Ruská obvinění ohledně biologických zbraní na Ukrajině jsou podle USA snahou odpoutat pozornost, užití biologických a chemických zbraní během války hrozí spíše ze strany Ruska. Po dnešním jednání Rady bezpečnosti OSN to řekla americká velvyslankyně při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová. Mimořádné zasedání Rady bezpečnosti, už několikáté od zahájení války na Ukrajině, svolalo Rusko.
Ruský vyslanec Vasilij Něbenzja na jednání zopakoval tvrzení, že Ukrajina s podporou amerického ministerstva obrany provozuje na svém území laboratoře na výrobu biologických zbraní. Žádné důkazy ale nepředložil. Vysoká představitelka OSN pro odzbrojení Izumi Nakamicuová na jednání řekla, že organizace nemá žádné informace, které by naznačovaly, že obvinění Moskvy se zakládají na pravdě.
"Rusko má dlouhou tradici v tom, že neprávem obviňuje ostatní země z přečinů, které samo páchá," řekla Thomasová-Greenfieldová. "Máme vážné obavy, že Rusko možná plánuje užití chemických nebo biologických zbraní proti Ukrajincům," dodala.
Spojené státy podpořily další členské země Rady bezpečnosti, které upozornily například na to, že Rusko použilo nervovou látku novičok při pokusech o zavraždění bývalého agenta ruské tajné služby Sergeje Skripala v Británii a lídra opozice Alexeje Navalného. "Rada nestojí o to, aby jí někdo předkládal smyšlenky a vybájené příběhy, potřebuje nezávislé ověřené důkazy," uvedl velvyslanec Albánie Ferit Hoxha.
Za Rusko se postavila Čína, jejíž zástupce uvedl, že "relevantní informace" Moskvy bere na vědomí.
Protivzdušná obrana Ukrajiny je účinná a letectvu zbývá 56 strojů, zní z USA
Protivzdušná obrana Ukrajiny je vysoce účinná. Letectvu stále zbývá 56 strojů, podniká ale řádově méně bojových akcí než ruské. Podle agentury DPA to dnes uvedl nejmenovaný představitel amerického ministerstva obrany.
"Mají (ukrajinské letectvo) ještě asi 56 bojových letounů, což je velká část jejich flotily," uvedl činitel, který s novináři hovořil pod podmínkou anonymity. Dodal, že ukrajinské letouny podnikají jen pět až deset akcí denně a že armáda spoléhá spíše na "velice účinnou" a "kreativní" protivzdušnou obranu ze země. Ruské letouny podle něj absolvují zhruba 200 letů za den.
Washington nedávno odmítl návrh Polska dodat Ukrajině polské stíhačky MiG-29 prostřednictvím americké základny v Německu. Zdůraznil přitom, že dodávky stíhaček obecně považuje za velmi riskantní a málo účinné. Kyjev tvrdí, že dodávku letounů potřebuje k ochraně ukrajinského vzdušného prostoru.
Ruská armáda za poslední den vyřadila z provozu vojenská letiště u Lucku a Ivano-Frankivsku. Podle představitele Pentagonu se tím snaží ukrajinskému letectvu zabránit, aby mohlo letiště na západě země využívat k akcím proti ruským invazním silám.
Činitel bez bližšího upřesnění dále uvedl, že na cestě do Evropy je momentálně další americká dodávka "bezpečnostních systémů". "Budeme pokračovat v dodávkách (vojenských) zdrojů na Ukrajinu tak rychle a v takovém rozsahu, jak jen to bude možné," dodal.
Meghan Markle čelí ostře sledované žalobě za 10 milionů dolarů! Fanynka, která se pokusila zopakovat její „zázračný“ recept na koupelové soli z Netflixu, skončila s katastrofálními popáleninami. Původně relaxační rituál se tak změnil v noční můru – a právní drama může teprve začínat.
Českou hereckou obcí otřásla během svátečního čtvrtečního dne zpráva z nejsmutnějších. Ve vysílání České televize projevila velké emoce Iva Janžurová, kterou zasáhlo úmrtí Jiřího Bartošky.
Ivana Gottová se od podzimu 2019 vzorně stará o odkaz zesnulého manžela, slavného zpěváka Karla Gotta. Aktuálním projektem je muzeum ve Slavíkově vile na pražské Bertramce. To už mělo být přístupné veřejnosti, ale stále to tak není. Řeší se totiž problémy s financováním.
Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena?
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?