Rusko u hranic Finska vojensky posiluje už léta, řekl Stoltenberg

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg, foto: NATO
ČTK 4. dubna 2023 13:00
Sdílej:

Rusko již řadu let zvyšuje své vojenské kapacity na severu poblíž Finska a obavy z Moskvy byly důvodem finského vstupu do NATO. Před dnešním slavnostním přijetím skandinávské země do Severoatlantické aliance to řekl její generální tajemník Jens Stoltenberg. Aliance podle něj prozatím ve Finsku nerozmístí žádné stálé mezinárodní jednotky.

Stoltenberg reagoval na pondělní vyjádření Moskvy, že Rusko kvůli vstupu Finska do NATO posílí svou vojenskou přítomnost na severu a severozápadě země. Podle šéfa aliance se to děje již řadu let, a to i v těsném sousedství Finska či Norska na poloostrově Kola.

"Nejsme jen svědky ruského vojenského posilování, ale vidíme i to, že Rusko a prezident (Vladimir) Putin jsou připraveni použít sílu proti svým sousedům," řekl Stoltenberg s odkazem na válku na Ukrajině či na vpád ruských jednotek do Gruzie v roce 2008.

Právě obavy z Ruska byly hlavním důvodem, proč před necelým rokem Finsko a Švédsko požádaly o vstup do NATO. V centrále aliance dnes odpoledne bude vztyčena finská vlajka a Finsko se stane 31. členem obranného vojenského bloku.

Stoltenberg prohlásil, že vstup zvýší záruky bezpečnosti pro Finsko, na které se začne vztahovat pravidlo o kolektivní obraně napadeného člena aliance. Stálou přítomnost svých jednotek v zemi podle něj aliance zatím neplánuje, bude však jako dosud průběžně hodnotit vývoj bezpečnostní situace v oblasti.

Finsku ke vstupu do NATO mezitím gratuloval polský premiér Mateusz Morawiecki. "Gratuluji. Ode dneška tvoří aliance 31 zemí. Silní partneři jsou zárukou bezpečnosti pro Polsko, náš region i celý svět," napsal Morawiekci na twitteru.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov naopak prohlásil, že Rusko po vstupu Finska do NATO přijme "protiopatření", podrobnosti nesdělil. "Jedná se o další zhoršení situace. Rozšíření NATO je ohrožením naší bezpečnosti a národních zájmů," řekl novinářům kremelský mluvčí.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes podle agentury TASS tvrdil, že NATO zvyšuje svou bojovou připravenost a zintenzivňuje aktivity v blízkosti hranic Ruska a Běloruska - společně s rozšířením aliance o Finsko to podle něj "vytváří riziko rozšíření konfliktu na Ukrajině", podle ministra to prý ale neovlivní výsledek "speciální vojenské operace", což je oficiální termín Moskvy pro vojenskou agresi vůči sousední zemi.

Podle agentury Interfax Šojgu dále řekl, že Rusko předalo Bělorusku systém Iskander, který může nést konvenční i jaderné střely, a některá běloruská letadla mohou nést jaderné hlavice. Ruský prezident Vladimir Putin koncem března oznámil, že Moskva rozmístí v Bělorusku taktické jaderné zbraně.

Stalo se
Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Harry a Meghan chystají pro Netflix celovečerní film!

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan, vévoda a vévodkyně ze Sussexu, chystají pro streamovací platformu Netflix nový celovečerní film z prostředí války v Afghánistánu. Snímek bude založen na skutečných událostech a zachytí britské vojáky pod obléháním. Projekt vyvíjí jejich produkční společnost Archewell, která jako předlohu využije knihu s názvem No Way Out, jejímž autorem je major Adam Jowett.

Světové celebrity
Sharon Stone

Sharon Stone zasáhla smrt v rodině!

Hollywoodská hvězda Sharon Stone prožívá další bolestné období. Ve středu na svém Instagramu oznámila, že zemřel její nejstarší bratr Michael „Mike“ Stone. Bylo mu 74 let. Herečka ve svém příspěvku uvedla, že její bratr skonal po dlouhé nemoci.

Světové celebrity
Meghan Markleová

Meghan znovu potvrdila, že je nefalšovanou módní ikonou!

Meghan Markle opět potvrzuje svou pověst módní ikony, která dokáže mistrně propojit luxus s podporou svých blízkých přátel. V novém propagačním videu ke své značce džemů a delikates As Ever se vévodkyně ze Sussexu objevila v džínách s nezaměnitelným detailem, který okamžitě upoutal pozornost módních expertů i fanoušků po celém světě.

Krimi
Policie ČR, ilustrační foto

Novinky k případu lebky svaté Zdislavy. Policie prozradila, co chtěl zloděj udělat

Policie v pátek prozradila podrobnosti k případu krádeže lebky svaté Zdislavy v souvislosti se čtvrtečním zadržením pachatele. Muž se k nepochopitelnému činu přiznal. Strážci zákona dnes uvedli, že lebku zalil do betonu. Do řeky už ji hodit nestihl.