Rusko za uplynulý den vypálilo na Ukrajinu 95 střel

Rusko za uplynulý den vypálilo na Ukrajinu 95 střel různého typu, uvedl dnes ve své ranní operační svodce ukrajinský generální štáb. Ukrajinská protivzdušná obrana podle něj sestřelila 34 z nich. Čtvrteční rozsáhlá vlna vzdušných úderů připravila o život podle ukrajinských úřadů nejméně šest civilistů, další tři lidé přišli o život při ruském ostřelování zastávky hromadné dopravy v Chersonu na jihu země.

Ruská armáda, ilustrační foto

"Nepřítel rovněž provedl 31 leteckých úderů, zejména použil osm bezpilotních letounů Šáhed-136, z nichž polovina byla sestřelena," uvádí ukrajinské velení. Rusové také podle něj pětašedesátkrát stříleli na Ukrajinu ze salvových raketometů. "Nepřítel nadále používá taktiku teroru, čímž hrubě porušuje normy mezinárodního humanitárního práva," uvedl ukrajinský štáb. Rusko podle něj útočilo na kritickou infrastrukturu a civilní domy.

Vrchní velitel ukrajinské armády Valerij Zalužnyj ve čtvrtek informoval o více než osmi desítkách vypálených ruských raket včetně hypersonických střel Kinžal a osmi dronech íránské výroby. Vzdušné útoky na mnoha místech způsobily výpadky proudu a dočasné odpojení Záporožské jaderné elektrárny od vnější sítě.

Ruské ministerstvo obrany ve čtvrtek sdělilo, že ruská armáda vzdušné útoky provedla v reakci na "teroristické činy provedené kyjevským režimem v Brjanské oblasti" začátkem března, kdy podle ruského prezidenta Vladimira Putina ukrajinští diverzanti stříleli na civilisty. Kyjev to už dříve odmítl. Stejně tak Ukrajina popřela čtvrteční tvrzení ruského ministerstva obrany, že ruské noční nálety cílily na ukrajinskou armádní infrastrukturu.

Americký Institut pro studium války (ISW) ve své poslední analýze vývoje bojů konstatuje, že čtvrteční ruský vzdušný úder na ukrajinská města byl největším od začátku letošního roku. "Útok ale pravděpodobně sloužil pouze cílům ruské státní propagandy," uvedl institut. Zároveň připomíná informace ukrajinských úřadů, že ruské síly převážně cílily na energetickou infrastrukturu. "Tyto vzdušné údery nepodlomí vůli Ukrajinců ani nezlepší postavení ruských sil na frontových liniích," domnívá se ISW.

Analytici institutu míní, že Putin použil "kvůli ruskému informačnímu prostoru" střely, které ukrajinská protivzdušná obrana nedokáže zachytit, ale jejich zásoby se v Rusku ztenčují. Zmiňuje v této souvislosti střely Kinžal. "Pravděpodobně použil tyto nedostatkové střely ke zbytečným útokům, aby uklidnil ruskou proválečnou a ultranacionalistickou komunitu, která ho v drtivé většině vyzývala k odvetě za incident v Brjanské oblasti z 2. března," uvádí ISW. Ruští vojenští blogeři a propagandisté podle ISW kritizují, že ruské vzdušné údery nedokázaly Ukrajinu přes zimu "zmrazit".

Ukrajinský generální štáb rovněž uvedl, že ruská invazní armáda se nadále snaží obklíčit město Bachmut, které je v současné době jedním z ohnisek války. Tu Moskva rozpoutala před více než rokem. "Své hlavní úsilí zaměřuje na vedení útočných akcí ve směrech na Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivku a Šachtarske. Za poslední den naši vojáci odrazili 102 útoků," tvrdí ukrajinské vojenské velení.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně v podmínkách bojů ověřit z nezávislých zdrojů.

Institut pro studium války se domnívá, že ruské invazní síly ve čtvrtek pravděpodobně postoupily severozápadně od Bachmutu, zatímco zřejmě zvýšily tempo útočných operací v oblasti. Zakladatel ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin řekl, že jeho jednotky kompletně dobyly obec Dubovo-Vasylivku, která se nachází šest kilometrů severozápadně od Bachmutu. Geolokační záběry zveřejněné ve čtvrtek podle ISW naznačují, že tomu tak zřejmě skutečně je. Naopak ukrajinští obránci podle něj zřejmě posilují své pozice u důležitých pozemních komunikačních linií u obce Chromove západně od Bachmutu.

Slovenská policie dopadla hledaného českého občana

24.06.2024 19:25 Policie v pondělí oznámila, že na Slovensku se podařilo zadržet hledaného osmapadesátiletého muže.…

Pentagon povolil Ukrajině použití amerických raket k úderům na cíle v Rusku

24.06.2024 15:36 Ukrajinská armáda může využít americké rakety s delším doletem k úderům na cíle v Rusku i mimo…

EU našla cestu k nákupu zbraní pro Ukrajinu. Navzdory maďarskému vetu

24.06.2024 13:02 Evropská unie našla způsob, jak obejít maďarské veto na nákup zbraní pro Ukrajinu financovaný z…

Útok v Dagestánu má nakonec přes 15 obětí, potvrdilo Rusko

24.06.2024 10:46 Počet potvrzených obětí po útoku ozbrojenců na pravoslavný chrám, synagogy a inspektorát dopravní…

Netanjahu vyhlíží další intenzivní boje s Hamásem

24.06.2024 09:19 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu…

V Rusku došlo k útokům na synagogu a pravoslavný kostel

23.06.2024 21:28 V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie…

Rusko tvrdí, že USA nesou odpovědnost za raketový útok ve městě Sevastopol

23.06.2024 17:11 Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový…

Trump si vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby

23.06.2024 13:21 Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již…

Ruské protivzdušné systémy údajně zneškodnily masivní ukrajinský útok

23.06.2024 11:33 Ruské protivzdušné systémy zneškodnily 21 ukrajinských dronů, které se pokusily zaútočit na…

Česká řidička zemřela ve Švýcarsku. Do hlavy ji narazil kámen odražený z…

22.06.2024 21:30 Česká řidička přišla v pátek o život při dopravní nehodě na západě Švýcarska. Do její hlavy narazil…

Související:

Nejnovější