Rusko se podle Fialy dopustilo agrese, která nemůže zůstat bez odpovědi

Petr Fiala (ODS)
Petr Fiala (ODS), foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
Pavel Dratva , ČTK 24. února 2022 10:30
Sdílej:

Vpád ruských vojáků na Ukrajinu nelze podle premiéra Petra Fialy (ODS) označit jinak než jako akt agrese, který nemůže zůstat bez odpovědi. Za Česko bude prosazovat co nejtvrdší sankce vůči Rusku v rámci jednotného postupu Evropské unie. Fiala v dnešním stručném vyjádření na úřadu vlády doplnil, že Česko aktuálně nemá signály o bezprostředním nebezpečí pro české občany.

Ruská invaze nebyla ničím vyprovokovaná a směřuje vůči suverénnímu státu, řekl Fiala. "Postup ruského prezidenta Vladimira Putina jednoznačně odsuzuji, nemůže zůstat bez odpovědi," doplnil předseda vlády. Evropa se podle Fialy ocitla v situaci, kterou si donedávna nedokázal nikdo představit.

Fiala vyzval všechny české občany, aby neprodleně opustili Ukrajinu. "Velvyslanectví v Kyjevě bylo dočasně uzavřeno, ale pomoc poskytuje generální konzulát ve Lvově," dodal. Ministerstvo zahraničí ráno varovalo před jakýmikoli cestami na Ukrajinu a vyzvalo české občany v zemi, aby ji okamžitě opustili. Letecká doprava mezi ČR a Ukrajinou byla přerušena.

Relevantní orgány podle Fialy o situaci od rána jednají, hlavně o bezpečnostních a humanitárních otázkách. "Dopady agrese a naší reakcí se budeme zabývat intenzivně, proto jsem svolal Bezpečnostní radu státu, která bude řešit zabezpečení chodu země v současné situaci, přípravy na další vývoj a koordinaci dalšího postupu," uvedl Fiala.

Fiala dodal, že pro řadu občanů je aktuální situace velmi nečekaná a stresující. "V tuto chvíli nejsou žádné informace ani signály o tom, že by naší zemi a občanům hrozilo bezprostřední nebezpečí. Naštěstí jsme součástí EU a NATO, které garantuje naši bezpečnost," řekl.

Stalo se
Světové celebrity
Rami Malek

Idol žen je opět svobodný: Rami Malek se rozešel s partnerkou

V poslední době zažívá svět celebrit skutečný rozchodový boom. Nejnovějším přírůstkem na seznam bývalých párů je dvojice britské herečky Emmy Corrin (29) a amerického herce Ramiho Maleka (43), kteří podle zpráv britského deníku Daily Mail ukončili svůj vztah po přibližně dvou letech.

Světové celebrity
Liam Payne

Liam Payne (†31) před půl rokem zemřel. Teď konečně promluvila jeho sestra!

Hudební svět si včera připomněl smutné půlroční výročí tragické smrti britského zpěváka Liama ​​Paynea. Ten loni v říjnu zahynul při nešťastném pádu z hotelového balkonu v argentinském Buenos Aires. Pro fanoušky po celém světě to byl šok, ale největší ztrátu samozřejmě utrpěla jeho rodina, která se s jeho odchodem stále těžce vyrovnává.

České celebrity
Felix Slováček po konci posledního rozloučení neudržel slzy. (15.4.2025)

Anna Slováčková (†29) se nedočkala. Felix Slováček jí jedno z přání nesplnil

V gotickém skvostu, kostele sv. apoštola Tomáše na Malé Straně, který ukrývá díla slavných mistrů jako Rubens, Škréta či Spranger, se v pondělí odpoledne odehrálo poslední rozloučení s milovanou zpěvačkou Aničkou Slováčkovou (†29). V tichém prostoru plném duchovního klidu a historické krásy se se zesnulou loučila rodina, přátelé i blízcí spolupracovníci. Přestože veřejnosti nebyl přístup umožněn, obřad se nesl v duchu upřímné lásky, hudby a pokory.

České celebrity
Rytmus

Patrik "Rytmus" Vrbovský má jasno: Tohle synovi nedovolí

Slovenský rapper Patrik "Rytmus" Vrbovský (48) patří už dlouhá léta mezi nejvýraznější tváře domácí hudební scény. Jeho jméno znají fanoušci nejen na Slovensku, ale také v České republice a jeho hudba si našla cestu k posluchačům různých generací. Přesto však existuje někdo, komu své písně raději nepouští – vlastní syn Sanel.