Rusko podle USA jaderné zbraně nepoužije

Antony Blinken
Antony Blinken, foto: twitter Antony Blinken
Libor Novák 17. června 2023 11:00
Sdílej:

Americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že neexistují žádné indikace naznačující, že by Rusko plánovalo použít jaderné zbraně. Blinken dále konstatoval, že Spojené státy nevidí důvod pro změnu svého postoje k této otázce, uvedl server The Hill.

Na ekonomickém fóru v Petrohradě v pátek ruský prezident Vladimir Putin potvrdil, že Rusko již dodalo první dávku taktických jaderných hlavic do Běloruska, které mají být umístěny na běloruském území.  

Putin již dříve vyjádřil, že Rusko by mohlo použít jaderné zbraně v případě ohrožení jeho územní celistvosti, nezávislosti, suverenity a existence státu. Nicméně dodal, že taková potřeba není přítomná. Uvedl rovněž, že diskuse na téma jaderných zbraní snižuje možnost snížení prahu pro jejich použití.

"Do konce roku to dokončíme," prohlásil Putin podle deníku Guardian s tím, že jde o nástroj sloužící k odstrašování. "Chcete, abych vystrašil celý svět? Já to nechci," reagoval na výzvu, aby k celé záležitosti poskytl další informace. 

Ruský prezident připomněl, že o rozmístění jaderných zbraní v sousední zemi diskutoval s běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem. Oba státníci se přesně před týdnem sešli v Soči. Putin tehdy podle agentury BelTA během jednání řekl, že Rusko začne s přesunem zbraní, jakmile ve dnech 7. a 8. července skončí příprava skladovacích zařízení. 

Rusko a Bělorusko na konci května podepsaly dokument umožňující rozmístění taktických jaderných zbraní na území druhé jmenované země. O podepsání dohody informovala agentura Reuters s odkazem na ruskou státní agenturu TASS. Dokument podepsali ministři obrany obou zemí, za ruskou stranu to konkrétně byl Sergej Šojgu. 

Stalo se
České celebrity
Vémolovi

Vémolovi si jdou po krku. Lelu naštvalo odtažení auta i se sedačkami pro děti

Manželský spor Vémolových opět graduje a v hlavní roli je auto. Karlos Vémola nechal odtáhnout vozidlo, které používala jeho slovenská manželka. Není proto překvapením, že Lela se opět rozhodla důrazně ozvat. 

Zahraničí
Donald Trump

Neměl na vybranou. Trump prozradil pravdu o letu z Ankary

Americký prezident Donald Trump přiznal neobvyklé manévry během červencového návratu ze summitu NATO v Turecku. Zapříčinily je obavy o bezpečnost šéfa Bílého domu. Kritici nicméně poukazují na to, že desítky jiných lidí byly potenciálně v ohrožení. 

Společnost
Miloš Zeman

Sám už by to nezvládl. Miloš Zeman otevřeně promluvil o plavbě žlutým člunem

Bývalý český prezident Miloš Zeman během pravidelného letního pobytu na chalupě na Vysočině opět nasedl do člunu. Plavbu absolvoval, přestože podmínky nebyly zrovna ideální. Lidé z ochranné služby museli být nablízku a pomáhat. 

Světové celebrity
Jeremy Clarkson

Jeremy Clarkson se opět postaral o poprask na sociálních sítích!

Britský televizní moderátor a hvězda pořadu Clarkson's Farm Jeremy Clarkson opět vyvolal rozruch na sociální síti X svým tradičním příspěvkem k výsledkům závěrečných zkoušek A-Level. Clarkson publikuje podobný vzkaz každoročně již od roku 2014 v den, kdy studenti v Anglii, Walesu a Severním Irsku obdrží své studijní výsledky. Dvanáctým rokem v řadě se tak snažil ukázat, že špatné známky nemusí znamenat překážku pro budoucí životní úspěch.