Výbor ministrů Rady Evropy se dnes rozhodl pozastavit členství Ruska v této instituci. Oznámil to italský ministr zahraničí Luigi Di Maio, jehož země výboru předsedá. Podle něj se jedná o "nezbytný krok" po vojenské agresi vůči Ukrajině, která představuje vážné porušení mezinárodního práva. Rusko zůstává nadále členem organizace se sídlem ve Štrasburku, hrozí mu ale i vyloučení, informovala agentura Reuters.
Tím, že zůstává členem, se na Rusko dále vztahuje Evropská úmluva o ochraně lidských práv.
"Výbor ministrů Rady Evropy, kterému Itálie předsedá, se rozhodl vyloučit Ruskou federaci z řad svých členů," uvedl italský ministr zahraničí. Podle něj je ruská vojenská agrese "nepřijatelná" a představuje "vážné porušení mezinárodního práva".
Pro Rusko pozastavení členství znamená, že se jeho diplomaté nebudou smět účastnit aktivit této mezinárodní instituce a ruští zákonodárce nebudou smět zasedat v parlamentním shromáždění, uvedla agentura AFP. Pozastavení členství se ale netýká Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), který se bude i nadále zabývat podněty z Ruska. Podle agentury AFP je Rusko zemí, jejímiž kauzami se soud ve Štrasburku zabývá nejčastěji. Aktivit ESLP se bude i nadále účastnit soudce jmenovaný za Rusko. Tím, že Rusko zůstává členem Rady Evropy, se na něj i nadále vztahuje Evropská úmluva o ochraně lidských práv a další mezinárodní smlouvy související s Radou Evropy, uvedla instituce.
Podle diplomatických zdrojů pozastavení členství umožňuje udržet otevřené komunikační kanály s Moskvou. "Pozastavení není definitivní, ale jen dočasné opatření," řekl nejmenovaný diplomatický zdroj agentuře AFP. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba vyzval země, aby Rusko zcela vyloučily z Rady Evropy.
Podle článku osm statutu Rady Evropy může výbor pozastavit členství zemi, která porušila pravidla statutu, a vyzvat ji, aby z organizace vystoupila. Když země výzvě nevyhoví, tak jí výbor může následovně členství odebrat. Ve výboru zasedají zástupci 47 členských zemí.
Rada Evropy je mezinárodní organizací, jež podporuje spolupráci evropských zemích v oblasti ochrany lidských práv, rozvoje demokracie, harmonizace právních řádů, ochrany životního prostředí i kultury. Organizace existuje od roku 1949, Česká republika je jejím členem od roku 1993.
OECD ukončuje přístupové jednání a uzavře kancelář v Moskvě
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se kvůli ruské invazi na Ukrajinu rozhodla formálně ukončit proces přistoupení Ruska k organizaci, který je ale od roku 2014 pozastaven. Uzavře také svoji moskevskou kancelář. Vyplývá to z dnešního prohlášení OECD.
Přístupová jednání s Ruskem byla zahájena v roce 2007. V roce 2014 však byla kvůli anexi ukrajinského poloostrova Krymu pozastavena. Rada OECD rovněž požádala generálního tajemníka, aby podnikl nezbytné kroky k uzavření moskevské kanceláře OECD a rozhodla se, že Rusko nebude zváno na jednání na ministerské úrovni. Dále požádala generálního tajemníka, aby neuzavíral s Ruskem žádné nové dohody o dobrovolných příspěvcích a aby zastavil dosud nezahájené projekty, které byly financovány z těchto ruských příspěvků.
OECD bude také v nadcházejících dnech a týdnech přehodnocovat spolupráci s Ruskem. Zároveň bude zvažovat, jak lépe podpořit ukrajinskou vládu.
OECD již dříve odsoudila ruský útok na Ukrajinu. Podle ní se jednalo o hrubé porušení mezinárodního práva a vážné ohrožení mezinárodního řádu, uvedla agentura DPA.
OECD v současnosti sdružuje 37 hospodářsky vyspělých států. Ustavující sjezd měla v září 1961, její počátky ale sahají do poválečné Evropy. Její předchůdkyní byla Organizace pro evropskou hospodářskou spolupráci, která byla založena v dubnu 1948 pro řízení amerického Marshallova plánu na pomoc evropským zemím zničeným druhou světovou válkou. Česká republika se členem OECD stala v prosinci 1995.
Jiřina Bohdalová neztrácí elán ani ve svých 93 letech! Legendární herečka překvapila další odvážnou investicí – pořídila si malou garsonku za více než 6 milionů korun v moderní Britské čtvrti na Stodůlkách.
Nejkrásnější vánoční dárek dostal Alec Baldwin, když žalobci z amerického státu Nové Mexiko vzdali svou snahu o opětovné vznesení obvinění kvůli smrti kameramanky Haliny Hutchinsové během natáčení westernu Rust. Sám slavný herec se ale nyní rozhodl v soudních tahanicích pokračovat.
Policie pokročila s vyšetřováním dvojnásobné vraždy v rodině na Teplicku, která se stala o Vánocích. Navzdory pochybnostem ohledně duševního zdraví podezřelého došlo k jeho obvinění z vraždy. Muži hrozí až výjimečný trest.
Karel Šíp má své místo ve vysílání České televize s talk show Všechnopárty, která je založená na improvizaci, což on sám rád zdůrazňuje. Moderátorskou pozici si drží i na prahu osmdesátky, kterou oslaví v červnu. Proč se mu chce i v důchodovém věku chodit do práce?
Česko loni v létě velice rozesmutnila smrt populárního herce Karla Heřmánka, ke které došlo na konci srpna na střelnici na Příbramsku. Policie na začátku letošního roku vyšetřování definitivně uzavřela. Mohla tak konečně prozradit, jak v případu postupovala.
Českou politickou scénu zasáhla smutná zpráva. Ve věku 60 let zemřel poslanec opozičního hnutí ANO Milan Feranec. Informovalo o tom několik politiků v čele s předsedou hnutí Andrejem Babišem či šéfkou Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou.
Většina Čechů nejspíš bude žít v přesvědčení, že o Jiřině Bohdalové ví první poslední. Ovšem i legendární herečka má nějaká tajemství. Jedno takové se týká jejího vystupování v médiích.
Zvolený americký prezident Donald Trump unikl trestu v kauze kolem platby pornoherečce Stormy Daniels za mlčenlivost. O rozhodnutí soudce informoval server NBC News. Loňský verdikt poroty, která Trumpa uznala vinným, ale platí nadále.
Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy.
Dramatické chvíle nastávají v osobním životě Jaromíra Soukupa. Jak jsme informovali, jeho partnerka Eva Feuereislová alias Plastic Queen potvrdil rozchod. Podnikatel zatím k celé věci mlčí. Poslední kapkou však měla být jistá konverzace mezi ním a tajemnou ženou ze Slovenska.
V Severní Koreji, kde otázka nástupnictví vždy budila velkou pozornost, se na veřejnosti objevil nový možný dědic tamního vůdce Kim Čong-una. Zatímco dosud se pozornost upírala k jeho dceři Kim Ču-e, nyní se spekuluje o tom, že by následníkem mohl být muž – konkrétně synovec současného vůdce.
Obchodní řetězec Albert musí zaplatit pokutu za matení zákazníků při slevových akcích. Soud posvětil rok staré rozhodnutí inspektorů i k radosti ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL), který na případ reagoval na sociální síti.