Den poté, co ruský soud v pondělí zneplatnil licenci opozičnímu listu Novaja gazeta, přišel o registraci i jeho sesterský časopis No (Ale), který začal vycházet teprve před dvěma měsíci. Soud dnes podle agentury Reuters vyhověl žádosti cenzurního úřadu Roskomnadzor a rozhodl, že licence časopisu je neplatná.
Důvodem je podle něj to, že vydavatelé jej začali tisknout až nyní, i když povolení k vydávání získali už v roce 2009.
"Proč se Roskomnadzor obrátil na soud až nyní, kdy začal časopis vycházet? Je zcela jasné, že soud se tou věcí nezabýval proto, že magazín tak dlouho nevycházel, ale proto že vycházet začal," komentoval rozsudek právní zástupce listu Novaja gazeta Jaroslav Kožeurov.
Od července vyšla v papírovém vydání tři čísla časopisu No, jeho internetové stránky Roskomnadzor zablokoval už týden poté, co médium začalo fungovat, napsal Reuters.
Novaja gazeta letos v březnu přerušila činnost kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Předtím dostala několik varovaní od cenzurního úřadu, který dohlíží na dodržování pravidel o tom, jak informovat o válce, kterou Rusko nazývá "speciální operací". Média smí zveřejnit pouze oficiální informace ruských úřadů, podle Moskvy to má zabránit šíření dezinformací.
O licenci Novaja gazeta přišla kvůli tomu, že redakce podle soudu včas nepředložila své stanovy a řádně nezdokumentovala změnu ve vlastnické struktuře z roku 2006.
List Novaja Gazeta v roce 1993 spoluzaložil nositel Nobelovy ceny za mír Dmitrij Muratov. Bylo to jedno z posledních nezávislých médií v Rusku. Noviny jsou známé hlavně pro své vyšetřování korupce nebo porušování lidských práv v Čečensku. Pro list pracovala i uznávaná novinářka Anna Politkovská, která byla v roce 2006 zavražděná.
Pověst slavných osobností může někdy utrpět bez jejich vědomí. Stačí třeba, aby se neznámí podvodníci vydávali za Helenu Vondráčkovou a vylákali z důvěřivých lidí peníze. Takový případ aktuálně řeší policisté z Královéhradeckého kraje. Informovali o tom na webu.
Hackeři v úterý úspěšně napadli profil českého premiéra Petra Fialy (ODS) na sociální síti X, kde se nakrátko objevily nepravdivé příspěvky. Případem se zabývá policie, Fiala se strážci zákona spolupracuje na vyšetření incidentu.
Luxusní hotely, prestižní developerské projekty i skrytý klub s elitní klientelou. Dokumentární film Dynastie odhaluje, jak se István Tiborcz, zeť maďarského premiéra Viktora Orbána, vyšvihl mezi nejbohatší muže země. Klíčovou roli v jeho podnikatelském vzestupu sehrály veřejné zakázky a vazby na státní instituce. Investigativní novináři z několika redakcí přinášejí detailní obraz systému, v němž moc a byznys splývají v jedno. S jedním z autorů snímku jsme mluvili o tom, co všechno zjistili – a proč právě teď jejich práce rezonuje i za hranicemi Maďarska.
Evu Burešovou zasáhla v neděli večer zpráva o úmrtí Aničky Slováčkové v nezáviděníhodné situaci. Nacházela se totiž před televizními kamerami, které zachytily smutek v její tváři. Eva se pak v pondělí vyjádřila k odchodu kamarádky i na sociální síti.
Přes den už sice teploty po uplynulém víkendu rostou, ale zima ještě stále vystrkuje růžky. Během následující noci klesnou minima až na -5 °C. Platí proto výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před mrazem ve vegetačním období.
Jsou to dva dny, co na věčnost odešla Anička Slováčková, která statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smutná zpráva zasáhla celou zemi, během pondělí spontánně vzniklo pietní místo u pražského domu jejích rodičů, tedy Felixe Slováčka a Dády Patrasové.
Víra v dezinformace nebo konspirační teorie je rozšířený jev, který může mít různé příčiny. Patří mezi ně mimo jiné ztráta důvěry ve veřejné instituce či média, ale také přirozené psychologické faktory, jako je strach, potřeba jistoty nebo přesvědčení o vlastní výjimečnosti.
Zdrcený Felix Slováček v neděli večer rozesmutnil Česko, když potvrdil, že jeho milovaná dcera Anička po dlouhém a statečném boji se zákeřnou rakovinou odešla na věčnost. Bolest, jakou si neumíme představit, po necelém dni rozhodně neodezněla. Spíše se znásobila.
Policie v Plzni vyšetřuje od noci z pondělí na úterý případ pokusu o vraždu a následné sebevraždy. Ke konfliktu došlo mezi rodinnými příslušníky. Muž zemřel, žena skončila v nemocnici.
Mirai Navrátil se v poslední době ocitá v situacích, kdy se jiní lidé dostávají do křížku se zákonem. Stačí si vzpomenout na loňské napadení zpěváka v Hradci Králové. Nyní byl frontman jedné z nejpopulárnějších českých kapel okraden.
Poslední rozloučení bude jednou velkou připomínkou toho, kým byla zesnulá Anička Slováčková. Půjde samozřejmě o smutné chvíle, ale svým způsobem i o oslavu jejího krátkého života. Kdy a kde se obřad uskuteční, to zatím není jasné. Existuje ale osoba, která tuší, jak bude pohřeb vypadat.
Až do konce dubna a i do úvodních květnových dnů vidí meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Očekává se, že teploty nejprve den ode dne porostou, ale v druhé polovině měsíce se trend otočí.