Rusku by mohlo jít platit za ropu a plyn v bitcoinech

Rusko zvažuje, že bude za ropu a plyn od takzvaných přátelských zemí přijímat platby v bitcoinech nebo v jejich lokálních měnách. S odkazem na poslance Pavla Zavalného o tom na svém webu píše BBC.

Bitcoiny, Photo by Michael Förtsch

Ruský prezident Vladimir Putin tento týden řekl, že od zemí, které Rusko považuje za nikoli přátelské, tedy těch, které na něj uvalily sankce za jeho vpád na Ukrajinu, bude požadovat platby už ne v eurech nebo v dolarech, ale pouze v rublech.

Ekonom Lukáš Kovanda ve středu uvedl, že Putinovo rozhodnutí pomohlo zpevnit rubl vůči euru na nejsilnější úroveň od začátku ruské invaze na Ukrajinu. "Putin vlastně EU přiměl nést riziko a náklady jejích vlastních sankcí vůči Rusku. Zaplatí to domácnosti a firmy EU," konstatoval na twitteru.

Zavalnyj, který stojí v čele energetického výboru ruské Státní dumy, ve čtvrtek uvedl, že země hledá alternativní způsoby, jak získat platby za export energií. Řekl, že Čína a Turecko patří mezi "přátelské" země, které "se nezapojily do sankčního tlaku".

"Dlouho jsme Číně navrhovali, aby přešla na platby v národních měnách - rublech a jüanech," řekl Zavalnyj. "S Tureckem to budou liry a ruble," připojil a dodal, že by Rusko s těmito zeměmi mohlo obchodovat i v bitcoinech.

Podle analytiků Rusko může mít z přijímání populární kryptoměny i přes jistá rizika prospěch. "Rusko velmi rychle začíná pociťovat dopad bezprecedentních sankcí," řekl analytik David Broadstock z institutu Energy Studies v Singapuru. "Je potřeba podpořit ekonomiku a bitcoin je v mnoha ohledech vnímán jako aktivum s vysokým růstem." Poznamenal však, že bitcoin má velké výkyvy - zatímco dolar se vůči euru letos obchoduje v rozmezí pěti procent, tak bitcoin měl ve stejném období výkyvy o 30 procent.

Případné přijímání bitcoinu je podle BBC potřeba chápat jako snahu Ruska o posílení rublu, který letos ztratil více než 20 procent své hodnoty kvůli sankcím, které na zemi uvalily Evropa, Spojené státy a Británie po invazi na Ukrajinu. Obyvatelům se kvůli slabému rublu zvýšily životní náklady, protože prodražily dovoz. Rusko však stále zůstává největším světovým vývozcem zemního plynu a druhým největším dodavatelem ropy.

Podle zakladatele obchodníka Bit.plus Martina Stránského je to ukázka toho, že technologie bitcoinu je schopná nahradit stávající zavedené platební systémy. "Filozoficky tedy prokázala svoje opodstatnění, ze snu se stala realita. Samozřejmě i tento pozitivní technologický a civilizační posun může být zneužit diktátorským režimem, což je vždy problematické ovlivnit. Rusko se tímto prohlášením minimálně snaží vyvolat dojem, že zdaleka nevyčerpalo všechny možnosti v rámci boje s ekonomickými sankcemi Západu. Záleží samozřejmě také na vývoji kurzu bitconu. Na rozdíl od rublu nemohou ruské autority kurz kryptoměn výrazněji ovlivnit,“ řekl Stránský ČTK.

Bitcoin na zprávu reagoval nejprve poklesem o 1,2 procenta na 43.630 USD, aby se během dopoledne vrátil na původní úroveň okolo 44.160 dolarů.

Gazprom musí vymyslet jak přijímat platby v rublech

Ruský státní plynárenský gigant Gazprom musí do čtyř dnů vymyslet jak přijímat platby za vývoz plynu v rublech. Nařídil to ruský prezident Vladimir Putin. Konkurenční Novatek, který je největším ruským producentem zkapalněného zemního plynu, takový úkol nedostal, uvedl dnes podle agentury Reuters mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Putin ve středu řekl, že Rusko bude napříště od zemí, které považuje za nikoli přátelské, požadovat platby za plyn v rublech a už ne jako dříve v eurech či dolarech. Za nikoli přátelské země označila Moskva Spojené státy a Evropskou unii, protože na ni uvalily sankce za její vojenský vpád na Ukrajinu, což Kreml označil za vyhlášení války největší světové jaderné mocnosti.

Zatímco se Evropská unie tento týden dohadovala o další vlně sankcí, ruský prezident prohlásil, že Spojené státy a EU nesplnily své závazky a zničily důvěru v aktiva denominovaná v eurech a dolarech zmrazením ruských rezerv v zahraničí. "Nemá absolutně žádný smysl dodávat zboží do Evropské unie a Spojených států za dolary, eura a další měny," řekl Putin. Rusko podle něj tedy "začne“ s plynem.

Putinovo oznámení se v Evropské unii, kde ruské dodávky plynu pokrývají 41 procent potřeb, setkalo s nevolí. Mnohé firmy a někteří evropští politici připomněli, že podepsané dohody hovoří o platbách v eurech a dolarech, ne v rublech. Německý ministr hospodářství Robert Habeck ve středu uvedl, že ruský požadavek představuje porušení smlouvy.

Rusko postavilo plynovody ze Sibiře do Evropy na počátku sedmdesátých let 20. století. Putinovo rozhodnutí představuje pro plynový trh revoluci, platby v zahraničních měnách přijímal i komunistický Sovětský svaz, připomněla agentura Reuters.

Rusko získává za vyvážený plyn až 880 milionů dolarů denně (19,7 miliardy Kč). Gazprom za vyvážený plyn dostává z 58 procent eura, z 39 procent americké dolary a zhruba ze tří procent britské libry.

Témata: Rusko | zemní plyn | Bitcoiny

Část ruských vědců maří kolegům schvalujícím válku šanci dostat se do…

27.05.2022 21:51 Část ruských akademiků se snaží zabránit tomu, aby byli do Ruské akademie věd zvoleni ti kolegové,…

Johnson po skandálu s večírky zmírnil etický kodex pro členy kabinetu

27.05.2022 21:50 Aktualizováno Britský premiér Boris Johnson zmírnil etický kodex, kterým by se měli řídit členové jeho kabinetu,…

V Litvě se má konat konference, jejímž tématem je zbavení Putina moci

27.05.2022 20:29 Aktualizováno Kritici ruského prezidenta Vladimira Putina, bývalí vrcholní politici, odborníci, novináři či…

Vedení texaské policie připustilo, že policisté dlouho otáleli se zásahem…

27.05.2022 19:57 Vedení texaské policie dnes po třech dnech sílící kritiky připustilo, že policisté udělali špatné…

ON-LINE 93. den války: Ruské jednotky v Donbasu obnovily ofenzívu

27.05.2022 19:14 Aktualizováno Ruské jednotky ve směru na město Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny ostřelují pozice…

Trump neuspěl se snahou přerušit vyšetřování své firmy newyorskou…

27.05.2022 18:50 Americký federální soud dnes zamítl žalobu exprezidenta Donalda Trumpa, jíž se snažil dosáhnout…

Rusko nepřeruší dodávky plynu do Rakouska, řekl Nehammer po konfrontaci s…

27.05.2022 18:00 Rusko bude nadále v plné míře dodávat plyn do Rakouska, řekl rakouský kancléř Karl Nehammer po…

V USA sílí kritika policie, jak přibývají zprávy o zásahu proti střelci z…

27.05.2022 16:11 Aktualizováno Bezpečnostní složky v Texasu čelí sílící kritice a otázkám kvůli způsobu, jakým v úterý zasahovaly…

Válka na Ukrajině vyhnala asi 12 milionů lidí, uvedl Zelenskyj

27.05.2022 15:48 Aktualizováno Ruská agrese vůči Ukrajině podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyhnala z domovů asi…

Jednání Turecka, Finska a Švédska o NATO výrazně nepokročila

27.05.2022 15:36 Aktualizováno Středeční jednání mezi Tureckem, Finskem a Švédskem o rozšíření NATO neudělala žádný výraznější…

Související:

Nejnovější