Rusko tvrdí, že už se dál nehodlá účastnit jednání Rady Evropy

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml, foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 10. března 2022 9:18 10. března 2022 14:09
Sdílej:

Rusko se už nadále nehodlá účastnit jednání Rady Evropy (RE), informovala dnes ruská tisková agentura TASS. Ruské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že členské státy Evropské unie a NATO podkopávají tuto instituci, která má sloužit k prosazování lidských práv, právního státu a demokracie. Podle mluvčího Kremlu ukončení ruského působení v Radě Evropy znamená odchod ze všech příslušných mechanismů, včetně Evropského soudu pro lidská práva (ECHR) ve Štrasburku.

Moskva tvrdí, že státy EU a NATO, které označuje za nikoliv přátelské vůči Rusku, zneužívají své absolutní většiny ve Výboru ministrů Rady Evropy. A pokračují podle ní v linii "ničení Rady Evropy a společného humanitárně-právního prostoru v Evropě".

"Rusko se nebude podílet na přeměně nejstarší evropské organizace Severoatlantickou aliancí a Evropskou unií, která ji poslušně následuje, na další platformu pro zaklínadla o západní nadřazenosti a narcismu. Ať si užívají vzájemnou komunikaci, ale bez Ruska," cituje TASS ruskou diplomacii.

"Nepřísluší mně komentovat prohlášení ruského ministerstva zahraničí (...) Vystoupení z Rady Evropy však přirozeně znamená také vystoupení ze všech mechanismů," odpověděl prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov na dotaz agentury TASS, zda oznámení diplomacie znamená odchod Ruska ze všech institucí Rady Evropy včetně Evropského soudu pro lidská práva.

Předseda výboru Rady Ruské federace pro ústavní legislativu a budování státu Andrej Klišas agentuře TASS řekl, že po vystoupení Ruska z Rady Evropy se Rusové nebudou moci obracet na Evropský soud pro lidská práva. "Pokud Rusko Radu Evropy opustí, a to je určitý proces, pak po jeho ukončení se naši občané nebudou moci obrátit na ECHR," řekl Klišas. Rusům doporučil, aby se aktivněji domáhali ochrany svých práv u ruských soudů, včetně ústavního soudu, ECHR označil za "dodatečnou instanci", píše TASS.

Obecně je možné se obracet se stížností na Evropský soud pro lidská práva poté, co jednotlivci vyčerpali všechny vnitrostátní opravné prostředky. Jednotlivci, kteří si stěžují na porušení svých práv, se tedy musí nejprve obrátit na soudy dané země, a to včetně tribunálů nejvyšších.

Podle agentury AFP je Rusko zemí, jejímiž kauzami se soud ve Štrasburku zabývá nejčastěji. Tiskový odbor Rady Evropy podle TASS uvedl, že Rusko zatím této instituci svůj záměr vystoupit z ní oficiálně neoznámilo.

Rada Evropy sídlí ve francouzském Štrasburku a společně s Evropským soudem pro lidská práva je jejím cílem ochrana lidských práv ve 47 členských státech. Rada Evropy podporuje spolupráci evropských zemí v oblasti ochrany lidských práv, rozvoje demokracie, harmonizace právních řádů, ochrany životního prostředí i kultury. Instituce vznikla po druhé světové válce, existuje od roku 1949. Jejím členem je od roku 1993 i Česká republika.

Výbor ministrů Rady Evropy se podle italského ministra zahraničí krátce po ruské invazi na Ukrajinu rozhodl pozastavit členství Ruska v této instituci. Podle italského diplomata, jehož země výboru předsedá, šlo o nezbytný krok po vojenské agresi vůči Ukrajině, která představuje vážné porušení mezinárodního práva. Rusko pak zůstalo členem organizace, hrozilo mu ale i vyloučení. Tím, že zůstalo členem, se na něj dál vztahovala Evropská úmluva o ochraně lidských práv.

Témata:
Stalo se
Počasí
Ilustrační fotografie.

Počasí chystá prudkou změnu. Na velký teplotní pokles mají stačit dvě hodiny

Počasí během prvního ryze lednového týdne je jako na houpačce, přiznávají i meteorologové. Čtvrtek přinese další oteplení, nicméně jen krátké. Už večer a v noci na pátek se ochladí a do konce týdne bude opět panovat zima. Pro milovníky zimních sportů jsou to dobré zprávy. 

Mimořádná zpráva
Zahraničí
Rychle se šířící požáry zasáhly Jižní Kalifornii

Kalifornii zasáhly ničivé požáry. Probíhá masivní evakuace, plameny míří k domům celebrit

Tři mohutné, rychle se se šířící požáry, spalují Jižní Kalifornii a přinutily desítky tisíc lidí opustit své domovy. Požár v oblasti Pacific Palisades zasáhl luxusní losangeleské kopce, kde sídlí rezidence celebrit, a v úterý způsobil značné škody. V důsledku evakuací se silnice ucpaly a mnoho lidí muselo opustit svá vozidla a utéct pěšky. Kromě něj bojují hasiči s požárem Eaton a Hurst, nazvanými podle oblastí, v nichž vypukly.

České celebrity
Jaromír Soukup

Diagnóza duševní poruchy? Ve válce Hanychové a Soukupa se pálí ostrými

Česko už se dozvědělo, že i letos nás bude zásobovat zprávami dvojice Agáta Hanychová a Jaromír Soukup. Prvně jmenovaná se totiž rozhodla, že jejich spor ohledně péče o dceru vrátí před soud. I podnikatel má ale nabito. 

Zahraničí
Ilustrační foto

Romantika? Ani náhodou. Lékaři popisují, co se stane, když se na výletní lodi zraníte nebo zemřete

Život na vlnách je pro mnohé synonymem klidu, úniku od každodenní reality a příležitostí sledovat svět, jak plyne kolem. Pro miliony cestovatelů jsou plavby oblíbené právě díky kombinaci odlehlosti a pohodlí. Co však může být odpočinkem, když jste zdraví, se může proměnit v noční můru, pokud onemocníte nebo se zraníte na palubě.