Rozsudek je třeba respektovat, politické zápasy se odehrávají ve volbách, řekl Fiala

Rozsudek nezávislého soudu je třeba respektovat, uvedl k dnešnímu rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo ve vyjádření pro ČTK premiér Petr Fiala (ODS). Opravdové politické zápasy se v demokracii odehrávají ve volbách, nikoli v soudních síních, míní. Pražský městský soud bývalého premiéra a prezidentského kandidáta Andreje Babiše (ANO) i jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou nepravomocně osvobodil.

Petr Fiala

"Rozsudek nezávislého soudu je třeba respektovat. Na mnoho let probíhající případ, který veřejnost sledovala, si každý vytvořil nějaký názor," uvedl Fiala. "Co je ale podstatné: Ty opravdové politické zápasy se v demokracii odehrávají ve volbách, nikoliv v soudních síních," doplnil. Vyzval občany, aby tuto příležitost využili v pátek a v sobotu v prezidentských volbách.

Právní stát podle vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) stojí na tom, že rozhodnutí justice je respektováno, ať se někomu osobně líbí, nebo nelíbí. "O charakteru pana Babiše si veřejnost udělala názor sama nejen během procesu - veřejně přiznaná lež, chování k vlastní rodině. A svůj osobní soud ať si každý vynese sám, třeba u voleb," dodal Rakušan.

Podle soudce Jana Šotta se v kauze Čapí hnízdo, která se týká padesátimilionové dotace na stavbu kongresového areálu ve středních Čechách, neprokázalo, že by skutek popsaný v obžalobě byl trestným činem. Verdikt není pravomocný, státní zástupce se proti němu může odvolat k Vrchnímu soudu v Praze.

Rozsudek podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) prokázal, jak důležité a praktické je ctít presumpci neviny, a to, že trestní právo se nemá a nesmí stát součástí politického diskurzu. "Včetně nezákonně získaných 'informací' ze spisů," napsal na twitteru.

"Rozhodnutí soudu respektuji a nemělo by narušit důvěru občanů v jeho nezávislost. Neměli bychom však zapomínat na rozhodnutí Evropského úřadu pro boj proti podvodům, který konstatoval, že projekt na výstavbu farmy Čapí hnízdo provázelo opakované porušení zákonů," napsala ČTK předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

"Respektuji a přiznávám, že jsem vlastně rád, že v prezidentských volbách budeme moci v volit kandidáty podle jejich chování bez pachuti obžaloby nebo nepravomocného odsouzení," uvedl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Další z mnoha případů, kdy po dlouhých letech průtahů je občan osvobozen, sdělil ČTK předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura. Svědčí to podle něj o nefunkční justici, která zasluhuje reformu a zavedení přímé osobní odpovědnosti státních zástupců za způsobené škody, míní. "Podle údajů ministerstva spravedlnosti se v ČR zvyšuje částka vyplacená jako odškodnění nespravedlivě souzeným lidem, což také svědčí o nefunkčnosti stávajícího justičního systému," dodal.

Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) ČTK napsal, že věří v nezávislost justice a výsledek soudu respektuje. "Nic to však nemění na tom, že Babiš vždy jedná hlavně ve svém vlastním zájmu a táhne za sebou hned několik dalších kauz. Případný odvolací soud může však dojít k jinému výsledku. Počkejme proto na další vývoj kauzy," uvedl.

"Vždy jsem říkala, že o vině a nevině rozhoduje jen soud a že věřím v nezávislost justice," napsala šéfka poslaneckého klubu ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová. "Do svědomí by si měli sáhnout ti, kteří Andreje Babiše už dávno odsoudili a vynášeli verdikty místo soudu. Ale neudělají to. Andrej Babiš bude skvělý prezident," dodala.

Bez proudu jsou aktuálně desítky tisíc českých domácností

04.02.2023 08:47 Kvůli stromům popadaným na vedení je v Česku nyní asi 70.000 domácností bez elektřiny. Energetici…

Řidiči mají kvůli počasí na silnicích problémy. Vítr shazuje stromy,…

03.02.2023 19:10 Aktualizováno Silný vítr dnes odpoledne zkomplikoval dopravu zejména v českých krajích. Popadané stromy zastavily…

Do armády budou moct lidé vstupovat i s viditelným tetováním

03.02.2023 16:41 Do armády budou moct lidé vstupovat i s viditelným tetováním. Náčelník generálního štábu Karel…

Lidé nejvíce věří Babišovi a Okamurovi, třetí je Zeman

03.02.2023 16:20 Z vrcholných politiků lidé nejvíce věří předsedovi ANO Andreji Babišovi, v průzkumu Centra pro…

Prezidentská kancelář vede tajné spisy k zastavení stíhání Zemanových…

03.02.2023 14:12 Prezidentská kancelář vede dokumenty ohledně případného zastavení stíhání spolupracovníků…

Miloš Zeman a Petr Pavel se sejdou 13. února v Lánech

03.02.2023 14:12 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman a jeho nástupce Petr Pavel se sejdou v pondělí 13. února dopoledne na zámku v…

Pavlův postoj k Číně patří k nejráznějším proměnám v Evropě, tvrdí…

03.02.2023 12:56 Jasné vymezení zvoleného českého prezidenta Petra Pavla vůči Číně je v souladu se současným trendem…

U Nepomuku se srazily osobní auto a autobus, na místě jsou zranění

03.02.2023 12:53 Nedaleko Nepomuku na jižním Plzeňsku se dnes kolem poledne srazilo osobní auto a autobus. Na místě…

Janeček podal ve středu stížnost k soudu kvůli průběhu voleb

03.02.2023 11:52 Neúspěšný uchazeč o účast v prezidentských volbách Karel Janeček podal ve středu stížnost k…

Po celé Ukrajině byl vyhlášen letecký poplach

03.02.2023 10:55 V Kyjevě byl krátce před jednáním prezidenta Volodymyra Zelenského s šéfkou Evropské komise Ursulou…

Související:

Nejnovější