Rubl je na rekordním minimu, Rusko zakazuje platby zahraničním investorům

Ruský rubl dnes při obchodování v Moskvě klesl na rekordní minimum, dolar se tam prodával zhruba za 110 rublů. Akciový trh v Moskvě zůstává třetí den za sebou zavřený, finanční systém je pod tlakem západních sankcí uvalených na Moskvu za její invazi na Ukrajinu.

Rubl, ilustrační foto.

Ruská centrální banka dnes navíc zakázala vyplatit kupony zahraničním investorům, kteří drží státní dluhopisy v rublech. Informovala o tom agentura Reuters.

Ruské společnosti také nesmějí vyplácet dividendy zahraničním akcionářům. Centrální banka neupřesnila, jak dlouho budou trvat omezení, která se nevztahují na místní investory.

Rubl od začátku roku oslabil vůči dolaru asi o třetinu. Po propadu na další minimum dnes část ztrát smazal a později se obchodoval kolem 108 rublů za dolar. K euru vykazoval pokles o více než sedm procent na 120,5 rublu.

Mimo Rusko je rubl ještě slabší. Na elektronické obchodní platformě EBS se obchodoval zhruba za 115 rublů za dolar. Stále však nedosáhl rekordního minima kolem 120 rublů, na které spadl v pondělí.

Zahraniční investoři nyní prakticky nemají možnost, jak získat peníze ze svých ruských investic. Moskva brání zahraničním investorům, kteří vlastní ruské akcie a dluhopisy za desítky miliard USD, aby se jich zbavili. Invaze ruských vojsk na Ukrajinu spustila vlnu hospodářských sankcí a odliv aktiv z Ruska.

"Emitenti jsou oprávněni přijímat rozhodnutí o výplatě dividend a realizaci plateb z dalších cenných papírů," uvedla ruská centrální banka. "Skutečné platby zahraničním klientům však realizovány nebudou. To se týká i OFZ," dodala ruská měnová autorita. OFZ je označení pro ruské státní dluhopisy v rublech. Podle údajů k 1. únoru vlastnili zahraniční investoři OFZ přibližně za tři biliony rublů (631 miliard Kč). Celkem byly vydány OFZ za 15,5 bilionu rublů.

Ruský systém dohledu nad prodejem cenných papírů pak oznámil, že v souladu s požadavkem centrální banky omezuje možnosti plateb za ruské cenné papíry jednotlivcům i firmám ze zahraničí, a také právo na převod tohoto majetku.

Euroclear a Clearstream, což jsou největší světové systémy pro vypořádání plateb, ruská aktiva už také nepřijímají. Tím se zahraničním investorům prakticky uzavřela možnost odchodu z ruského finančního trhu.

Velmi slabý rubl zasáhne životní úroveň v Rusku a zvýší už tak dost vysokou inflaci. Západní sankce podle očekávání ekonomů způsobí i nedostatek základního zboží a služeb.

Témata: rubl | Rusko

Související:

Nejnovější