Ředitelské volno může působit potíže rodičům, varují zástupci škol

Případné zvýšení počtu dnů ředitelského volna ve školách kvůli epidemii covidu-19 může způsobit problémy rodičům malých dětí. ČTK to dnes řekl předseda Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc. Podle něj je potřeba vyřešit to, jak rodiče zajistí péči o děti, když v současnosti při ředitelském volnu nemají nárok na ošetřovné.

Ilustrační foto

Spíše než ředitelé by podle něj měli o epidemických záležitostech rozhodovat hygienici. Předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová by upřednostnila to, aby ředitelé mohli rozhodnout o výuce na dálku.

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) minulý pátek uvedl, že vzhledem k sílící vlně epidemie covidu-19 navrhne na zasedání vlády ve středu navýšit počet dnů ředitelského volna ze stávajících pěti o dalších deset, aby mohly školy flexibilně reagovat na vývoj epidemie. Návrh chce projednat ve stavu legislativní nouze. Za dobu ředitelského volna či prázdnin nedostávají rodiče školáků do deseti let krizové ošetřovné, které se jinak vyplácí po celou dobu nařízeného uzavření třídy či školy.

Podle Zajíce by navýšení ředitelského volna bylo dobré v situaci, kdy nečekaně z výuky vypadne velké množství pedagogů, a to zejména pokud kvůli nemoci nemohou ani pracovat. "Problém ovšem může nastat tehdy, pokud za současné situace není ředitelské volno provázané s ošetřováním členů rodiny, takže pak někteří rodiče mohou mít problém s tím, jak zajistit péči o hlavně malé děti," řekl. Bylo by podle něj také vhodnější, kdyby situace související se zdravotními problémy řešily krajské hygienické stanice a nebylo to jen na odpovědnosti ředitelů škol. "Pak totiž nastávají i takové situace, kdy se nespokojenost některých rodičů snáší na hlavy ředitelů," vysvětlil.

Podle Schejbalové by ředitelské volno nic nevyřešilo. Upozornila, že by při něm navíc odpadla výuka. "Já bych byla raději, kdybychom my ředitelé měli možnost sami vyhlásit distanční výuku a přejít na ni po určitou dobu, kdy nám chybí hodně pedagogů, popřípadě hodně dětí," uvedla. Podotkla, že jen v pražském Gymnáziu Nad Štolou, kde je ředitelkou, chybí nyní kvůli epidemii 15 vyučujících ze zhruba 80. "Je to taková situace, že supluje, kdo může," řekla.

Opatření nové vlády vnímá Schejbalová ve srovnání s předešlým obdobím jako spíše chaotičtější. "Bohužel musím říct, že je to horší, protože se to velice často mění," zhodnotila. Minulý týden podle ní školy dostaly finální informace o nastavení opatření ode dneška v pátek poté, co předtím z ministerstva školství přišly předběžné informace. Zmatek vnímá například v tom, že se učitelé na různých typech škol testují na covid-19 různě často. Například vyučující na vyšších odborných školách se nyní testují dvakrát týdně, ale pokud učí zároveň ve střední škole, musí se testovat jen jednou týdně. Podle Schejbalové tak lidé už ztrácejí přehled o tom, která opatření momentálně platí. Podobně se vyjádřil i Zajíc.

Témata: školství

Zvažujeme obnovení výroby penicilinu v Česku, řekl Válek

24.09.2023 15:15 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) oznámil, že probíhají diskuse o obnovení výroby…

Minimální mzda by se příští rok mohla zvednout až o 2100 korun

23.09.2023 08:37 Ministerstvo práce a sociálních věcí chce příští rok zvýšit minimální mzdu o 1600 korun až 2100…

Pošta plánuje na konci letošního roku propouštění

22.09.2023 17:51 Česká pošta před několika dny oznámila, že v rámci probíhající transformace propustí na konci…

Poslanci se nedostali ke schvalování balíčku, Babiš kritizoval Fialu

22.09.2023 15:42 Dnešní zasedání Sněmovny se podle očekávání nedostalo k finálnímu hlasování o třetím čtení…

Blažek jmenoval nového vrchního státního zástupce v Olomouci

21.09.2023 19:10 Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ve čtvrtek na návrh nejvyššího státního zástupce Igora…

Na Prostějovsku vybuchl dům, jeden člověk zemřel

21.09.2023 16:59 V Otinovsi na Prostějovsku došlo ve čtvrtek po poledni k výbuchu domu, který poškodil i další…

Muž v Brně nožem napadl školačku, podle policie šlo o pokus o vraždu

21.09.2023 12:50 Brněnská policie vyšetřuje středeční napadení školačky jako pokus o vraždu na dítěti mladším…

Česká spořitelna propustí několik set svých zaměstnanců

19.09.2023 12:53 Česká spořitelna (ČS) v následujících devíti měsících propustí několik set svých zaměstnanců. Uvedl…

Na generálním štábu armády zasahují policisté z NCOZ

19.09.2023 09:38 Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) od úterního rána zasahují na…

Letošní milostivé léto využilo dosud 143 000 živnostníků a 32 000…

18.09.2023 16:07 V rámci třetího kola milostivého léta využilo dosud téměř 143 000 živnostníků a více než 32 000…

Související:

Nejnovější