Rusko za uplynulý den vypálilo na Ukrajinu 95 střel

Rusko za uplynulý den vypálilo na Ukrajinu 95 střel různého typu, uvedl dnes ve své ranní operační svodce ukrajinský generální štáb. Ukrajinská protivzdušná obrana podle něj sestřelila 34 z nich. Čtvrteční rozsáhlá vlna vzdušných úderů připravila o život podle ukrajinských úřadů nejméně šest civilistů, další tři lidé přišli o život při ruském ostřelování zastávky hromadné dopravy v Chersonu na jihu země.

Ruská armáda, ilustrační foto

"Nepřítel rovněž provedl 31 leteckých úderů, zejména použil osm bezpilotních letounů Šáhed-136, z nichž polovina byla sestřelena," uvádí ukrajinské velení. Rusové také podle něj pětašedesátkrát stříleli na Ukrajinu ze salvových raketometů. "Nepřítel nadále používá taktiku teroru, čímž hrubě porušuje normy mezinárodního humanitárního práva," uvedl ukrajinský štáb. Rusko podle něj útočilo na kritickou infrastrukturu a civilní domy.

Vrchní velitel ukrajinské armády Valerij Zalužnyj ve čtvrtek informoval o více než osmi desítkách vypálených ruských raket včetně hypersonických střel Kinžal a osmi dronech íránské výroby. Vzdušné útoky na mnoha místech způsobily výpadky proudu a dočasné odpojení Záporožské jaderné elektrárny od vnější sítě.

Ruské ministerstvo obrany ve čtvrtek sdělilo, že ruská armáda vzdušné útoky provedla v reakci na "teroristické činy provedené kyjevským režimem v Brjanské oblasti" začátkem března, kdy podle ruského prezidenta Vladimira Putina ukrajinští diverzanti stříleli na civilisty. Kyjev to už dříve odmítl. Stejně tak Ukrajina popřela čtvrteční tvrzení ruského ministerstva obrany, že ruské noční nálety cílily na ukrajinskou armádní infrastrukturu.

Americký Institut pro studium války (ISW) ve své poslední analýze vývoje bojů konstatuje, že čtvrteční ruský vzdušný úder na ukrajinská města byl největším od začátku letošního roku. "Útok ale pravděpodobně sloužil pouze cílům ruské státní propagandy," uvedl institut. Zároveň připomíná informace ukrajinských úřadů, že ruské síly převážně cílily na energetickou infrastrukturu. "Tyto vzdušné údery nepodlomí vůli Ukrajinců ani nezlepší postavení ruských sil na frontových liniích," domnívá se ISW.

Analytici institutu míní, že Putin použil "kvůli ruskému informačnímu prostoru" střely, které ukrajinská protivzdušná obrana nedokáže zachytit, ale jejich zásoby se v Rusku ztenčují. Zmiňuje v této souvislosti střely Kinžal. "Pravděpodobně použil tyto nedostatkové střely ke zbytečným útokům, aby uklidnil ruskou proválečnou a ultranacionalistickou komunitu, která ho v drtivé většině vyzývala k odvetě za incident v Brjanské oblasti z 2. března," uvádí ISW. Ruští vojenští blogeři a propagandisté podle ISW kritizují, že ruské vzdušné údery nedokázaly Ukrajinu přes zimu "zmrazit".

Ukrajinský generální štáb rovněž uvedl, že ruská invazní armáda se nadále snaží obklíčit město Bachmut, které je v současné době jedním z ohnisek války. Tu Moskva rozpoutala před více než rokem. "Své hlavní úsilí zaměřuje na vedení útočných akcí ve směrech na Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivku a Šachtarske. Za poslední den naši vojáci odrazili 102 útoků," tvrdí ukrajinské vojenské velení.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně v podmínkách bojů ověřit z nezávislých zdrojů.

Institut pro studium války se domnívá, že ruské invazní síly ve čtvrtek pravděpodobně postoupily severozápadně od Bachmutu, zatímco zřejmě zvýšily tempo útočných operací v oblasti. Zakladatel ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin řekl, že jeho jednotky kompletně dobyly obec Dubovo-Vasylivku, která se nachází šest kilometrů severozápadně od Bachmutu. Geolokační záběry zveřejněné ve čtvrtek podle ISW naznačují, že tomu tak zřejmě skutečně je. Naopak ukrajinští obránci podle něj zřejmě posilují své pozice u důležitých pozemních komunikačních linií u obce Chromove západně od Bachmutu.

Biden vyhlásil pro tornádem zasažené Mississippi stav katastrofy

26.03.2023 14:20 Americký prezident Joe Biden dnes vyhlásil stav katastrofy pro stát Mississippi, kde v noci na…

Putin popírá, že by Rusko a Čína vytvářely vojenské spojenectví

26.03.2023 11:32 Rusko a Čína nevytvářejí vojenské spojenectví a ve věci vzájemné vojenské spolupráce před…

Ukrajina: Rozmístění ruských jaderných zbraní povede k destabilizaci…

26.03.2023 10:10 Rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku povede k destabilizaci země. Uvedl to dnes tajemník…

Francouzská policie dnes tvrdě zakročila proti demonstrantům, zraněných…

25.03.2023 21:20 Francouzská policie dnes tvrdě zakročila proti demonstrantům, kteří se u obce Sainte-Soline na…

Putin: Rusko rozmístí v Bělorusku taktické jaderné zbraně

25.03.2023 18:48 Rusko rozmístí v Bělorusku taktické jaderné zbraně. Podle agentury TASS to oznámil ruský prezident…

Na místech explozí Nord Streamu se pohybovaly ruské válečné lodě

25.03.2023 16:15 V místech, kde na dně Baltského moře loni v září explodovalo potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord…

V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je…

25.03.2023 12:06 V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je poměrně živo, řekla v…

Německo a Evropská komise urovnaly spor o konec vozů se spalovacími motory

25.03.2023 10:41 Německo a Evropská komise (EK) urovnaly spor o konec vozů se spalovacími motory. Na twitteru to…

Ukrajina odrazila za uplynulý den 79 útoků ruských invazních sil

24.03.2023 21:57 Aktualizováno Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil, které své hlavní úsilí…

Francie zakázala TikTok na služebních telefonech zaměstnanců ve veřejném…

24.03.2023 20:36 Francie zakázala používání čínské aplikace pro sdílení videí TikTok na služebních telefonech…

Související:

Nejnovější