Už sedm měsíců trvající ruská invaze na Ukrajinu uvrhla ruskou vládnoucí elitu do nejistoty, uvádí zdroje listu The Guardian. Nedávné neúspěchy Ruska na bojišti, kde i tento týden ukrajinské síly pokračují v dobývání Moskvou okupovaného území, vedly uvnitř ruského vedení k bezprecedentnímu rozkolu. Kreml vnitřní spory podporuje tím, že hledá obětního beránka, který ponese za vojenské zostuzení vinu.
Někteří ambiciózní představitelé ruského vedení ve vzniklém chaosu zavětřili příležitost a Kremlu předložili návrhy, jak zvrátit neúspěšnou válku nebo nepovedenou mobilizaci. Jiní se k sobě snaží nepřitahovat pozornost a udržet se u moci, případně se vyhnout trestu. Západní zpravodajské agentury hlásí vysokou míru nespokojenosti v ruské armádě a mezi elitou země. Některé dokonce naznačují, že by mohlo dojít k převratu.
Dva z nejznámějších spojenců ruského prezidenta Vladimira Putina, čečenský vůdce Ramzan Kadyrov a podnikatel Jevgenij Prigožin, otevřeně vyhlásili válku ministru obrany Sergeji Šojguovi a jeho generálům kvůli sérii vojenských neúspěchů.
"Putin má destruktivní povahu, poštvává proti sobě různé frakce, aby viděl, co bude mít nejlepší výsledek," uvedl nejmenovaný bývalý úředník ruského ministerstva obrany, který pracoval se Šojguem i Prigožinem. Rivalita mezi oběma muži je podle něj dlouhodobá a sahá až k založení žoldnéřské Wagnerovy (v přepisu z ruštiny Vagnerovy) skupiny v roce 2014.
Prigožin ale našel nepravděpodobného spojence v Kadyrovovi, nestálém vůdci Čečenska, který si v severokavkazské republice výměnou za loajalitu Rusku zřídil osobní léno. Přesto se Kadyrov nedávno projevil jako jeden z nejtvrdších kritiků ruského ministerstva obrany. Krátce po ruské porážce minulý týden u Lymanu, klíčového železničního uzlu v ukrajinské Doněcké oblasti, zahájil Kadyrov ostrý slovní útok vůči ruskému generálnímu štábu a veliteli Centrálního vojenského okruhu Alexandru Lapinovi, odpovědnému za obranu města.
"Ostuda není v tom, že by Lapin byl neschopný," napsal Kadyrov na telegramu. "Jde o to, že ho shora kryje vedení generálního štábu. Co se mě týče, tak bych z něj udělal vojína, sebral mu vyznamenání a poslal ho s puškou na frontu, aby tu ostudu smyl krví," uvedl čečenský lídr.
"Krásné, Ramzane, jen tak dál," odpověděl Prigožin. "Tyhle syčáky by měli posílat na frontu se samopaly a bosé," dodal podnikatel.
Putin už léta štve své podřízené proti sobě, aby se nespojili proti němu. "Tahle vyvažovací hra by mohla dobře fungovat v dobách míru, ale právě teď odvádí pozornost od válečného úsilí," uvedl bývalý Putinův poradce Marat Gelman, současný kritik Kremlu.
Podobné veřejné roztržky jsou "nové, důležité, ale i bezprecedentní", domnívá se ruský politolog Dmitrij Oreškin. "Tak otevřený a veřejný boj mezi elitami o Putinovu pozornost jsme ještě nezažili," dodává.
Kadyrov a Prigožin nejsou jediní, kteří se obuli do ruské armády. Své výhrady mají i televizní propagandisté Margarita Simonjanová a Vladimir Solovjev, kteří otevřeně kritizovali odvody i armádu. "Naši lidé nejsou hloupí," prohlásil Andrej Kartapolov, bývalý armádní velitel a šéf obranného výboru ruské Státní dumy, a zároveň obvinil armádu, že ve svých každodenních zprávách o válce lže. "Vidí, že jim neříkají pravdu," řekl.
Ruskem dosazený představitel okupační správy na Ukrajině dokonce navrhl, aby se Šojgu kvůli selháním v ukrajinském konfliktu zastřelil.
"Kreml hledá, na koho svalit vinu. Jsou tu tři zjevná selhání: začátek války, nedávné vojenské neúspěchy a zpackaná mobilizace," řekl Gelman. Jako obětní beránci se zjevně nabízí právě Šojgu a další vrcholní představitelé armády.
Kontakt ruské investigativní novinářky Jevgeniji Albacové odhaduje, že nejméně 70 procent vedoucích představitelů ruskou válku proti Ukrajině odmítá. Jiná nejmenovaná novinářka z ruské státní televize uvedla, že velkou část politické elity zachvátil "intenzivní strach".
"Čím výš jdete, tím větší zoufalství cítíte. Panuje všeobecné povědomí, že válku nelze vyhrát," řekla Albacová. Je podle ní ale nepravděpodobné, že by odpor k válce ohrozil samotného Putina.
"Aby došlo k převratu, nesmí se lidé bát," uvádí Albacová. "Kde by se ti lidé měli vůbec setkávat? Na telefonech, v bytech jsou odposlechy," vysvětluje. Podle Oreškina je povstání proti Putinovi pro všechny strany příliš rizikové. "Celý tento systém stojí na vůdci," dodává.
Nejhůře se s dubnovým odchodem Anny Slováčkové vyrovnává její maminka Dáda Patrasová. Podle posledních informací o ni pečují v nejznámější psychiatrické léčebně v pražských Bohnicích. Už i její manžel Felix Slováček připustil, že je to pravda.
Počasí bude o víkendu typicky jarní. Podle ČHMÚ.cz teploty vyrostou v maximech na 17 stupňů.
Britská princezna z Walesu Kate Middleton se dočkala neobvyklé a dojemné pocty. Královská zahradnická společnost (Royal Horticultural Society – RHS) oznámila, že nově vyšlechtěná odrůda růže ponese jméno Catherine’s Rose. Tento výjimečný květ má nejen okouzlující vzhled a vůni, ale také hluboký symbolický význam – připomíná osobní boj princezny s rakovinou a podpoří pacienty prostřednictvím charitativních příspěvků.
Bouřlivák a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (44, ODS) se opět ocitl v hledáčku justice – a tentokrát možná s vážnými následky. Obvodní soud pro Prahu 5 mu ve čtvrtek vyměřil tří měsíční trest odnětí svobody za porušení podmínky, kterou si odpykával kvůli výtržnictví, podněcování k trestnému činu a nebezpečnému pronásledování. Rozsudek je zatím nepravomocný a Novotný proti němu okamžitě podal stížnost.
Ve středu 8. května, na Den vítězství, zasáhla Českou republiku velmi smutná zpráva — zemřel herec Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Odejít měl v klidu, obklopen nejbližšími. Jeho smrt znamená obrovskou ztrátu nejen pro filmový a divadelní svět, ale také pro všechny, kteří jej znali jako silnou osobnost, charismatického muže a gentlemana ze staré školy.
Zavedení nového systému zdanění nemovitostí by mohlo každoročně přinést do státního rozpočtu až 15,5 miliardy korun. Vyplývá to ze studie výzkumné organizace PAQ Research, která navrhuje upravit výpočet daně s ohledem na lukrativnost dané lokality a počet vlastněných nemovitostí.
Největším momentem v její kariéře bylo vítězství v SuperStar, o uplynulém víkendu pak Tereza Mašková prožila velký okamžik v osobním životě. Po více než třech letech od zásnub se provdala za snoubence Olivera.
Legendární francouzský herec Gérard Depardieu byl shledán vinným ze sexuálního obtěžování dvou žen při natáčení filmu Zelené okenice (Les Volets Verts) v roce 2021. Pařížský soud mu za to vyměřil osmnáctiměsíční podmíněný trest odnětí svobody.
Velkou výzvu mají před sebou pořadatelé karlovarského filmového festivalu. Letošní ročník už bude bez prezidenta Jiřího Bartošky, který ve čtvrtek zemřel ve věku 78 let. Rozjely se tak spekulace, kdo by prezidentskou funkci mohl zaujmout. Sám Bartoška prý měl mít jednoho favorita.
Dobrých zpráv ze světového šampionátu už asi bylo dost. Po vítězném pondělním zápase s domácím Dánskem (7:2) přišla první špatná zpráva z tábora českého národního týmu. Jeden z hráčů, který už včera večer chyběl na ledě, už si na turnaji nezahraje.
Princ Harry už několik let nemá své místo uvnitř britské královské rodiny, které se dlouho stranil. V květnu ale vyjádřil myšlenku, že by se rád usmířil s nemocným králem Karlem III. Podle expertů ale zároveň řekl něco, co si měl rozhodně odpustit.
Češi rozhodnou o novém složení Poslanecké sněmovny na začátku října. Prezident Petr Pavel v úterý vyhlásil termín letošních parlamentních voleb. Rozhodnutí hlavy státu musí ještě posvětit premiér Petr Fiala (ODS).