Ruská ekonomika je schopna tvrdé sankce Západu po určitou dobu ustát jen s minimálními ztrátami. Nejvíce je pocítí běžní obyvatelé, jejichž panika je také nyní největším nebezpečím, řekl ČTK Vladan Hodulák z Katedry mezinárodních vztahů Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, který se zabývá politickou ekonomií.
"Do Ruska plyne víc deviz, než odchází, navíc hodnota jejich hlavních vývozních komodit se zvyšuje. V řadě odvětví je Rusko z velké části soběstačné - má jídlo, plyn, ropu i nerostné suroviny. Ovšem to, že teoreticky je Rusko schopné situaci zvládnout, ještě neznamená, že ji zvládne prakticky," uvedl Hodulák.
Aby země západní sankce zvládla, bude podle něj muset přijmout opatření, která silně zasáhnou běžné obyvatele. "O některých krocích už víme, centrální banka zakázala převod rublu na dolary běžným obyvatelům, Sberbank z dolarových účtů vyplácí v dolarech pouze 10.000 dolarů, zbytek sumy pak v rublech," uvedl.
Právě panika, kdy lidé nedůvěřují vlastní měně, tedy rublu, snaží se ji vyměnit za jinou měnu a obávají se inflace, představuje podle Hoduláka největší riziko pro ruskou ekonomiku.
"O dalších rizicích se pak můžeme dohadovat. Drastické kroky státu, které ochrání ekonomiku, mohou vyvolat silnou vlnu nevole mezi běžnými občany a masové protesty. Je otázka, zda bude obyvatelstvo schopné se v současném režimu zorganizovat a masově protestovat. Pak je také šance, že se ruské elity rozhodnou, že jim za to současná situace nestojí, a budou ochotné ustoupit z požadavků, pokud si zároveň zachovají tvář," nastínil.
Zároveň ale upozornil, že kruh oligarchů, kteří jsou prezidentu Vladimiru Putinovi nejblíže, se zabývá vývozem surovin, které od Ruska stále většina světa kupuje, a jejich zisky jsou v dolarech, ne v rublech. Současné sankce je tak příliš nepostihnout, při rostoucí ceně ropy naopak jejich zisky porostou.
V horizontu týdnů i několika měsíců podle něj Rusku potíže nehrozí, pokud by ale situace způsobená ruskou invazí na Ukrajinu trvala delší dobu, dostane se do problémů kvůli nedostatku technologií. "Mají některé moderní provozy, kde se vyrábí vojenská technika nebo automobily. Ale neumí vyrobit výrobní linky, roboty a stroje do továren. Tyto technologie Rusko kupuje ze Západu," upozornil Hodulák.
Ruský prezident v dnešním projevu prohlásil, že Rusko sankce západu překoná a v konečném důsledku mu prospějí. Západní státy uvalily na zemi zatím nejpřísnější sankce kvůli útoku ruských vojsk na Ukrajinu na konci února.
Hudební svět si včera připomněl smutné půlroční výročí tragické smrti britského zpěváka Liama Paynea. Ten loni v říjnu zahynul při nešťastném pádu z hotelového balkonu v argentinském Buenos Aires. Pro fanoušky po celém světě to byl šok, ale největší ztrátu samozřejmě utrpěla jeho rodina, která se s jeho odchodem stále těžce vyrovnává.
V gotickém skvostu, kostele sv. apoštola Tomáše na Malé Straně, který ukrývá díla slavných mistrů jako Rubens, Škréta či Spranger, se v pondělí odpoledne odehrálo poslední rozloučení s milovanou zpěvačkou Aničkou Slováčkovou (†29). V tichém prostoru plném duchovního klidu a historické krásy se se zesnulou loučila rodina, přátelé i blízcí spolupracovníci. Přestože veřejnosti nebyl přístup umožněn, obřad se nesl v duchu upřímné lásky, hudby a pokory.
Slovenský rapper Patrik "Rytmus" Vrbovský (48) patří už dlouhá léta mezi nejvýraznější tváře domácí hudební scény. Jeho jméno znají fanoušci nejen na Slovensku, ale také v České republice a jeho hudba si našla cestu k posluchačům různých generací. Přesto však existuje někdo, komu své písně raději nepouští – vlastní syn Sanel.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?