Rusko se dle USA snaží obviněními o biologických zbraních odpoutat pozornost

Ruská obvinění ohledně biologických zbraní na Ukrajině jsou podle USA snahou odpoutat pozornost, užití biologických a chemických zbraní během války hrozí spíše ze strany Ruska. Po dnešním jednání Rady bezpečnosti OSN to řekla americká velvyslankyně při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová. Mimořádné zasedání Rady bezpečnosti, už několikáté od zahájení války na Ukrajině, svolalo Rusko.

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Ruský vyslanec Vasilij Něbenzja na jednání zopakoval tvrzení, že Ukrajina s podporou amerického ministerstva obrany provozuje na svém území laboratoře na výrobu biologických zbraní. Žádné důkazy ale nepředložil. Vysoká představitelka OSN pro odzbrojení Izumi Nakamicuová na jednání řekla, že organizace nemá žádné informace, které by naznačovaly, že obvinění Moskvy se zakládají na pravdě.

"Rusko má dlouhou tradici v tom, že neprávem obviňuje ostatní země z přečinů, které samo páchá," řekla Thomasová-Greenfieldová. "Máme vážné obavy, že Rusko možná plánuje užití chemických nebo biologických zbraní proti Ukrajincům," dodala.

Spojené státy podpořily další členské země Rady bezpečnosti, které upozornily například na to, že Rusko použilo nervovou látku novičok při pokusech o zavraždění bývalého agenta ruské tajné služby Sergeje Skripala v Británii a lídra opozice Alexeje Navalného. "Rada nestojí o to, aby jí někdo předkládal smyšlenky a vybájené příběhy, potřebuje nezávislé ověřené důkazy," uvedl velvyslanec Albánie Ferit Hoxha.

Za Rusko se postavila Čína, jejíž zástupce uvedl, že "relevantní informace" Moskvy bere na vědomí.

Protivzdušná obrana Ukrajiny je účinná a letectvu zbývá 56 strojů, zní z USA

Protivzdušná obrana Ukrajiny je vysoce účinná. Letectvu stále zbývá 56 strojů, podniká ale řádově méně bojových akcí než ruské. Podle agentury DPA to dnes uvedl nejmenovaný představitel amerického ministerstva obrany.

"Mají (ukrajinské letectvo) ještě asi 56 bojových letounů, což je velká část jejich flotily," uvedl činitel, který s novináři hovořil pod podmínkou anonymity. Dodal, že ukrajinské letouny podnikají jen pět až deset akcí denně a že armáda spoléhá spíše na "velice účinnou" a "kreativní" protivzdušnou obranu ze země. Ruské letouny podle něj absolvují zhruba 200 letů za den.

Washington nedávno odmítl návrh Polska dodat Ukrajině polské stíhačky MiG-29 prostřednictvím americké základny v Německu. Zdůraznil přitom, že dodávky stíhaček obecně považuje za velmi riskantní a málo účinné. Kyjev tvrdí, že dodávku letounů potřebuje k ochraně ukrajinského vzdušného prostoru.

Ruská armáda za poslední den vyřadila z provozu vojenská letiště u Lucku a Ivano-Frankivsku. Podle představitele Pentagonu se tím snaží ukrajinskému letectvu zabránit, aby mohlo letiště na západě země využívat k akcím proti ruským invazním silám.

Činitel bez bližšího upřesnění dále uvedl, že na cestě do Evropy je momentálně další americká dodávka "bezpečnostních systémů". "Budeme pokračovat v dodávkách (vojenských) zdrojů na Ukrajinu tak rychle a v takovém rozsahu, jak jen to bude možné," dodal.

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala…

29.03.2023 21:50 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil…

Biden oznámil vznik nového fondu na podporu světové demokracie

29.03.2023 21:44 Americký prezident Joe Biden dnes u příležitosti jím pořádaného virtuálního Summitu pro demokracii…

Papež je v nemocnici kvůli nemoci dýchacích cest. Covid nemá

29.03.2023 21:23 Papež František je na několik dní hospitalizovaný kvůli onemocnění dýchacích cest. Informoval o tom…

Do okupované Záporožské JE přijel šéf MAAE, chce zajistit její ochranu

29.03.2023 20:52 Aktualizováno Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dnes navštívil Záporožskou…

Reznikov: Ukrajinská protiofenziva začne patrně v dubnu či květnu

29.03.2023 17:27 Ukrajina by mohla přejít do protiofenzivy v dubnu nebo květnu, až pro to nastanou výhodnější…

Putin poprvé připustil, že sankce by mohly dopadnout na ruskou ekonomiku

29.03.2023 16:14 Ruský prezident Vladimir Putin připustil, že se sankce mohou ve střednědobém výhledu negativně…

Rusko přestává sdílet informace s USA o jaderných zbraních

29.03.2023 14:39 Rusko ukončilo výměnu informací o svých jaderných zbraních se Spojenými státy. Podle agentury…

Zelenskyj pozval Si Ťin-pchinga na Ukrajinu

29.03.2023 13:36 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AP řekl, že pozval svůj čínský…

Pekarová Adamová ukončila pětidenní návštěvu Tchaj-wanu

29.03.2023 13:24 Aktualizováno Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová dnes ukončila pětidenní návštěvu Tchaj…

Konfrontace mezi jadernými mocnostmi je nepřípustná, řekl Patrušev

29.03.2023 13:11 Aktualizováno Rusko je přesvědčeno o nezbytnosti odvrátit jakoukoliv vojenskou konfrontaci mezi jadernými…

Související:

Nejnovější