Rusko v Chersonu utnulo internet i telefonování, hlásí Kyjev

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 1. června 2022 04:23
Sdílej:

V Chersonské oblasti, jejíž část ovládla ruská vojska během současné invaze na Ukrajinu, přerušilo nově nastolené proruské vedení internetové a telefonní sítě. Podle agentury Reuters na to upozornily ukrajinské úřady.

Ukrajinská státní služba pro speciální komunikaci a ochranu informací v prohlášení uvedla, že okupační režim provedl blíže nespecifikovaný zákrok, jehož výsledkem je přerušení kabelů a vypnutí komunikačních zařízení. Další podrobnosti zatím nejsou k dispozici, napsal Reuters.

"Obyvatelé oblasti nyní nemají přístup k ukrajinské mobilní síti a internetu. Stejně tak nemohou uskutečnit vnitrostátní ani mezinárodní telefonát z pevných linek," sdělil ukrajinský úřad.

Rusko nad Chersonskou oblastí postupně upevňuje kontrolu. Mimo jiné v ní zavedlo ruský rubl a podle dřívějších varování Kyjeva by se zde mohlo pokusit o zorganizování referenda o připojení k Ruské federaci. Již dříve Rusko podle nevládní organizace NetBlocks, která se zabývá sledováním provozu na internetu, přesměrovalo internetový provoz v oblasti na ruskou komunikační infrastrukturu.

Ukrajinská vojska v posledních dnech podnikají v Chersonské oblasti protiofenzivu. Podle dosud nepotvrzených informací se jim podařilo překročit řeku Inhulec a dobýt několik vesnic. Prezident Volodymyr Zelenskyj dnes uvedl, že armáda poblíž Chersonu zaznamenala určité úspěchy.

Stalo se
České celebrity
Zdeněk Pohlreich

Pohlreich a Pokorný se rozhodli pokračovat bez Hezuckého

Nejasná byla po prosincovém úmrtí Patrika Hezuckého budoucnost podcastu, v němž si povídal s kolegou Milošem Pokorným a kuchařem Zdeňkem Pohlreichem. Dvojice ve čtvrtek oznámila, zda se rozhodla ve výrobě pořadu pokračovat. 

Počasí
Jarní počasí

Březnové počasí může ještě překvapit. Meteorologové vysvětlili důvod

Březen je prvním měsícem meteorologického jara. Za okny tomu zatím všechno nasvědčuje, ale návrat chladnějšího počasí není v jeho průběhu zcela vyloučen. Do Česka by dokonce ještě mohl vpadnout arktický vzduch. 

Světové celebrity
Britney Spears

Popová zpěvačka Britney Spears byla zatčena

Americká popová hvězda Britney Spears byla ve středu večer zatčena v Kalifornii. Podle informací úřadů okresu Ventura, které získala stanice CNN, zastavila zpěvačku hlídka dálniční policie (CHP) kolem půl desáté večer. Spears byla následně převezena do vazby, kde byla krátce po třetí hodině ranní formálně obviněna a poté propuštěna na svobodu.

Světové celebrity
Katie Price

Katie Price konečně otevřela oči. Po telefonátu s bývalou partnerkou svého manžela začíná otáčet

Manželství britské celebrity Katie Price a podnikatele Leeho Andrewse, které uzavřeli teprve před několika týdny po velmi krátké známosti, čelí vážným obviněním. Alana Percival, bývalá snoubenka Leeho Andrewse, se rozhodla prolomit mlčení a tvrdí, že s Katie absolvovala tajný telefonický hovor. Podle jejích slov se jí modelka svěřila, že se cítí zmatená a v souvislosti se svým novým manželem „už neví, čemu má věřit“.