Rada Evropy pozastavila ruské členství. OECD ukončuje přístupové jednání

Rusko, Kreml.
Rusko, Kreml., foto: Pixabay
ČTK 25. února 2022 17:27 25. února 2022 21:08
Sdílej:

Výbor ministrů Rady Evropy se dnes rozhodl pozastavit členství Ruska v této instituci. Oznámil to italský ministr zahraničí Luigi Di Maio, jehož země výboru předsedá. Podle něj se jedná o "nezbytný krok" po vojenské agresi vůči Ukrajině, která představuje vážné porušení mezinárodního práva. Rusko zůstává nadále členem organizace se sídlem ve Štrasburku, hrozí mu ale i vyloučení, informovala agentura Reuters.

Tím, že zůstává členem, se na Rusko dále vztahuje Evropská úmluva o ochraně lidských práv.

"Výbor ministrů Rady Evropy, kterému Itálie předsedá, se rozhodl vyloučit Ruskou federaci z řad svých členů," uvedl italský ministr zahraničí. Podle něj je ruská vojenská agrese "nepřijatelná" a představuje "vážné porušení mezinárodního práva".

Pro Rusko pozastavení členství znamená, že se jeho diplomaté nebudou smět účastnit aktivit této mezinárodní instituce a ruští zákonodárce nebudou smět zasedat v parlamentním shromáždění, uvedla agentura AFP. Pozastavení členství se ale netýká Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), který se bude i nadále zabývat podněty z Ruska. Podle agentury AFP je Rusko zemí, jejímiž kauzami se soud ve Štrasburku zabývá nejčastěji. Aktivit ESLP se bude i nadále účastnit soudce jmenovaný za Rusko. Tím, že Rusko zůstává členem Rady Evropy, se na něj i nadále vztahuje Evropská úmluva o ochraně lidských práv a další mezinárodní smlouvy související s Radou Evropy, uvedla instituce.

Podle diplomatických zdrojů pozastavení členství umožňuje udržet otevřené komunikační kanály s Moskvou. "Pozastavení není definitivní, ale jen dočasné opatření," řekl nejmenovaný diplomatický zdroj agentuře AFP. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba vyzval země, aby Rusko zcela vyloučily z Rady Evropy.

Podle článku osm statutu Rady Evropy může výbor pozastavit členství zemi, která porušila pravidla statutu, a vyzvat ji, aby z organizace vystoupila. Když země výzvě nevyhoví, tak jí výbor může následovně členství odebrat. Ve výboru zasedají zástupci 47 členských zemí.

Rada Evropy je mezinárodní organizací, jež podporuje spolupráci evropských zemích v oblasti ochrany lidských práv, rozvoje demokracie, harmonizace právních řádů, ochrany životního prostředí i kultury. Organizace existuje od roku 1949, Česká republika je jejím členem od roku 1993.

OECD ukončuje přístupové jednání a uzavře kancelář v Moskvě

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se kvůli ruské invazi na Ukrajinu rozhodla formálně ukončit proces přistoupení Ruska k organizaci, který je ale od roku 2014 pozastaven. Uzavře také svoji moskevskou kancelář. Vyplývá to z dnešního prohlášení OECD.

Přístupová jednání s Ruskem byla zahájena v roce 2007. V roce 2014 však byla kvůli anexi ukrajinského poloostrova Krymu pozastavena. Rada OECD rovněž požádala generálního tajemníka, aby podnikl nezbytné kroky k uzavření moskevské kanceláře OECD a rozhodla se, že Rusko nebude zváno na jednání na ministerské úrovni. Dále požádala generálního tajemníka, aby neuzavíral s Ruskem žádné nové dohody o dobrovolných příspěvcích a aby zastavil dosud nezahájené projekty, které byly financovány z těchto ruských příspěvků.

OECD bude také v nadcházejících dnech a týdnech přehodnocovat spolupráci s Ruskem. Zároveň bude zvažovat, jak lépe podpořit ukrajinskou vládu.

OECD již dříve odsoudila ruský útok na Ukrajinu. Podle ní se jednalo o hrubé porušení mezinárodního práva a vážné ohrožení mezinárodního řádu, uvedla agentura DPA.

OECD v současnosti sdružuje 37 hospodářsky vyspělých států. Ustavující sjezd měla v září 1961, její počátky ale sahají do poválečné Evropy. Její předchůdkyní byla Organizace pro evropskou hospodářskou spolupráci, která byla založena v dubnu 1948 pro řízení amerického Marshallova plánu na pomoc evropským zemím zničeným druhou světovou válkou. Česká republika se členem OECD stala v prosinci 1995.

Témata:
Stalo se