Putin se jako třiadvacetiletý poručík KGB podílel na vyšetřování protisovětského graffiti

Ruský prezident Vladimir Putin se jako třiadvacetiletý poručík sovětské tajné policie KGB zúčastnil vyšetřování jedné z prvních akcí "politického umění", když se v roce 1976 na Petropavlovské pevnosti v Petrohradu objevil 42 metrů dlouhý nápis "Přibíjíte na kříž svobodu, ale lidská duše nezná okovy!"

Putinovo jméno v protokolu z domovní prohlídky u umělce Olega Volkova

Autoři nápisu po dopadení strávili roky ve vězení, uvedl dnes zpravodajský server Meduza, píšící z lotyšského exilu. Putinovu účast na vyšetřování potvrzují podle něj nedávno objevené dokumenty.

Putinovo jméno se vyskytuje v protokolu z domovní prohlídky u umělce Olega Volkova, který se zachoval v Muzeu politické historie. Jako první si toho všiml petrohradský historik Konstantin Šolmov, který snímek protokolu zveřejnil na sociálních sítích.

Nápis o ukřižování svobody a nespoutané duši se objevil na jedné z bašt pevnosti 3. srpna 1976 ráno, namalovali jej sovětští umělci Julij Rybakov a Oleg Volkov, kteří se o několik měsíců dříve marně pokoušeli v pevnosti zorganizovat výstavu svých děl. Nápis malovali 15 minut bílou barvou, každé písmeno bylo vysoké 1,2 metru, a tak byl nápis dobře vidět.

Tajní policisté, kteří měli nápis smazat, museli připlout k pevnosti v nafukovacích člunech, protože hladina Něvy stoupla a na místo se nedalo dojít suchou nohou. "Čekisté", jak se příslušníkům tajné služby přezdívá od sovětských dob, nejprve museli připlout a pak se brodit v holínkách. Písmena zkusili zakrýt víky od rakví z blízkého pohřebnictví v pevnosti, ale tím upoutali k nápisu ještě větší pozornost, poznamenal server.

Dílo Rybakova a Volkova se od jiných sovětských graffiti lišilo "rozměrem, poetičností a přesnou trefou do historického a literárního kontextu", napsal svého času rakouský novinář Herwig Höller. Vzhledem k tomu, že nápis s výrazy svoboda a okovy umístili na bývalou věznici, lze jej interpretovat i jako narážku na báseň, kterou Alexandr Puškin věnoval petrohradským vzbouřencům proti carské moci poslaným do vyhnanství na Sibiři. Autor předpovídá, že těžké okovy jednou spadnou a svoboda uvítá vyhnance radostně u vchodu.

Putin se podle zmíněného protokolu asi měsíc po namalování nápisu, 7. září 1976, spolu s dalšími příslušníky KGB zúčastnil domovní prohlídky u Volkova. Toho spolu s Rybakovem obvinili z výtržnictví a poškozování státního majetku, historických památníků a architektury. Rybakova odsoudili na šest let do vězeňského tábora, Volkova na sedm.

Skoro o 40 let později, v srpnu 2016, se inkriminovaný nápis znovu objevil v Petrohradu, na jednom z nábřeží. Tentokrát šlo o dílo umělce z Jekatěrinburgu. "Mohu jen říci, že (nápis) neztratil aktuálnost," řekl tehdy Rybakov s tím, že se autorovi klaní.

Témata: Rusko | Vladimir Putin

Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden

30.03.2023 16:18 Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden. Agentuře DPA to dnes v Bruselu řeklo…

Europoslanci schválili pravidla pro vyrovnání platů mužů a žen

30.03.2023 14:59 Evropský parlament dnes schválil nová pravidla, která mají zaměstnancům zajistit přístup k…

Unijní země se shodly na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie

30.03.2023 14:51 Aktualizováno Evropská unie by měla v roce 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných…

Macron neustoupí. Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné změny,…

30.03.2023 14:25 Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné politické změny. Podle agentury Reuters to dnes…

Karel III. považuje vztahy Berlína a Londýna za výjimečné

30.03.2023 14:22 Aktualizováno Britský král Karel III. v dnešním projevu před poslanci Spolkového sněmu označil vztahy Německa a…

Papež František by se měl zotavit do Velikonoc

30.03.2023 13:26 Aktualizováno Papež František, který ve středu skončil v nemocnici kvůli infekci dýchacích cest, se nejspíš během…

KLDR popravuje lidi kvůli drogám či náboženství, říká nová zpráva Soulu

30.03.2023 12:24 Severní Korea popravuje lidi kvůli drogovým deliktům, sdílení jihokorejských médií i kvůli jejich…

Rusové postoupili u Bachmutu, přiznal ukrajinský generální štáb

30.03.2023 10:13 Ruské síly postoupily u Bachmutu, ukrajinští vojáci však celkově drží obranné linie u tohoto řadu…

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala…

29.03.2023 21:50 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil…

Biden oznámil vznik nového fondu na podporu světové demokracie

29.03.2023 21:44 Americký prezident Joe Biden dnes u příležitosti jím pořádaného virtuálního Summitu pro demokracii…

Související:

Nejnovější