Ruská invaze na Ukrajinu je dle Lipavského barbarským aktem agrese

Ruskou invazi na Ukrajinu dnes ráno odsoudil ministr ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Podle něj je to barbarský akt agrese, rozhodnutí Kremlu k naprosto nevyprovokovanému útoku je nepřijatelné a zcela v rozporu s mezinárodním právem, napsal Lipavský na twitteru.

Jan Lipavský

Podobně se vyjádřil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), který dnes na twitteru označil Putinovu invazi na Ukrajinu za protiprávní, nespravedlivý mocenský krok. Podle šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) je nutné na "ruský barbarský útok" odpovědět rázně, uvalit nejtvrdší sankce a Rusko mezinárodně izolovat. Všichni tři politici spolu s dalšími vyjádřili podporu Ukrajině.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ráno oznámil, že dal svolení ke speciální vojenské operaci na ukrajinském Donbasu, uvedly agentury. Moskva prý nemůže tolerovat hrozby, které přicházejí z Ukrajiny a cílem operace bude ochrana lidských životů. V řadě ukrajinských měst včetně Kyjeva jsou slyšet výbuchy, uvádí ukrajinská agentura Unian.

"Se vším důrazem odsuzuji ruskou invazi na Ukrajinu. Rozhodnutí Kremlu k naprosto nevyprovokovanému útoku je nepřijatelný a zcela v rozporu s mezinárodním právem. Spolu se spojenci odpovíme na tento barbarský akt agrese," napsal Lipavský. Podle historika a poslance ODS Pavla Žáčka se Putin přiřadil k nejhorším diktátorům minulého století. "Stojíme za Ukrajinou. Doslova. Válka je blíž, než si sami dokážeme připustit. Podporou Ukrajiny bráníme i naši zemi. Hranice svobody České republiky i naší společné Evropy," vyjádřil podporu ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

"Jsme zemí, kde několik generací ví, co znamená probudit se do země, která je okupována," uvedla Pekarová Adamová. "Na ruský barbarský útok musíme odpovědět rázně. Uvalit nejtvrdší sankce vůči Rusku a naprosto jej mezinárodně izolovat. Ukrajině dát veškerou podporu, o kterou zažádá. Jde i o naši svobodu," dodala předsedkyně TOP 09 i Sněmovny.

Místopředseda vlády Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že bezdůvodně byla napadena svobodná země. "Šílencem, který otevřeně mluví o uspořádání Evropy a sfér vlivu z konce minulého století! Do dnešního dne to někteří ruští švábi u nás hájili a bagatelizovali!," napsal. Podle něj nyní musí přijít tvrdé sankce vůči Putinovu režimu ze strany EU a spojenců.

Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura na twitteru odsoudil "válečné řešení konfliktu na Ukrajině". "Válka není řešení. Vláda musí při svých jednáních zajistit v první řadě bezpečnost našich občanů a obranu ČR. I nadále podporujeme mírová a diplomatická řešení. Žádáme vládu, aby přispěla k jednáním vedoucím k ukončení bojů," uvedl.

Babiš odsoudil útok Ruska na Ukrajinu, NATO a EU musí posílit

Bývalý premiér Andrej Babiš i další politici opozičního hnutí ANO odsoudili útok Ruska na Ukrajinu a podpořili Kyjev. Invazi označili za chladně promyšlenou, bezohlednou a ničím nevyprovokovanou. NATO musí posílit a Evropa musí začít brát svou obranu a bezpečnost mnohem vážněji než dosud, uvedl ráno na twitteru expremiér Babiš. Chování Moskvy ostře kritizovali jako nepřípustné i vládní politici.

"Tvrdě odsuzuji chladně promýšlený a ničím nevyprovokovaný útok Ruska na Ukrajinu. Chtěl bych také vyjádřit jasnou podporu Ukrajincům, jejich státu, vládě a nezávislosti. NATO musí posílit a Evropa musí začít brát svou obranu a bezpečnost o řád vážněji než dosud," uvedl šéf nejsilnějšího opozičního hnutí.

"Ruská agrese na Ukrajině je akt bezohlednosti, který není možné tolerovat. Čelit mu lze pouze, pokud budeme jednotní, a to jak na mezinárodní, tak národní úrovni. Proto musí naše vláda dostat podporu v dalších krocích, které budou plně v souladu s postupem NATO a EU," napsal na twitteru místopředseda ANO a Poslanecké sněmovny Karel Havlíček.

Šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová uvedla, že se bohužel naplnil ten nejhorší scénář. "Mé myšlenky jsou s celým ukrajinským národem. NATO a EU musí reagovat," dodala.

MZV: Reakce na ruskou invazi bude mít zásadní dopad na ruskou ekonomiku i rozvoj

Reakce na ruskou invazi na Ukrajinu včetně sankcí bude mít zásadní dopad na ruskou ekonomiku a technologický rozvoj, tudíž i na kvalitu života ruských občanů. Vinou svého vedení budou nuceni žít v zemi, která na dlouhou dobu ztrácí svou kredibilitu a prestiž, uvedlo v dnešním prohlášení ministerstvo zahraničí. V 10:00 vystoupí po jednání resortního krizového štábu na tiskové konferenci ministr Jan Lipavský (Piráti).

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ráno oznámil, že dal svolení ke speciální vojenské operaci na ukrajinském Donbasu, uvedly agentury. Moskva podle Putina nemůže tolerovat hrozby, které přicházejí z Ukrajiny a cílem operace bude ochrana lidských životů. V řadě ukrajinských měst včetně Kyjeva jsou slyšet výbuchy, uvádí ukrajinská agentura Unian. Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba řekl, že Putin zahájil plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a že země se bude bránit.

"Přestože země demokratického společenství vyvinuly maximální úsilí, aby vyhrocená situace, kterou v posledních měsících rozdmýchávalo Rusko, byla vyřešena výhradně diplomatickými prostředky, jsme svědky neobhajitelné a ničím nepodložené agrese Ruska vůči Ukrajině," uvedlo ministerstvo. Ruská federace podle něj pošlapává základní principy evropské bezpečnostní architektury, mezinárodního práva a mírového soužití mezi národy. "Po letech pracně budované stability Rusko přináší do Evropy válku, chaos a utrpení nejen bezpočtu nevinných Ukrajinců, ale i svým občanům a dalším Evropanům," dodal úřad.

Ruskou invazi nemohou podle ministerstva v žádném případě ospravedlnit masivní dezinformační kampaň a uměle vytvořené důvody agrese. Resort připomněl, že ruský velvyslanec v Praze Alexandr Zmejevskij během středečního předvolání na ministerstvo odmítl "nepodložená obvinění" Moskvy z agrese vůči Ukrajině a zprávy o přítomnosti ruských vojenských oddílů v Donbasu označil za dezinformace západních médií. "Je tedy bohužel očividné, že lež se stala běžným nástrojem ruské státní moci, včetně diplomacie," dodalo ministerstvo.

Chování Ruska česká diplomacie odsoudila. Návrat Kremlu k "historicky překonaným tradicím imperiální, rozpínavé a bezohledné politiky Sovětského svazu" nemůže podle ní přinést nic dobrého ani ruským občanům. "Naše reakce, včetně sankcí, bude mít zcela zásadní dopad na ruskou ekonomiku a technologický rozvoj, a tudíž i na kvalitu života každého z nich. A vinou svého vedení budou nuceni žít v zemi, která na dlouhou dobu ztrácí svou kredibilitu a prestiž, a to se všemi důsledky," poznamenal úřad.

Česko stojí společně se spojenci v NATO, EU a s dalšími partnery na straně Ukrajiny, kterou budou podporovat ve snaze nezávisle rozhodovat o vlastním osudu a usilovat o demokratickou budoucnost a euro-atlantickou orientaci. Česká diplomacie opět důrazně vyzvala Rusko k ustoupení od vojenské agrese, stažení vojsk z Ukrajiny a návratu k jednacímu stolu. "Jinak bude čelit masivním důsledkům svého jednání," dodalo ministerstvo.

Turci si vybrali prezidenta. Erdogan už slaví vítězství

28.05.2023 21:53 Aktualizováno V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16…

Babiš je u ALDE v nelibosti kvůli vystoupení na konferenci v Maďarsku

28.05.2023 17:31 Europarlamentní frakce ALDE odsoudila účast českého expremiéra Andreje Babiše (ANO) na konferenci…

Rodičovský příspěvek se zvýší, naznačil Jurečka

28.05.2023 13:47 Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a…

Opilá žena najela autem do skupiny dětí na jižní Moravě

27.05.2023 19:40 Řidička v sobotu v podvečerních hodinách najela do skupiny dětí nedaleko hradu Templštejn na jižní…

Policie prověřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

27.05.2023 15:05 Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové…

Na D1 se srazila dvě auta, ve směru na Prahu byla dálnice neprůjezdná

27.05.2023 14:14 Aktualizováno Úvodní den posledního květnového víkendu se neobešel bez komplikací v dopravě. Páteřní dálnice D1…

Fiala eviduje problém u vyřizování důchodů, lidem se omluvil

27.05.2023 12:20 Premiér Petr Fiala (ODS) se v rozhovoru pro ČTK omluvil lidem, kteří žádají o důchod a čekají na…

Petr Pavel pojede na oficiální návštěvu Rakouska

26.05.2023 18:05 Prezident republiky Petr Pavel společně s manželkou Evou ve dnech 31. května a 1. června navštíví…

Policie obvinila muže a firmu kvůli tlačenici na diskotéce ve Slušovicích

26.05.2023 15:15 Policie obvinila devětadvacetiletého muže a firmu ze Zlínska z obecného ohrožení z nedbalosti kvůli…

Bartoš: Rodná čísla se neruší, jen se utlumí jejich používání

26.05.2023 12:49 Místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) v pátek na tiskové konferenci okomentoval…

Související:

Nejnovější