Rusko se rozhodlo zablokovat přístup k sociální síti Facebook, oznámil dnes cenzurní úřad Roskomnadzor. Krok zdůvodnil tím, že americký provozovatel této sítě diskriminuje ruská média. Úřad už zablokoval přístup k řadě dalších médií - činí tak ve snaze kontrolovat zprávy o ruské invazi na Ukrajinu, která trvá už více než týden. Po Facebooku Rusko zablokovalo i sociální síť Twitter.
Rusko už zablokovalo přístup k ruskojazyčné službě BBC News, k informačnímu portálu Meduza sídlícímu v Rize, Rádiu Svobodná Evropa/Rádiu Svoboda (RFE/RL) nebo ke stanicím Deutsche Welle a Hlas Ameriky. Nezávislý list Novaja Gazeta oznámil, že kvůli hrozbě soudního postihu odstranil ze svých stránek články na téma ruské invaze na Ukrajinu.
Roskomnadzor uvedl, že od října 2020 došlo k 26 případům diskriminace ruských médií ze strany Facebooku. Tato sociální síť podle něj omezila přístup na státem podporované kanály, jako je RT a tisková agentura RIA.
Facebook tento týden uvedl, že omezil přístup ke kanálu RT a k portálu Sputnik v celé Evropské unii. Dodal, že také celosvětově odstraňuje obsah z facebookových stránek ruských státem kontrolovaných společností a účtů na síti Instagram, stejně jako příspěvky obsahující odkazy na tyto informace na facebooku.
Moskva už před týdnem oznámila omezení přístupu a zpomalení provozu sítě Facebook. Podle ruského regulátora tato firma, kterou vlastní americká společnost Meta, porušuje klíčové principy svobodného šíření informací a neomezeného přístupu ruských uživatelů k ruským médiím na zahraničních internetových platformách.
Ruské úřady od začátku invaze ruských vojsk na Ukrajinu z 24. února zesílily tlak na poslední nezávislá média a na velké sociální sítě. Ruští poslanci představili zákon, který počítá s vysokými tresty pro ty, kdo šíří nepravdivé informace o armádě.
Rusko po Facebooku zablokovalo i sociální síť Twitter
Ruské úřady zablokovaly sociální síť Twitter, informovala dnes agentura Interfax. Krátce předtím cenzurní úřad Roskomnadzor oznámil, že zablokoval i přístup k sociální síti Facebook. Rusko tak činí ve snaze kontrolovat zprávy o ruské invazi na Ukrajinu, která trvá už více než týden.
Roskomnadzor předtím zablokoval přístup k řadě dalších médií. Mezi nimi například k ruskojazyčné službě BBC News, k informačnímu portálu Meduza, Rádiu Svobodná Evropa/Rádiu Svoboda (RFE/RL) nebo ke stanicím Deutsche Welle a Hlas Ameriky.
Média radí lidem v Rusku, jak obcházet blokádu internetových zdrojů
V ruskojazyčných médiích se objevují rady, jak se dostat k zablokovaným internetovým zdrojům. Rusko od minulého týdne, kdy začala invaze na Ukrajinu, omezilo přístup k řadě webů opozičních médií a dalších internetových zdrojů. Nejnověji přišlo oznámení o blokaci sociální sítě Facebook.
Návod na to, jak se dostat k cenzurovaným zdrojům, zveřejnil například zpravodajský portál Meduza, který nově ruské úřady blokují. S obdobnými tipy přišla také stanice BBC, jejíž ruskojazyčná služba byla rovněž v Rusku znepřístupněna.
Jednou z nejsnadnějších cest, jak se dostat k zablokovanému informačnímu zdroji, je podle portálu Meduza použít místo prohlížeče aplikaci. Aplikaci je totiž z technického pohledu těžší zablokovat než webovou stránku. Lidé také mohou sledovat svá oblíbená média přes alternativní kanály, například na sociálních sítích Telegram, Instagram, YouTube, VKontaktě nebo Twitter, kde řada ruskojazyčných médií poskytuje stručné zpravodajství.
Další možností je použít VPN, tedy službu poskytující internetové připojení přes virtuální privátní síť, která dokáže blokádu obejít. Některé tyto služby jsou uzpůsobeny přímo pro uživatele z Ruska. K obejití blokády lze také použít další nástroje, jakými jsou například Tor nebo Psiphon.
Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor dnes oznámil zablokování sociální sítě Facebook. Krok zdůvodnil tím, že americký provozovatel této sítě diskriminuje ruská média.
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.