Rozhovory s Tálibánem nejsou uznáním jeho pozice, tvrdí von der Leyenová

Ursula von der Leyenová v Praze s premiérem Babišem
Ursula von der Leyenová v Praze s premiérem Babišem, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 21. srpna 2021 18:00
Sdílej:

Evropská unie je v kontaktu s radikálním islamistickým hnutím Tálibán, které minulý týden převzalo kontrolu nad Afghánistánem, uvedla dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Tato jednání však nejsou politického charakteru a neznamenají, že by EU pozici povstalců uznala, zdůraznila podle agentury DPA šéfka EK.

Zároveň oznámila, že navrhne navýšení humanitární pomoci pro Afghánistán a poskytnutí financí zemím, které se podílí na přesídlení afghánských uprchlíků.

Von der Leyenová dnes kvůli situaci ve středoasijské zemi spolu se šéfem Evropské rady Charlesem Michelem a španělským premiérem Pedrem Sánchezem navštívila leteckou základnu Torrejón de Ardoz poblíž Madridu, kde postavilo Španělsko pro Afghánce uprchlický tábor. V přijímacím centru se nyní nachází afghánští spolupracovníci unijních institucí evakuovaní v minulých dnech z Kábulu. Čekat tu budou na přesídlení do některé ze zemí evropské sedmadvacítky.

Von der Leyenová uvedla, že navrhne zvýšení stávající částky 57 milionů eur (1,5 miliardy Kč), které Evropská komise tento rok vyčlenila na humanitární pomoci pro Afghánistán. Rozvojová pomoc EU je však podle předsedkyně podmíněna dodržováním lidských práv, dobrým chováním vůči menšinám a respektu k ženám a dívkám.

"Můžeme poslouchat slova Tálibánu, ale budeme je posuzovat v první řadě podle jejich skutků a činů," citovala von der Leyenovou agentura Reuters. Evropská komise je podle ní připravena poskytnout finance těm unijním zemím, které pomůžou afghánské uprchlíky přesídlit. Problematiku přesídlení hodlá přednést i na setkání skupiny zemí G7 plánovaném na příští týden.

Po vrcholu migrační vlny v roce 2015, kdy do států evropské sedmadvacítky přišlo více než milion běženců převážně ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku, se Bruselu podařilo snížit počet příchodů, mimo jiné díky smlouvě s Tureckem. Ankara se v ní zavázala, že výměnou za finanční podporu EU žadatelům o azyl poskytne útočiště na svém území.

Stalo se
Počasí
Bouřka, ilustrační fotografie.

Tropickou epizodu uzavřou silné bouřky. Platí nové varování

Česko nadále sužuje tropické počasí, přes 30 stupňů budou teploty šplhat i ve čtvrtek. Podle nové výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ukončí vlnu veder bouřky, které mohou být i velmi silné. Hrozí ve čtvrtek odpoledne a večer. 

České celebrity
Václav Neckář

Václav Neckář pořád neposlouchá. Po návratu ze Slovenska se trápí

Václav Neckář se nakonec pěvecké kariéry nevzdal a zpívá i po osmdesátce, i když už bez doprovodu mladšího bratra Jana, který o staršího sourozence jinak vzorně pečuje. Tentokrát se mu ale Václav vrátil z pódia ve zhoršeném zdravotním stavu. 

Zahraničí
Emmanuel Macron

Macron zvedl telefon a zase si volal s Putinem. Nejspíš ne naposledy

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron spolu poprvé po téměř třech letech mluvili po telefonu. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Řešili válku na Ukrajině či íránský jaderný program. Podle Elysejského paláce se navíc dohodli, že budou v kontaktu i nadále. 

Světové celebrity
Král Charles III.

Královi a monarchii seberou rodinný klenot. Musí se šetřit, vzkazují Britové

Financování britské královské rodiny prošlo pravidelnou kontrolu, v jejímž rámci padlo velké rozhodnutí týkající se dopravy zástupců monarchie. Královský vlak bude nejpozději v roce 2027 vyřazen z provozu. Jde o jedno z úsporných opatření, které oznámil Buckinghamský palác. Informovala o tom BBC.