Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) požádal příslušné instituce o revizi všech bezpečnostních opatření, která v současné době platí na Pražském hradě. Kolem památky podle něj vytvořila válečné opevnění. Uvedl to dnes na twitteru.
Za kontroly na vstupu do nejnavštěvovanější české památky a zároveň sídla prezidenta čelí Pražský hrad dlouhodobé kritice. Jeho zástupci se brání, že bezpečnostní opatření odpovídají požadavkům policie. Ke zrušení kontrol na konci roku vyzvali senátor Jiří Růžička a poslanec Jan Lacina (oba za STAN).
"Pražský hrad je symbol české státnosti. Patří nám všem. A my všichni opravdu nejsme teroristi, tak jak si teď možná připadáme při jeho návštěvě. Požádal jsem příslušné instituce o revizi všech bezpečnostních opatření, které kolem Hradu stvořila válečné opevnění," napsal Rakušan.
Na dotaz ČTK dodal, že policie nyní obešle všechny relevantní bezpečnostní instituce s žádostí o vyjádření. "Ty posoudí a vyjádří se k nutnosti rozsahu stávajících opatření a případně se bude pracovat na novém bezpečnostním režimu. Domnívám se, že zhodnocení současných masivních opatření je na místě," dodal.
Růžička s Lacinou na konci roku v otevřeném dopise vyzvali prezidenta Miloše Zemana, aby nechal bezpečnostní kontroly na vstupech do Hradu zrušit. Označili je za zbytečné, potupné a v rozporu s postoji předchozích demokratických prezidentů. Obdobnou žádost mu poslali už koncem let 2018 a 2020.
Kancelář prezidenta republiky (KPR) výzvu odmítla. Obvinila je z šíření dezinformací, Hrad je podle prezidentské kanceláře v rámci možností veřejnosti přístupný. Kontroly podle KPR provádí policie na základě vlastní analýzy rizik z letošního května. Uvedla také, že pouze dodržuje doporučení policie a v hodnocení bezpečnostních rizik se s ní zcela neshoduje a opakovaně údajně projevila zájem o zmírnění stávajících opatření. Kontroly byly zavedeny už v roce 2016, letos byly po velikonoční přestávce obnoveny.
Policie minulý týden uvedla, že opatření odpovídají aktuální situaci v zahraničí i v České republice i platnému prvnímu stupni ohrožení terorismem. Jejich potřebnost i rozsah chtěly bezpečnostní složky znovu zhodnotit v únoru.
Pověst slavných osobností může někdy utrpět bez jejich vědomí. Stačí třeba, aby se neznámí podvodníci vydávali za Helenu Vondráčkovou a vylákali z důvěřivých lidí peníze. Takový případ aktuálně řeší policisté z Královéhradeckého kraje. Informovali o tom na webu.
Hackeři v úterý úspěšně napadli profil českého premiéra Petra Fialy (ODS) na sociální síti X, kde se nakrátko objevily nepravdivé příspěvky. Případem se zabývá policie, Fiala se strážci zákona spolupracuje na vyšetření incidentu.
Luxusní hotely, prestižní developerské projekty i skrytý klub s elitní klientelou. Dokumentární film Dynastie odhaluje, jak se István Tiborcz, zeť maďarského premiéra Viktora Orbána, vyšvihl mezi nejbohatší muže země. Klíčovou roli v jeho podnikatelském vzestupu sehrály veřejné zakázky a vazby na státní instituce. Investigativní novináři z několika redakcí přinášejí detailní obraz systému, v němž moc a byznys splývají v jedno. S jedním z autorů snímku jsme mluvili o tom, co všechno zjistili – a proč právě teď jejich práce rezonuje i za hranicemi Maďarska.
Evu Burešovou zasáhla v neděli večer zpráva o úmrtí Aničky Slováčkové v nezáviděníhodné situaci. Nacházela se totiž před televizními kamerami, které zachytily smutek v její tváři. Eva se pak v pondělí vyjádřila k odchodu kamarádky i na sociální síti.
Přes den už sice teploty po uplynulém víkendu rostou, ale zima ještě stále vystrkuje růžky. Během následující noci klesnou minima až na -5 °C. Platí proto výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před mrazem ve vegetačním období.
Jsou to dva dny, co na věčnost odešla Anička Slováčková, která statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smutná zpráva zasáhla celou zemi, během pondělí spontánně vzniklo pietní místo u pražského domu jejích rodičů, tedy Felixe Slováčka a Dády Patrasové.
Víra v dezinformace nebo konspirační teorie je rozšířený jev, který může mít různé příčiny. Patří mezi ně mimo jiné ztráta důvěry ve veřejné instituce či média, ale také přirozené psychologické faktory, jako je strach, potřeba jistoty nebo přesvědčení o vlastní výjimečnosti.
Zdrcený Felix Slováček v neděli večer rozesmutnil Česko, když potvrdil, že jeho milovaná dcera Anička po dlouhém a statečném boji se zákeřnou rakovinou odešla na věčnost. Bolest, jakou si neumíme představit, po necelém dni rozhodně neodezněla. Spíše se znásobila.
Policie v Plzni vyšetřuje od noci z pondělí na úterý případ pokusu o vraždu a následné sebevraždy. Ke konfliktu došlo mezi rodinnými příslušníky. Muž zemřel, žena skončila v nemocnici.
Mirai Navrátil se v poslední době ocitá v situacích, kdy se jiní lidé dostávají do křížku se zákonem. Stačí si vzpomenout na loňské napadení zpěváka v Hradci Králové. Nyní byl frontman jedné z nejpopulárnějších českých kapel okraden.
Poslední rozloučení bude jednou velkou připomínkou toho, kým byla zesnulá Anička Slováčková. Půjde samozřejmě o smutné chvíle, ale svým způsobem i o oslavu jejího krátkého života. Kdy a kde se obřad uskuteční, to zatím není jasné. Existuje ale osoba, která tuší, jak bude pohřeb vypadat.
Až do konce dubna a i do úvodních květnových dnů vidí meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Očekává se, že teploty nejprve den ode dne porostou, ale v druhé polovině měsíce se trend otočí.