Rusko se rozhodlo zablokovat přístup k sociální síti Facebook, oznámil dnes cenzurní úřad Roskomnadzor. Krok zdůvodnil tím, že americký provozovatel této sítě diskriminuje ruská média. Úřad už zablokoval přístup k řadě dalších médií - činí tak ve snaze kontrolovat zprávy o ruské invazi na Ukrajinu, která trvá už více než týden. Po Facebooku Rusko zablokovalo i sociální síť Twitter.
Rusko už zablokovalo přístup k ruskojazyčné službě BBC News, k informačnímu portálu Meduza sídlícímu v Rize, Rádiu Svobodná Evropa/Rádiu Svoboda (RFE/RL) nebo ke stanicím Deutsche Welle a Hlas Ameriky. Nezávislý list Novaja Gazeta oznámil, že kvůli hrozbě soudního postihu odstranil ze svých stránek články na téma ruské invaze na Ukrajinu.
Roskomnadzor uvedl, že od října 2020 došlo k 26 případům diskriminace ruských médií ze strany Facebooku. Tato sociální síť podle něj omezila přístup na státem podporované kanály, jako je RT a tisková agentura RIA.
Facebook tento týden uvedl, že omezil přístup ke kanálu RT a k portálu Sputnik v celé Evropské unii. Dodal, že také celosvětově odstraňuje obsah z facebookových stránek ruských státem kontrolovaných společností a účtů na síti Instagram, stejně jako příspěvky obsahující odkazy na tyto informace na facebooku.
Moskva už před týdnem oznámila omezení přístupu a zpomalení provozu sítě Facebook. Podle ruského regulátora tato firma, kterou vlastní americká společnost Meta, porušuje klíčové principy svobodného šíření informací a neomezeného přístupu ruských uživatelů k ruským médiím na zahraničních internetových platformách.
Ruské úřady od začátku invaze ruských vojsk na Ukrajinu z 24. února zesílily tlak na poslední nezávislá média a na velké sociální sítě. Ruští poslanci představili zákon, který počítá s vysokými tresty pro ty, kdo šíří nepravdivé informace o armádě.
Rusko po Facebooku zablokovalo i sociální síť Twitter
Ruské úřady zablokovaly sociální síť Twitter, informovala dnes agentura Interfax. Krátce předtím cenzurní úřad Roskomnadzor oznámil, že zablokoval i přístup k sociální síti Facebook. Rusko tak činí ve snaze kontrolovat zprávy o ruské invazi na Ukrajinu, která trvá už více než týden.
Roskomnadzor předtím zablokoval přístup k řadě dalších médií. Mezi nimi například k ruskojazyčné službě BBC News, k informačnímu portálu Meduza, Rádiu Svobodná Evropa/Rádiu Svoboda (RFE/RL) nebo ke stanicím Deutsche Welle a Hlas Ameriky.
Média radí lidem v Rusku, jak obcházet blokádu internetových zdrojů
V ruskojazyčných médiích se objevují rady, jak se dostat k zablokovaným internetovým zdrojům. Rusko od minulého týdne, kdy začala invaze na Ukrajinu, omezilo přístup k řadě webů opozičních médií a dalších internetových zdrojů. Nejnověji přišlo oznámení o blokaci sociální sítě Facebook.
Návod na to, jak se dostat k cenzurovaným zdrojům, zveřejnil například zpravodajský portál Meduza, který nově ruské úřady blokují. S obdobnými tipy přišla také stanice BBC, jejíž ruskojazyčná služba byla rovněž v Rusku znepřístupněna.
Jednou z nejsnadnějších cest, jak se dostat k zablokovanému informačnímu zdroji, je podle portálu Meduza použít místo prohlížeče aplikaci. Aplikaci je totiž z technického pohledu těžší zablokovat než webovou stránku. Lidé také mohou sledovat svá oblíbená média přes alternativní kanály, například na sociálních sítích Telegram, Instagram, YouTube, VKontaktě nebo Twitter, kde řada ruskojazyčných médií poskytuje stručné zpravodajství.
Další možností je použít VPN, tedy službu poskytující internetové připojení přes virtuální privátní síť, která dokáže blokádu obejít. Některé tyto služby jsou uzpůsobeny přímo pro uživatele z Ruska. K obejití blokády lze také použít další nástroje, jakými jsou například Tor nebo Psiphon.
Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor dnes oznámil zablokování sociální sítě Facebook. Krok zdůvodnil tím, že americký provozovatel této sítě diskriminuje ruská média.
V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary.
Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.
Česko v posledních hodinách zasáhla tragická zpráva, která přišla z Pákistánu. Při expedici na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala Mount Everest. Na smutnou zprávu reagují i slavné osobnosti.
Hrozí v Česku další vlna veder s teplotami výrazně přes 30 °C? Z některých zdrojů by se mohlo zdát, že tropy opět udeří během druhého červencového víkendu. Podle meteorologů je zřejmé, že se znovu oteplí. Momentálně ale není jasné, kam až odpolední maxima vyšplhají.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.
O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.