Když budujeme vztahy se svými sousedy, včetně Severní Koreje, sledujeme zájmy našich dvou zemí, nikoli varování z Washingtonu," reagoval mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na varování USA, aby Rusko nekupovalo zbraně od Severní Koreje.
Už březnu Bílý dům uvedl, že získal informace, podle kterých se Moskva snaží vyjednat s Pchjongjangem dohodu o poskytnutí munice Rusku výměnou za dodávky potravin a dalších komodit pro KLDR.
To, že Rusko vede se Severní Koreou delší dobu tajné rozhovory, jejichž cílem je získat munici a zásoby pro svou válku proti Ukrajině, pak podle amerických médií potvrdil Bílý dům na začátku září. "Jednání o zbraních mezi Ruskem a KLDR aktivně pokračují," řekl mluvčí Rady pro národní bezpečnost John Kirby.
Počasí se příští týden bude zpočátku držet nad hranici dvaceti stupňů, s blížícím se víkendem se podle ČHMÚ.cz ale citelně ochladí.
Už téměř půl století tvoří britský král Karel III. a jeho manželka Kamila pevný pár, jejichž vztah obstál i přes dekády společenských tlaků a mediálních kontroverzí. Letos společně oslavili dvacet let od své civilní svatby, která proběhla 9. dubna 2005 na radnici ve Windsoru. A právě během státní návštěvy Itálie Kamila překvapila nejen svým vzhledem, ale i upřímnými slovy o lásce a manželství.
Sparta Praha po precizním výkonu na brněnském ledě srovnala semifinálovou sérii na 3:3 a o postupujícím do finále se rozhodne až v neděli. Hlavním hrdinou zápasu byl brankář Josef Kořenář, který si připsal čisté konto a pomohl tak Sparti k výhře 3:0.
Českou veřejnost zasáhla tento týden smutná zpráva – ve věku pouhých 29 let zemřela zpěvačka a herečka Anna Julie Slováčková, dcera známých umělců Dagmar Patrasové a Felixe Slováčka. Podlehla dlouhému boji s rakovinou, který začal už v roce 2019.
Veroniku Žilkovou obdivují lidé nejen jako herečku, ale i pro její skvělou kondici v již relativně pokročilém věku. Ona se přitom rozhodla, že bude stárnout přirozeně. Čemu řekla rezolutní ne?
Nejvíce reakcí na odchod Aničky Slováčkové přišlo logicky hned v prvních hodinách poté, co k němu došlo. Někteří lidé ale potřebovali čas, aby zpracovali, co se v neděli večer stalo. Ačkoliv tušili, že rakovina bude tentokrát nad síly statečné bojovnice.
Na den přesně za týden začne čtyřdenní velikonoční volno, ale obchody zůstanou po většinu času otevřené. Během dubna omezí svůj provoz na pouhý jeden den na začátku přespříštího týdne. Potvrzují to i informace přímo od samotných řetězců.
Jak se veřejně rozloučit s Annou Slováčkovou, která v neděli ve věku 29 let zemřela po dlouhém a statečném boji s rakovinou? Felix Slováček sice řekl, že rodina bude respektovat přání zesnulé, ale fanouškům dcery zároveň naznačil, kdy a kde budou moci uctít její památku.
Kudy chodí, tam stále zmiňuje Hanu Zagorovou. Štefan Margita žije už třetím rokem bez milované manželky. Podle jeho slov jí lékaři prodloužili život. Operní pěvec se jim za to teď snaží odvděčit.
Spontánní pieta za Annu Slováčkovou už od pondělí probíhá u domu Felixe Slováčka a Dagmar Patrasové. Poklidnou atmosféru sounáležitosti s truchlící rodinou narušil snad jen jeden jediný incident. Co se přesně stalo, že musela být přivolána policie?
První konkrétnější předpověď pro letošní Velikonoce přinesl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V tuto chvíli všechno nasvědčuje tomu, že začátek volna nepřinese počasí, jaké by si asi přála většina lidí.
Jihočeská policie od neděle vyšetřuje smrt muže, jehož měl napadnout a usmrtit vlastní pes. Kriminalisté případ vyšetřují pro podezření ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti.