Ruské prezidentské volby se příští rok uskuteční i na území čtyř ukrajinských oblastí, které Rusko loni anektovalo. Oznámila to Ústřední volební komise.
Ruská ústřední volební komise uvedla, že volby budou v březnu i v Doněcké, Luhanské, Záporožské a Chersonské oblasti. "Toto rozhodnutí bylo jednohlasně přijato," uvedl viceprezident ruské volební komise Nikolaj Bulajev.
Moskva čtyři ukrajinské regiony loni anektovala navzdory tomu, že nad nimi nemá plnou vojenskou kontrolu. Ukrajina už vyzvala mezinárodní komunitu, aby "rezolutně odsoudila záměr Ruska uspořádat prezidentské volby na okupovaném ukrajinském území".
Rusko již uspořádalo v září v těchto ukrajinských oblastech regionální volby, které Kyjev a Západ odsoudily a neuznaly jejich výsledky. Moskva loni v září uspořádala také referenda o anexii.
Ruská Ústřední volební komise minulý týden oznámila, že prezidentské volby se poprvé uskuteční v průběhu tří dnů, konkrétně od 15. do 17. března 2024. Předsedkyně ÚVK Ella Pamfilovová podle Moscow Times uvedla, že členové ÚVK tento návrh podpořili v poměru hlasů 13 ku jednomu.
Podle Pamfilovové se třídenní hlasování stalo v ruském volebním systému tradičním a bylo poprvé použito během pandemie pro zajištění bezpečnosti voličů. Postupem času tento formát získal podporu většiny voličů díky svým dalším výhodám, uvedla. Právo nominovat kandidáty do prezidentských voleb má v Rusku 25 politických stran.
Politické strany s frakcemi ve Státní dumě mají výhodu, že jejich kandidáti jsou osvobozeni od sbírání podpisů voličů. Předseda strany Spravedlivé Rusko - Za pravdu, Sergej Mironov, oznámil, že strana na svém sjezdu 23. prosince potvrdí nominaci současného prezidenta Vladimira Putina jako svého kandidáta ve volbách prezidenta Ruské federace.
Spekulace ohledně kandidatury Putina a termínu oznámení svého rozhodnutí skončily, když prezident veřejně potvrdil, že se uchází o znovuzvolení. Pro Putina jsou volby ale pouze formalitou s podporou státu, státních médií a minimálním projevem nesouhlasu, což mu zajišťuje jisté vítězství. Předpokládá se, že by si udržel moc minimálně do roku 2030 díky šestiletému mandátu.
Ruská opozice a někteří političtí pozorovatelé tvrdí, že prezidentské volby v zemi nesplňují demokratické normy a slouží pouze k udržení zdání legitimnosti ve zkorumpované diktatuře Putinova režimu. Příznivci Putina odmítají tuto kritiku a poukazují na průzkumy veřejného mínění, které ukazují, že Putin má v zemi podporu více než 80 procent obyvatel. Argumentují, že Putin obnovil pořádek a obnovil část vlivu, který Rusko ztratilo po rozpadu Sovětského impéria.
Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.
Česko v posledních hodinách zasáhla tragická zpráva, která přišla z Pákistánu. Při expedici na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala Mount Everest. Na smutnou zprávu reagují i slavné osobnosti.
Hrozí v Česku další vlna veder s teplotami výrazně přes 30 °C? Z některých zdrojů by se mohlo zdát, že tropy opět udeří během druhého červencového víkendu. Podle meteorologů je zřejmé, že se znovu oteplí. Momentálně ale není jasné, kam až odpolední maxima vyšplhají.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.
O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“