Ruský prezident Vladimir Putin se jako třiadvacetiletý poručík sovětské tajné policie KGB zúčastnil vyšetřování jedné z prvních akcí "politického umění", když se v roce 1976 na Petropavlovské pevnosti v Petrohradu objevil 42 metrů dlouhý nápis "Přibíjíte na kříž svobodu, ale lidská duše nezná okovy!"
Autoři nápisu po dopadení strávili roky ve vězení, uvedl dnes zpravodajský server Meduza, píšící z lotyšského exilu. Putinovu účast na vyšetřování potvrzují podle něj nedávno objevené dokumenty.
Putinovo jméno se vyskytuje v protokolu z domovní prohlídky u umělce Olega Volkova, který se zachoval v Muzeu politické historie. Jako první si toho všiml petrohradský historik Konstantin Šolmov, který snímek protokolu zveřejnil na sociálních sítích.
Nápis o ukřižování svobody a nespoutané duši se objevil na jedné z bašt pevnosti 3. srpna 1976 ráno, namalovali jej sovětští umělci Julij Rybakov a Oleg Volkov, kteří se o několik měsíců dříve marně pokoušeli v pevnosti zorganizovat výstavu svých děl. Nápis malovali 15 minut bílou barvou, každé písmeno bylo vysoké 1,2 metru, a tak byl nápis dobře vidět.
Tajní policisté, kteří měli nápis smazat, museli připlout k pevnosti v nafukovacích člunech, protože hladina Něvy stoupla a na místo se nedalo dojít suchou nohou. "Čekisté", jak se příslušníkům tajné služby přezdívá od sovětských dob, nejprve museli připlout a pak se brodit v holínkách. Písmena zkusili zakrýt víky od rakví z blízkého pohřebnictví v pevnosti, ale tím upoutali k nápisu ještě větší pozornost, poznamenal server.
Dílo Rybakova a Volkova se od jiných sovětských graffiti lišilo "rozměrem, poetičností a přesnou trefou do historického a literárního kontextu", napsal svého času rakouský novinář Herwig Höller. Vzhledem k tomu, že nápis s výrazy svoboda a okovy umístili na bývalou věznici, lze jej interpretovat i jako narážku na báseň, kterou Alexandr Puškin věnoval petrohradským vzbouřencům proti carské moci poslaným do vyhnanství na Sibiři. Autor předpovídá, že těžké okovy jednou spadnou a svoboda uvítá vyhnance radostně u vchodu.
Putin se podle zmíněného protokolu asi měsíc po namalování nápisu, 7. září 1976, spolu s dalšími příslušníky KGB zúčastnil domovní prohlídky u Volkova. Toho spolu s Rybakovem obvinili z výtržnictví a poškozování státního majetku, historických památníků a architektury. Rybakova odsoudili na šest let do vězeňského tábora, Volkova na sedm.
Skoro o 40 let později, v srpnu 2016, se inkriminovaný nápis znovu objevil v Petrohradu, na jednom z nábřeží. Tentokrát šlo o dílo umělce z Jekatěrinburgu. "Mohu jen říci, že (nápis) neztratil aktuálnost," řekl tehdy Rybakov s tím, že se autorovi klaní.
Hollywoodská hvězda Angelina Jolie se v nedávném rozhovoru svěřila s nelehkou kapitolou svého života, kterou označila za "velmi temné období". Herečka, známá svými ikonickými rolemi a humanitárními aktivitami, přiznala, že se stáhla z veřejného života a bojovala se svým duševním zdravím.
Karel Gott byl známý jako velký milovník žen. Ačkoliv ale odhady o počtu těch, které mu podlehly, nejsou malé, některé naopak odolávaly.
Spisovatelka Radka Třeštíková se na konci loňského roku rozhodla opustit sociální sítě a stáhla se z veřejného života. Smazala všechny své fotografie na Instagramu a nechala fanoušky v nejistotě, zda se vůbec někdy vrátí. Nyní, po více než pěti týdnech, je však zpět – a její návrat na sociální sítě je opravdu výrazný.
Jiřina Bohdalová je jednou z nejvýraznějších a nejúspěšnějších českých hereček. Za hranicemi je její jméno ale prakticky neznámé. Proč se hvězdě českého filmu nikdy nepovedlo prorazit i v zahraničí?
Meta, společnost Marka Zuckerberga, která vlastní platformy Facebook a Instagram, se ocitla pod palbou kritiky po svém rozhodnutí ukončit program ověřování faktů v USA a uvolnit omezení týkající se některých témat, jako je imigrace nebo gender. Laureátka Nobelovy ceny za mír Maria Ressa toto rozhodnutí označila za krok, který otevírá dveře „světu bez faktů“ – světu, který podle ní nahrává diktátorům a ohrožuje demokracii i novinářskou práci.
Kalifornie čelí mimořádné situaci, kterou odborníci považují za důsledek klimatických změn. Velitel hasičského praporu David Acuna poskytl BBC Radio 4 širší pohled na aktuální požáry a zdůraznil, jak neobvyklé a závažné jsou pro toto roční období.
Budoucí americký prezident opakovaně vyjádřil svou touhu ovládnout Grónsko, které je autonomní součástí Dánského království. Gróňané z toho mají smíšené pocity. Někteří označili jeho rétoriku za nebezpečnou, jiní by největší ostrov na světě pod dikcí USA uvítali. Prvním krokem ale zřejmě bude muset být referendum o samostatnosti.
Moderátor Marek Eben tvoří s karlovarským filmovým festivalem nerozlučnou dvojici. Přesto jsou momenty, které si rád nechává ujít, například dlouhé večerní party. Nedávno prozradil, proč tomu tak je.
Rok 2024 se stal významným milníkem v dějinách klimatické změny, když byl poprvé zaznamenán průměrný globální nárůst teploty o více než 1,5 °C ve srovnání s předindustriálním obdobím. Tento symbolický práh, který byl stanoven jako ideální hranice v Pařížské dohodě, je varovným signálem pro celý svět. Vědci však zdůrazňují, že tento nárůst je zatím pouze dočasný, a naléhavě vyzývají k rozhodné akci, která by mohla změnit trajektorii budoucího klimatu.
Město Most se ocitlo v šoku po tragickém požáru restaurace, při kterém zahynulo šest lidí a dalších osm utrpělo zranění. K neštěstí došlo za dosud nejasných okolností, přičemž vyšetřovatelé pracují s verzí, že požár mohl způsobit výbuch propanbutanové lahve. Tato hypotéza však zatím nebyla potvrzena, a případ se stále intenzivně vyšetřuje, uvedl server ČT24.
Jana Boušková je přes čtyři dekády šťastně zadaná za kolegu Václava Vydru, který si však se žádostí o ruku dal na čas. Ačkoliv se dali dohromady v 80. letech, přišly zásnuby a sňatek až v novém tisíciletí. Proč to tak trvalo?
Nový výzkum naznačuje, že načasování konzumace kávy může hrát klíčovou roli při snižování rizika předčasného úmrtí a zlepšení zdraví srdce. Studie publikovaná v časopise European Heart Journal ukázala, že pití kávy ráno může být nejprospěšnější, a to bez ohledu na množství vypité kávy nebo další faktory, které by mohly mít vliv.