Rozpočet na příští rok je podle Fialy válečný a krizový

Rozpočet na příští rok je rozpočet válečný a krizový. Zajistí bezpečnost i nutné investice a občanům zajistí nadstandardní pomoc. Je výsledkem "doslova krizového managementu". Před poslanci to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS), když představoval návrh rozpočtu na příští rok.

Petr Fiala

Navrhovaný schodek rozpočtu 295 miliard korun je podle něj vyšší, než by si přál. Ujistil však, že vláda nevzdala svůj cíl konsolidovat veřejné finance. Jednou z příčin tohoto schodku jsou podle něj rostoucí výdaje na důchody. Proti letošnímu plánu se zvyšují o 81 miliard korun. Pokud tomu situace bude přát, přijde vláda na jaře s plánem jak růst výdajů státu omezit, dodal.

Vláda se v žádném případě nevzdává jednoho ze svých hlavních cílů, který slíbila voličům i Sněmovně. Je to snižování dluhu a celková konsolidace státních financí, popsal premiér. "Tyto plány jsme byli nuceni posunout a odložit kvůli důsledkům války na Ukrajině. Pokud se ale ekonomická rozpočtová situace v průběhu příštího jara bude vyvíjet alespoň trochu uspokojivě, přijdeme s akčním plánem, jak růst výdajů našeho státu razantně a zcela systematicky krotit," slíbil premiér. "Zdravý a nezadlužený efektivně fungující stát zůstává naším hlavním cílem," prohlásil.

Fiala řekl, že vláda občanům i firmám kompenzuje dopady vysokých cen elektřiny a plynu, platí výdaje spojené s pomocí uprchlíkům, navyšuje investice do vnitřní i vnější bezpečnosti. Rizika, kterým stát čelí, se skokově zvýšila, varoval. "Rusko nás každý den vydírá a my musíme narychlo a draze shánět alternativní suroviny a zajistit České republice dostatek energií na příští roky," řekl premiér. Na pomoc s cenami energií podle něj půjde z rozpočtu celkem 200 miliard korun. Z toho 100 miliard má směřovat na kompenzace za stanovení maximálních cen energií. Zbylá částka pak bude směřovat například na valorizace důchodů, příspěvek na bydlení nebo na odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje energií.

Premiér také řekl, že počty úředníků nerostou, ale naopak klesají. "Netajím se tím, že to není tak rychlé a důsledné jak bychom si přáli,“ podotkl. Ujistil však, že vláda do konce svého mandátu sníží počty úředníků o 13 procent, jak slíbila.

Vláda podle premiéra investuje do strategických oblastí, které zajistí, že se země bude úspěšně rozvíjet. Rozpočet nepřináší dramatické zatížení ekonomiky, výdaje kapitol jsou opodstatněné, dodal.

Sněmovna dnes projednává návrh rozpočtu v prvním čtení. Má schvalovat jeho základní parametry, tedy příjmy, výdaje a schodek.

Okamura (SPD): Návrh rozpočtu je paskvil, vláda může přivést zemi k bankrotu

Návrh rozpočtu na příští rok je podle předsedy opozičního hnutí SPD Tomia Okamury paskvil. Koaliční vláda Petra Fialy (ODS) může přivést zemi k bankrotu a ke kolapsu, prohlásil Okamura v úvodním kole sněmovního projednávání předlohy. Obdobně jako předsedkyně poslanců opozičního hnutí ANO se lídr SPD pozastavil nad tím, že část očekávaných příjmů není podložena platnými zákony.

"Plánovanou výši schodku lze proto označit za spekulativní," uvedl Okamura k navrhovanému deficitu 295 miliard korun. Má být o 80 miliard korun nižší než schválený schodek pro letošní rok.

Okamura také volal po odbourání podle něho "extrémně přebujelé byrokracie", a to zjednodušením úředních procesů a snížením počtu potřebných razítek a potvrzení. Ministerstvo vnitra naopak podle Okamury chystá "cenzorský úřad" a ministerstvo pro místní rozvoj pod vedením předsedy Pirátů Ivana Bartoše prosazuje vznik státní digitální agentury, podle lídra SPD pro uplatnění pirátských straníků. "Na to lze říci pouze jediné: Demisi," prohlásil Okamura.

Vládu ve vystoupení navíc obvinil z toho, že neřeší zdražování, ale Ukrajině a Ukrajincům podle Okamury "sype doslova miliardy" na dluh. "Česká vláda prostě preferuje zájmy Ukrajiny před zájmy vlastní země a vlastních občanů," řekl.

EU nalezla shodu na nejvyšší ceně za barel ruské ropy

02.12.2022 19:22 Aktualizováno Velvyslanci zemí Evropské unie se dnes shodli na parametrech cenového stropu na ruskou ropu…

Soud brzy rozhodne o návratu Ratha do vězení

02.12.2022 18:48 Krajský soud v Praze v nejbližších dnech stanoví termín návratu Davida Ratha do vězení. Mluvčí…

Kvůli africkému moru je na Liberecku omezen pohyb lidí

02.12.2022 17:20 Aktualizováno Veterináři dnes odpoledne vydali kvůli výskytu afrického moru prasat u uhynulého divočáka mimořádné…

Ukrajinský konzulát v Brně kvůli podezřelému předmětu evakuovali

02.12.2022 17:14 Aktualizováno Ukrajinský konzulát v Brně v Barvičově ulici dnes asi na čtyři hodiny policisté evakuovali kvůli…

V Česku bylo letos na jaře téměř 18.000 lidí bez domova a 270.000 lidí v…

02.12.2022 16:36 V Česku bylo letos na jaře téměř 18.000 lidí bez domova. Na ulici a po noclehárnách jich žilo 12…

První kolo prezidentské volby by vyhrál Babiš před Pavlem a Nerudovou,…

02.12.2022 13:42 Aktualizováno První kolo prezidentské volby by v listopadu podle modelu agentury Ipsos vyhrál předseda hnutí ANO…

Poslanci schválili zrušení automatického zřizování datových schránek…

02.12.2022 13:40 Lidé zřejmě budou moci získat datovou schránku i nadále výhradně na svou žádost. Sněmovna dnes…

Senát vrátil poslancům důchodovou reformu s pozměňovacím návrhem

02.12.2022 11:01 Senát chce uzákonit možnost odchodu do předčasného důchodu bez krácení penze nejen pro zdravotnické…

Senát bude dnes rozhodovat o důchodech záchranářů a o posudkových lékařích

02.12.2022 08:58 Předčasné důchody pro záchranáře nebo změnu v organizaci práce posudkových lékařů dnes projedná…

V Česku je potvrzen africký mor prasat i nové ohnisko ptačí chřipky

01.12.2022 18:57 Ve Frýdlantském výběžku se dnes potvrdil africký mor prasat u jednoho uhynulého divočáka. ČTK to…

Související:

Nejnovější