Rozvedené ženy, které se v Afghánistánu vydaly vlastní cestou, se s ohledem na nástup radikálního islamistického hnutí Tálibán obávají o svůj další osud, píše list The Guardian.
V hluboce konzervativní a patriarchální zemi se žen, které se vzepřou konvencím a požádají o rozvod, zřeknou jejich vlastní rodiny a zatratí je i většinová společnost. Problémem se pro ně stává například i pronájem bytu, pro který je v Afghánistánu potřeba souhlas mužského příbuzného.
Situaci rozvedených žen v této muslimské zemi shrnuje afghánské přísloví: "Žena opouští rodný dům jen v bílých svatebních šatech a vrátit se do něj může jen v bílém rubáši."
Navzdory společenskému stigmatu a překážkám na cestě k nezávislosti se pro rozvod rozhodly i Rúkia a Tahíra, které nyní sdílí společný byt a jsou si vzájemně oporou. Obě se narodily jako uprchlice v Íránu. Rúkia, které je dnes 30 let, se do Afghánistánu vrátila v roce 2009, když věřila v jeho lepší budoucnost. Po rozvodu strávila zimu i s pětiletým synem v ženském útulku v Kábulu. Její otec umíral, členky rodiny ji zavrhly. Kvůli tíživé situaci se vzdala syna a předala ho manželově rodině. Po většině rozvodů v Afghánistánu dítě starší pěti let připadne manželovi.
Tahíru provdaly, když jí bylo 19, s manželem vydržela dva roky. Vrátila se pak sice do domácnosti své rodiny, ale ta jí dávala natolik zakusit její odlišnost a nevítanost, že nakonec z domu odešla. "Nejedli se mnou u jednoho stolu, odmítli se dotknout jídla, které jsem připravila. Říkali, že jsem rozvedená a co připravím, je nečisté," vzpomíná Tahíra.
Přestože neexistují žádné statistiky o počtu rozvedených, ovdovělých a svobodných žen, předpokládá se, že v celé zemi jich samostatně žijí tisíce, zejména ve velkých městech. S postupem Tálibánu ale jejich osud visí na vlásku, píše The Guardian. Jejich obavy se zakládají na příbězích, které se šíří z území dobytých Tálibánem. Hnutí tam již údajně zavádí nové pořádky, ženy nesmějí bez mužského doprovodu vycházet z domu a musejí nosit burku. Rozvedené ženy ovšem nemají kam utéct.
"Velmi se bojíme nucených sňatků s příslušníky Tálibánu. Pokud si pro nás přijdou, vezmeme si život samy," říká Tahíra.
Britský princ Harry je podle královské komentátorky Esther Krauke „zcela pod pantoflem“ své manželky Meghan Markle, a podle ní si to dobře uvědomuje i jeho otec, král Karel III. Komentátorka se tak vyjádřila k dalším výrokům a spekulacím, které se opět vynořily ohledně vztahu Sussexů a britské královské rodiny.
Bývalá česká topmodelka Hana Soukupová (39), kterou si mnozí pamatují jako „nahou dívku z reklamy na minerálku“, prožívá zásadní životní obrat. Po téměř dvaceti letech skončilo její manželství s americkým investorem Drewem Aaronem. Rozvod je už nějakou dobu uzavřený, ale rozdělení společného jmění vyvolalo pozornost – ve hře je totiž majetek v hodnotě přes půl miliardy korun.
Slavnostní zahájení Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech letos poprvé proběhlo bez Jiřího Bartošky, jehož přítomnost neodmyslitelně patřila k předchozím ročníkům. První večer se tak nesl nejen ve znamení filmového lesku a noblesy, ale především v duchu vzpomínky na charismatického prezidenta festivalu. Přesto – nebo možná právě proto – večer nabídl silné emoce, módní kreace i nečekané momenty.
Po více než čtyřiceti letech služby u policie se Jaroslav Černý (65), bývalý velitel pražské zásahové jednotky, rozhodl ohlédnout za svou kariérou v knize spisovatele Mirka Vaňury Ve znamení štíra. Vzpomínky zkušeného policisty nabízí nejen pohled do zákulisí zásahových operací, ale především řadu nečekaně lidských a často humorných historek s českými celebritami, mezi nimiž nechybějí Karel Gott či Hana Zagorová.
Americká zpěvačka Katy Perry a britský herec Orlando Bloom potvrdili, že se rozešli. Po téměř deseti letech vztahu a šesti letech od zasnoubení nyní pár vydal společné prohlášení, v němž oznámil, že se nadále budou soustředit na společnou výchovu své čtyřleté dcery Daisy Dove.
Česko sužovala v tomto týdnu tropická epizoda, chladno nebude ani o víkendu. Po dnech volna má však následovat výrazné ochlazení. Teploty spadnou i o více než deset stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary.
Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.
Česko v posledních hodinách zasáhla tragická zpráva, která přišla z Pákistánu. Při expedici na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala Mount Everest. Na smutnou zprávu reagují i slavné osobnosti.
Hrozí v Česku další vlna veder s teplotami výrazně přes 30 °C? Z některých zdrojů by se mohlo zdát, že tropy opět udeří během druhého červencového víkendu. Podle meteorologů je zřejmé, že se znovu oteplí. Momentálně ale není jasné, kam až odpolední maxima vyšplhají.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.