Rusko dementovalo zprávy o jaderné zbrani ve vesmíru

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml, foto: Pixabay
Marek Novotný 15. února 2024 18:38
Sdílej:

Američané mají mít zpravodajské informace o nových ruských jaderných schopnostech, informovala média. Moskva to nicméně popírá. Podle ruských činitelů Dmitrije Peskova a Sergeje Rjabkova jde o výmysl a lest Bílého domu.

Podle amerických médií informovala federální vláda Kongres i spojence v Evropě o ruských jaderných schopnostech, které by mohly představovat globální hrozbu. ABC s odvoláním na své zdroje uvedla, že Rusové se snaží vyvinout kosmickou protisatelitní jadernou zbraň. CNN napsala, že varování se týká možných ruských operací ve vesmíru.

Ze zpravodajských informací vyplývá, že projekt má být ve fázi vývoje, takže jaderná zbraň se na oběžné dráze v tuto chvíli nenachází. Nejde tak o naléhavou hrozbu pro USA, Ukrajinu či další evropské partnery obou zemí.

"Nemohu to nijak komentovat. Ale je zřejmé, že se Bílý dům za každou cenu snaží přimět Kongres, aby hlasoval o návrhu zákona o finanční pomoci. Uvidíme, jaké lsti Bílý dům využije," řekl mluvčí Kremlu Peskov podle TASS. Narážel tím na balík pomoci pro Ukrajinu, která už téměř dva roky čelí ruské agresi.

Podle Rjabkova, který se ve své funkci zabývá také kontrolou zbrojení, jde o výmysly. "Zapadá to do trendu poslední dekády, kdy se Američané zabývají zlomyslnými pomluvami a připisují nám nejrůznější činy a záměry," uvedl pro TASS.

Stalo se
Počasí
Bouřkové mraky, ilustrační fotografie.

Počasí se mění jen pozvolna. V úterý hrozí další bouřky, mohou být velmi silné

Počasí se v týdnu na přelomu června a července mění jen pozvolna. Svědčí o tom aktuální výstraha, jejímž prostřednictvím meteorologové nadále varují před vysokými teplotami či nebezpečím požárů v části Česka. Hrozí také bouřky, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

České celebrity
Jaromír Soukup

Jaromír Soukup se po dalším soudu s Hanychovou považuje za vítěze

Agáta Hanychová tentokrát na místě chyběla, přesto v pondělí pokračoval soud mezi ní a jejím bývalým partnerem Jaromírem Soukupem. A byl to jednou právě známý podnikatel, který odcházel domů spokojenější. Co se tedy řešilo a jak to dopadlo? 

České celebrity
Lidé se ve Strašnicích rozloučili s Jiřím Krampolem. (8.8.2025)

Jiří Krampol a komplikované dědictví. Dorazily nové informace od notářky

Bude to v červenci již rok, co nás opustil legendární Jiří Krampol. Stihl tehdy ještě oslavit 87. narozeniny, ale o dva týdny později zemřel. Od toho okamžiku se řeší, kdo bude po slavném herci a baviči dědit. Jak to momentálně s dědictvím vypadá? 

Společnost
Petr Macinka

Klempíř a Macinka narazili ve Strážnici. Festival se rozhodl zareagovat

Pískot si vysloužili ministři Oto Klempíř a Petr Macinka (Motoristé), kteří v uplynulých dnech vystoupili na festivalu ve Strážnici. Pořadatelé akce se rozhodli na oba incidenty reagovat, přičemž se distancovali od politických projevů, které zazněly.