Rusko bude platbu v rublech, podobně jako za plyn, žádat i za další zboží, řekl v rozhovoru s televizí Rossija 1 mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Západní protiruské sankce podle něj urychlily oslabení důvěry v americký dolar i v euro. Moskva bude vyvážet potraviny a plodiny pouze do přátelských zemí, uvedl dnes dříve podle Reuters bývalý ruský prezident a nynější místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv.
Ruská ekonomika čelí nejvážnější krizi od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Spojené státy a jejich spojenci na Rusko kvůli jeho invazi na Ukrajinu uvalily sérii bezprecedentních mimo jiné ekonomických sankcí, které působí ruskému hospodářství vážné potíže.
Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek podepsal dekret, podle kterého odběratelé z takzvaných "nikoli přátelských zemí" musí za ruský plyn platit v rublech, jinak jim hrozí zastavení dodávek. Podle dekretu mají zahraniční kupci peníze na rubly směňovat pomocí účtů v ruské bance. Západní představitelé tuto variantu odmítají.
Na seznamu "nikoli přátelských zemí" Moskva v současnosti uvádí více než čtyři desítky států, které uplatňují protiruské sankce: mimo jiné všechny země Evropské unie, Ukrajinu, USA, Kanadu, Británii, Švýcarsko, Jižní Koreu a Japonsko.
Platební model prosazovaný Kremlem označil Peskov za prototyp plateb v rublech. "Nepochybuji o tom, že se to v budoucnu rozšíří na další skupiny zboží," dodal. Evropské společnosti si podle něj budou moci rychle otevřít rublové účty.
"Nechceme svým zákazníkům komplikovat život. Rusko bylo vždy spolehlivým dodavatelem (...) Vše proto bude rychlé, jasné, srozumitelné," poznamenal kremelský mluvčí. "Jsou to nová pravidla a je třeba je dodržovat. I když, opakuji, pro evropské firmy se de facto nic nezmění. Bude to jiný systém de iure," prohlásil.
Dodávky plynu realizované po 1. dubnu mají být zaplaceny "někdy koncem měsíce nebo na začátku příštího měsíce, tedy v květnu“. "Proto uvidíme, ještě je čas," odpověděl Peskov na otázku, co se stane, pokud si západní firmy odmítnou účty v rublech otevřít. "Bylo by to v rozporu s dekretem podepsaným ruským prezidentem Putinem," upozornil.
Rozhodnutí Západu zmrazit 300 miliard dolarů (6,6 bilionu Kč) z rezerv ruské centrální banky označil Peskov za "krádež", která urychlí odklon od závislosti na americkém dolaru a euru jako světových rezervních měnách.
Kreml si podle něj přeje nový systém, který by nahradil finanční architekturu vytvořenou západními mocnostmi v roce 1944 na měnové a finanční konferenci v americkém městě Bretton Woods. "Je zřejmé, i když je to v současné době vzdálená perspektiva, že dospějeme k nějakému novému systému - odlišnému od brettonwoodského systému," řekl.
Rusko dlouhodobě usiluje o snížení závislosti na americké měně, ačkoli jeho hlavní vývozní artikly - ropa, plyn a kovy - jsou na světových trzích oceňovány v dolarech. V celosvětovém měřítku je dolar zdaleka nejvíce obchodovanou měnou, následuje euro, japonský jen a britská libra, připomíná agentura Reuters.
Los Angeles čelí jedné z nejhorších přírodních katastrof posledních let. Pět aktivních požárů v této oblasti již spálilo téměř 27 tisíc akrů půdy, přičemž dva největší – Palisades a Eaton – jsou zcela nezkrocené a zuří druhou noc. Zatím je potvrzeno pět mrtvých a více než 137 tisíc lidí bylo nuceno opustit své domovy.
V Chráněné krajinné oblasti Poľana došlo v úterý dopoledne k vážnému incidentu, kdy medvěd hnědý zaútočil na myslivce. Podle informací, které poskytl odbor komunikace Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR, muž při útoku utrpěl četná poranění, včetně kousanců a škrábanců.
Moderátor Marek Eben je sice mezi diváky populární a zábavný, doma to ale neplatí. Naopak, s manželkou se prý doslova nudí!
NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.
Donald Trump, který má v lednu usednout do úřadu amerického prezidenta, staví ukončení války na Ukrajině mezi své hlavní priority. Jeho tým plánuje dosáhnout dohody s oběma stranami konfliktu do 100 dní od inaugurace. Tento ambiciózní cíl stanovil Keith Kellogg, Trumpův kandidát na pozici speciálního vyslance pro Ukrajinu a Rusko, během rozhovoru pro Fox News.
Velká radost zavládla o Vánocích v rodině Miroslava Donutila, protože jeho synovi Martinovi a jeho ženě Sáře se narodilo vytoužené miminko. Hrdá maminka, která se stejně jako manžel a tchán věnuje herectví, se nyní pochlubila krásným snímkem potomka.
Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SSD) v Bruselu nekompromisně připomněl svůj postoj: pokud se nezmění situace kolem tranzitu plynu přes Ukrajinu, Slovensko zavede tvrdá reciproční opatření. Ta by mohla zasáhnout nejen politiku, ale i běžné Ukrajince, kteří se potýkají s následky války. Ministryně hospodářství Denisa Saková (Hlas-SD) mu při jednáních kryla záda, zatímco tlak na Evropskou komisi roste.
Josef Trojan se o Vánocích připomněl českému národu v nové štědrovečerní pohádce Tři princezny. To ještě diváci netušili, čím si prochází v osobním životě. Trojan totiž přiznal, že se potýká s nepříjemným problémem.
V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.
Princezna Kate ve čtvrtek slaví 43. narozeniny, které sice nejsou kulatým jubileem, přesto je lze označit za výjimečné. Loni si totiž nikdo v Británii nemohl být jistý tím, že se jich manželka prince Williama dožije. Sváděla totiž náročný a naštěstí i úspěšný boj s rakovinou.
Závody mezi Spojenými státy a Čínou o návrat na Měsíc nabírají na obrátkách. Obě země plánují vybudovat dlouhodobé výzkumné stanice na měsíčním povrchu, podobné těm, které již existují v Antarktidě. S tím však přichází i otázky týkající se potenciálních sporů – například o umístění základen či těžbu měsíčních zdrojů, jako je vodní led v kráterech na pólech. Tento led má pro budoucí vesmírné mise zásadní význam, neboť může sloužit jako zdroj raketového paliva i podpory života.
Policie definitivně uzavřela případ loňské smrti populárního herce Karla Heřmánka. K trestnému činu podle vyšetřovatelů nedošlo. Heřmánek zemřel na konci srpna na střelnici na Příbramsku. Bylo mu 76 let.