Rusko zvažuje, že bude za ropu a plyn od takzvaných přátelských zemí přijímat platby v bitcoinech nebo v jejich lokálních měnách. S odkazem na poslance Pavla Zavalného o tom na svém webu píše BBC.
Ruský prezident Vladimir Putin tento týden řekl, že od zemí, které Rusko považuje za nikoli přátelské, tedy těch, které na něj uvalily sankce za jeho vpád na Ukrajinu, bude požadovat platby už ne v eurech nebo v dolarech, ale pouze v rublech.
Ekonom Lukáš Kovanda ve středu uvedl, že Putinovo rozhodnutí pomohlo zpevnit rubl vůči euru na nejsilnější úroveň od začátku ruské invaze na Ukrajinu. "Putin vlastně EU přiměl nést riziko a náklady jejích vlastních sankcí vůči Rusku. Zaplatí to domácnosti a firmy EU," konstatoval na twitteru.
Zavalnyj, který stojí v čele energetického výboru ruské Státní dumy, ve čtvrtek uvedl, že země hledá alternativní způsoby, jak získat platby za export energií. Řekl, že Čína a Turecko patří mezi "přátelské" země, které "se nezapojily do sankčního tlaku".
"Dlouho jsme Číně navrhovali, aby přešla na platby v národních měnách - rublech a jüanech," řekl Zavalnyj. "S Tureckem to budou liry a ruble," připojil a dodal, že by Rusko s těmito zeměmi mohlo obchodovat i v bitcoinech.
Podle analytiků Rusko může mít z přijímání populární kryptoměny i přes jistá rizika prospěch. "Rusko velmi rychle začíná pociťovat dopad bezprecedentních sankcí," řekl analytik David Broadstock z institutu Energy Studies v Singapuru. "Je potřeba podpořit ekonomiku a bitcoin je v mnoha ohledech vnímán jako aktivum s vysokým růstem." Poznamenal však, že bitcoin má velké výkyvy - zatímco dolar se vůči euru letos obchoduje v rozmezí pěti procent, tak bitcoin měl ve stejném období výkyvy o 30 procent.
Případné přijímání bitcoinu je podle BBC potřeba chápat jako snahu Ruska o posílení rublu, který letos ztratil více než 20 procent své hodnoty kvůli sankcím, které na zemi uvalily Evropa, Spojené státy a Británie po invazi na Ukrajinu. Obyvatelům se kvůli slabému rublu zvýšily životní náklady, protože prodražily dovoz. Rusko však stále zůstává největším světovým vývozcem zemního plynu a druhým největším dodavatelem ropy.
Podle zakladatele obchodníka Bit.plus Martina Stránského je to ukázka toho, že technologie bitcoinu je schopná nahradit stávající zavedené platební systémy. "Filozoficky tedy prokázala svoje opodstatnění, ze snu se stala realita. Samozřejmě i tento pozitivní technologický a civilizační posun může být zneužit diktátorským režimem, což je vždy problematické ovlivnit. Rusko se tímto prohlášením minimálně snaží vyvolat dojem, že zdaleka nevyčerpalo všechny možnosti v rámci boje s ekonomickými sankcemi Západu. Záleží samozřejmě také na vývoji kurzu bitconu. Na rozdíl od rublu nemohou ruské autority kurz kryptoměn výrazněji ovlivnit,“ řekl Stránský ČTK.
Bitcoin na zprávu reagoval nejprve poklesem o 1,2 procenta na 43.630 USD, aby se během dopoledne vrátil na původní úroveň okolo 44.160 dolarů.
Gazprom musí vymyslet jak přijímat platby v rublech
Ruský státní plynárenský gigant Gazprom musí do čtyř dnů vymyslet jak přijímat platby za vývoz plynu v rublech. Nařídil to ruský prezident Vladimir Putin. Konkurenční Novatek, který je největším ruským producentem zkapalněného zemního plynu, takový úkol nedostal, uvedl dnes podle agentury Reuters mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Putin ve středu řekl, že Rusko bude napříště od zemí, které považuje za nikoli přátelské, požadovat platby za plyn v rublech a už ne jako dříve v eurech či dolarech. Za nikoli přátelské země označila Moskva Spojené státy a Evropskou unii, protože na ni uvalily sankce za její vojenský vpád na Ukrajinu, což Kreml označil za vyhlášení války největší světové jaderné mocnosti.
Zatímco se Evropská unie tento týden dohadovala o další vlně sankcí, ruský prezident prohlásil, že Spojené státy a EU nesplnily své závazky a zničily důvěru v aktiva denominovaná v eurech a dolarech zmrazením ruských rezerv v zahraničí. "Nemá absolutně žádný smysl dodávat zboží do Evropské unie a Spojených států za dolary, eura a další měny," řekl Putin. Rusko podle něj tedy "začne“ s plynem.
Putinovo oznámení se v Evropské unii, kde ruské dodávky plynu pokrývají 41 procent potřeb, setkalo s nevolí. Mnohé firmy a někteří evropští politici připomněli, že podepsané dohody hovoří o platbách v eurech a dolarech, ne v rublech. Německý ministr hospodářství Robert Habeck ve středu uvedl, že ruský požadavek představuje porušení smlouvy.
Rusko postavilo plynovody ze Sibiře do Evropy na počátku sedmdesátých let 20. století. Putinovo rozhodnutí představuje pro plynový trh revoluci, platby v zahraničních měnách přijímal i komunistický Sovětský svaz, připomněla agentura Reuters.
Rusko získává za vyvážený plyn až 880 milionů dolarů denně (19,7 miliardy Kč). Gazprom za vyvážený plyn dostává z 58 procent eura, z 39 procent americké dolary a zhruba ze tří procent britské libry.
Martina Sáblíková se před zřejmě poslední sezónou ve své veleúspěšné kariéře rozhodla odhalit zásadní informaci ohledně svého osobního života. Trojnásobná olympijská vítězka a mnohonásobná mistryně světa i Evropy odtajnila, že je už více než 12 let zadaná. Pár tvoří s reprezentační kolegyní.
Příjemné jarní počasí můžete očekávat od právě začínajícího týdne na přelomu dubna a května. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejvyšší teploty vystoupají přes 20 stupňů.
Ukrajina si v sobotu připomněla havárii v jaderné elektrárně Černobyl. Uplynulo od ní 39 let. Prezident Volodymyr Zelenskyj při té příležitost ocenil tehdejší i současné hrdinství ukrajinského národa.
Roman Červenka má za sebou šestý zápas extraligového finále, ale klidným ho jistě nenechávají ani spekulace, které se točí kolem jeho osobního života. Panuje shoda na tom, že se rozpadlo manželství s modelkou Veronikou Machovou. Nejasnosti jsou nicméně kolem toho, kdo za to může. Nyní promluvila Slovenka, která je s Červenkou spojována.
Od nočních hodin vyšetřuje jihočeská policie vážný incident, který se odehrál před barem v Milevsku na Písecku. Dva lidé utrpěli zranění a skončili v nemocnici. Policisté v souvislosti s případem zadrželi celkem čtyři osoby.
Kdo si myslel, že televizní kariéra Jaromíra Soukupa končí ve chvíli, kdy odešel z Barrandova, ten se mýlil. Soukup, jak ho známe z obrazovky, je definitivně zpět. Kontroverzní podnikatel rozjel svůj nový projekt sám na sebe.
Česko má za sebou jarní kolo Sbírky potravin, které opět ukázalo, že Češi mají srdce na pravém místě. Darovali celkem 518 tun pomoci, konkrétně 464 tun potravin, tedy 928 tisíc porcí jídla, a 54 tun hygienických potřeb. Klíčovým prvkem akce bylo nasazení více než 5000 dobrovolníků v rekordním počtu obchodů.
Meghan Markle, vévodkyně ze Sussexu, se v poslední době ocitla v centru pozornosti kvůli svým novým projektům, které zahrnují lifestyle show na Netflixu s názvem "With Love, Meghan" a značku As Ever.
Více než dva týdny před hokejovým světovým šampionátem v Dánsku a ve Švédsku je jasné, že by trenér Radim Rulík mohl počítat s největší českou hvězdou a oporou národního týmu Davidem Pastrňákem. Boston, v němž Pastrňák hraje, totiž ve středu na tiskové konferenci oznámil, že mu udělil povolení na nadcházejícím MS Česko reprezentovat.
Jiřího Bartošku marně očekávali lidé na tiskové konferenci k letošnímu ročníku karlovarského filmového festivalu. Charismatického herce, který se ve svém životě znovu potýká s rakovinou, postihly ještě další zdravotní potíže. Spolupracovníci ale o jeho svržení z festivalového trůnu nechtějí ani slyšet.
Vatikán zveřejnil první snímky místa posledního odpočinku papeže Františka v římské bazilice Panny Marie Sněžné, kde svatý otec spočinul po sobotním pohřbu. Papež zemřel v pondělí ve věku 88 let.
Šéf Kremlu Vladimir Putin podle ruských médií při jednání s americkým zvláštním vyslancem Stevem Witkoffem potvrdil, že Moskva je připravena jednat s Ukrajinou bez splnění jakýchkoliv předběžných podmínek.