Rusko bude pokračovat v rozvoji svého jaderného arzenálu jako prostředku odstrašení a poskytne svým vojákům na Ukrajině nejmodernější zbraně a drony. Dnes to podle serveru BBC prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.
Putin hovořil o jaderných zbraních během ceremonie v Kremlu, které se zúčastnili absolventi vojenských, policejních a zpravodajských akademií.
"Plánujeme dále rozvíjet jadernou triádu jako záruku strategického odstrašení a udržení rovnováhy sil ve světě," uvedl ruský prezident. Jaderná triáda odkazuje na ruské jaderné zbraně odpalované ze země, vzduchu a moře.
Ve čtvrtek Putin zopakoval, že zvažuje revizi ruské doktríny o používání jaderných zbraní.
Současná ruská jaderná doktrína mluví o tom, že je možné jaderné zbraně použít pouze v případě jaderného útoku na Rusko anebo v případě útoku konvenčními zbraněmi, který by ohrožoval samotnou existenci země.
Putin před dvěma týdny na petrohradském ekonomickém fóru uvedl, že jaderné zbraně nejsou potřeba k vyřešení války na Ukrajině. Konkrétně řekl, že nevidí důvod k použití zbraní hromadného ničení, proto vyzval, aby se o tom nediskutovalo. Už tehdy ale nevyloučil změnu ruské jaderné doktríny.
"Použití (jaderných zbraní) je možné ve výjimečném případě - v případě hrozby pro suverenitu a územní celistvost země. Nemyslím si, že taková věc nastane. Není to potřebné," řekl Putin na konferenci.
Ruský prezident označil jadernou doktrínu za živý nástroj. "A my pozorně sledujeme, co se ve světě kolem nás děje, a nevylučujeme nějaké změny této doktríny. To se týká i testování jaderných zbraní," podotkl s tím, že v případě nutnosti by mohlo dojít i k jadernému testu.
Rusko a Spojené státy vlastní přibližně 90 procent všech jaderných zbraní na světě a Rusko podle expertů disponuje největšími zásobami jaderných zbraní – má více než 5500 jaderných hlavic.
Andrew Mountbatten-Windsor, dříve známý jako princ Andrew, by mohl brzy vyměnit britské sychravé počasí za slunný exil v Bahrajnu. Podle královského životopisce Andreje Lownieho, autora knihy Entitled: The Rise and Fall of the House of York, se o tomto kroku v diplomatických kruzích vážně uvažuje. Pro Andrewa by přesun na ostrov v Perském zálivu znamenal únik před neustálým drobnohledem britských médií i veřejnosti.
Victoria Beckham prožívá jedno z nejtěžších období své kariéry. Kromě pokračujícího a velmi veřejného sporu se svým nejstarším synem Brooklynem nyní čelí zradě od člověka, kterého roky považovala za blízkého přítele. Známý DJ Fat Tony, ikona londýnské klubové scény, se totiž rozhodl přiživit na posměšcích, které se na adresu bývalé členky Spice Girls valí ze všech stran.
Britský princ Harry u Vrchního soudu v Londýně ostře zaútočil na vydavatele deníku Daily Mail. V emotivním svědectví obvinil společnost Associated Newspapers Ltd (ANL) z toho, že se ho svými praktikami snažila dohnat „k drogám a alkoholu“. Podle vévody ze Sussexu vydavatelství svou obsesí sledovat každý jeho krok udělalo ze života jeho manželky Meghan „naprosté utrpení“.
Americká viceprezidentská rodina se rozrůstá. JD Vance a jeho manželka Usha v úterý prostřednictvím společného příspěvku na sociální síti Instagram oznámili, že očekávají čtvrtého potomka. Pár zároveň prozradil, že se jejich rodina v červenci rozroste o chlapce.
Ondřej Brzobohatý se konečně dočkal rozhodnutí ve svém sporu s bývalou manželkou Taťánou Kuchařovou. A jistě ho těší, že soud rozhodl v jeho prospěch. Modelka by se měla hudebníkovi omluvit a zaplatit mu značnou sumu. Rozsudek ale zatím není pravomocný.
Česko čeká v noci z neděle na pondělí a během úvodního dne příštího týdne velmi zajímavá situace, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na některých místech se lidé mohou dočkat sněhové nadílky.
Expremiér Petr Fiala (ODS) o uplynulém víkendu opustil poslední z vrcholných funkcí, která mu zůstávala, protože si občanští demokraté zvolili nového předsedu strany. Fiala tak mohl konečně vyrazit na dovolenou, o kterou však v první řadě nestál on sám.
Ledovka způsobila v pátek ráno a dopoledne velké problémy v automobilové dopravě. Dálnici D1 uzavřela hromadná nehoda nejméně dvou desítek vozidel. V Jihomoravském kraji byl dokonce vyhlášen traumaplán.
Bývalý výrazný starosta jedné z pražských městských částí Pavel Novotný se chce vrátit do řad ODS, kterou opustil poté, co byl v loňském roce odsouzen. Oznámil to na sociálních sítích. Občanští demokraté si o uplynulém víkendu zvolili nového předsedu, Martin Kupka nahradil v nejvyšší stranické funkci Petra Fialu.
Mahulena Bočanová připomněla lidem, jaké problémy mohou nastat při cestování letadlem. Při posledním výletu na Kanárské ostrovy totiž hrozilo, že se někdo z její výpravy nedostane na palubu. Co se přesně stalo?
Meteorologové ji sice předem neavizovali, ale na Moravě a ve Slezsku udeřila v pátek ráno ledovka. Od brzkých ranních hodin nastaly problémy v dopravě, k omezení provozu došlo na dálnicích D1 a D2.
Počasí se v závěru probíhajícího týdne obejde většinou beze srážek. Meteorologové je očekávají až v neděli večer, přičemž může jít o déšť i sníh. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na sociální síti X.