Ruské ministerstvo oznámilo vyhoštění desítek diplomatů tří zemí

Ruské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo vyhoštění více než osmi desítek diplomatů tří západních zemí. Moskva nejprve prohlásila nežádoucími osobami 34 francouzských, následně 24 italských a vzápětí 27 španělských diplomatů. Všechny případy označila jako odvetný krok za předchozí vyhoštění ruských diplomatů z těchto zemí. Informovaly o tom ruské agentury.

Rusko, Kreml

Francie ruské rozhodnutí odsoudila, napsala agentura Reuters s odvoláním na francouzské ministerstvo zahraničí. Řím ruský krok označil za "nepřátelský akt".

Podle informací agentury AFP byl dnes francouzský velvyslanec v Moskvě povolán na ruské ministerstvo zahraničí. Tam mu byla předána nóta, ve které se uvádí, že "34 spolupracovníků francouzských diplomatických zařízení v Rusku bylo prohlášeno za nežádoucí osoby". Rusko mají opustit do dvou týdnů. Jde o odvetný krok za to, že Francie dříve podle agentury Reuters vyhostila ze země 35 Rusů s diplomatickým statusem, agentura TASS hovoří o 41 vyhoštěných Rusech.

Na ministerstvo zahraničí v Moskvě si dnes podle RIA Novosti předvolali rovněž italského ambasadora. Mluvčí Marija Zacharovová agentuře potvrdila, že Rusko hodlá vyhostit 24 italských diplomatů. Řím prohlásil nežádoucími osobami 30 ruských diplomatů na začátku dubna. Šéf italské diplomacie Luigi Di Maio tehdejší krok zdůvodnil ohledem na národní bezpečnost a také v kontextu ruské invaze na Ukrajinu.

O vyhoštění pracovníků španělské diplomatické mise se dnes na ruském ministerstvu dověděl rovněž velvyslanec Madridu v Moskvě. Opustit zemi musejí do sedmi dní. Španělsko v dubnu oznámilo záměr vyhostit kolem 25 diplomatů, píše Reuters. TASS hovoří o 27 Rusech.

Italský premiér Mario Draghi v reakci varoval, že diplomatické kanály s Moskvou nesmí být přerušeny, píše agentura Reuters. "Protože právě skrze tyto kanály, pokud uspějeme, bude dosaženo míru," nechal se slyšet šéf italské vlády.

V dubnu letošního roku přistoupila celá řada evropských zemí k vyhoštění ruských diplomatů v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu a celkem více než 300 ruských diplomatů muselo opustit evropské metropole.

Později stejný měsíc francouzské ministerstvo zahraničí označilo šest ruských agentů vydávajících se za diplomaty za "nežádoucí osoby" poté, co vyšetřování domácí rozvědky došlo k závěru, že jednali proti francouzským národním zájmům.

Francouzský prezident Emmanuel Macron, který v dubnových volbách obhájil druhý mandát v čele země, dlouhodobě prosazuje strategický dialog s Ruskem, na což nerezignoval ani po vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu 24. února letošního roku. Od té doby absolvoval jako jediný západní státník několik mnohahodinových telefonátů přímo s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem.

Desítky hasičů nastoupily v Řecku jako záloha pro případ velkých lesních…

02.07.2022 19:11 Několik desítek rumunských a bulharských hasičů nastoupilo dnes v Řecku jako první členové…

Seniorku v Egyptě zabil žralok. Ukousl jí ruku a nohu

02.07.2022 18:01 Rakouská občanka, 68letá Elizabeth Squierová, byla u egyptské Hurghady napadena žralokem, který jí…

Při dopravní nehodě v Rakousku zemřel 35letý český občan

02.07.2022 17:28 Při dopravní nehodě u Poysdorfu v Dolních Rakousích přišel v noci na dnešek o život 35letý český…

Lotyšsko zbourá sovětské památníky, včetně obřího pomníku sovětským vojákům

02.07.2022 16:35 Lotyšsko se chystá zbourat téměř 300 sovětských památníků, včetně obřího pomníku sovětským vojákům…

Rusko mělo na Ukrajině ztratit 36 tisíc vojáků. Soustředí se na postup u…

02.07.2022 15:19 Aktualizováno Ruské invazní jednotky se snaží získat zpět ztracené pozice v Charkovské oblasti na východě…

Na ukrajinský Mykolajiv dopadlo nejméně sedm ruských střel

02.07.2022 14:57 Jihoukrajinské město Mykolajiv dnes brzy ráno zasáhly ruské střely, oznámil podle agentury Unian…

Pro české turisty letěl v rakouských Alpách vrtulník

02.07.2022 14:26 Vrtulník musel v pátek vyrazit k záchraně dvou českých horolezců, kteří se vydali na alpskou skalní…

Proruští separatisté obvinili další dva zajaté Brity ze žoldnéřství

02.07.2022 13:37 Proruští separatisté z východní Ukrajiny obvinili další dva zajaté Brity z toho, že bojovali na…

Ruské úřady vyzvaly učitele v okupovaných částech Ukrajiny, aby učili…

02.07.2022 11:51 Ruské úřady vyzvaly učitele v Ruskem okupovaných částech jihovýchodní Ukrajiny, aby během několika…

Google bude mazat historii pohybu uživatelů, kteří se vydají na potrat

02.07.2022 09:52 Americká internetová společnost Google bude mazat historii pohybu uživatelů, kteří se vydají na…

Související:

Nejnovější