Ruský útok na Ukrajinu byl stejně přelomový jako 11. září, řekl Fiala

Petr Fiala
Petr Fiala, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 31. srpna 2022 16:25 | akt. 31. srpna 2022 16:57
Sdílej:

Útok Ruska na Ukrajinu byl podle premiéra Petra Fialy (ODS) pro svět stejným přelomovým okamžikem jako teroristické útoky v USA v roce 2001. Řekl to dnes při zahájení konference Forum 2000 v Praze. Její součástí je Forum pro Ukrajinu a po Fialově úvodní řeči se ke konferenci přes videohovor připojil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

"Když vidím číslo 2000 tady všude okolo, cítím nostalgii. Rok 2000 byl symbolem naděje, hleděli jsme do budoucnosti s velkým optimismem," řekl Fiala. Připomněl, že tehdejší dobu má navždy spojenou s českým prezidentem Václavem Havlem, spoluzakladatelem konference Forum 2000. Svět sice v roce 2000 slavil, ne ale nadlouho, neboť teroristé z Al-Káidy přišli s novou hrozbou, a ta dosud nebyla překonána. Byl to šok pro USA, ale také pro Evropu, uvedl.

Současný ruský útok na Ukrajinu je podle Fialy podobný bod zvratu. Připomněl okupaci Krymu v roce 2014 a válku, která začala před půl rokem. Znovu uvrhla Evropu do válečného konfliktu a znovu jsme nuceni čelit zlu, které ohrožuje naši civilizaci, řekl.

Fiala uvedl, že válka na Ukrajině není regionální problém, dotýká se každého. "Jestli Ukrajina, země se 40 miliony lidmi není bezpečná, nikdo není v bezpečí. Musíme myslet na Tchaj-wan, centrální Asii či Afriku," řekl.

Útok Vladimira Putina ale podle něj obnovil spojenectví západních demokracií, NATO se rozšiřuje a je stále silnější, míní český premiér. Evropská unie podle něj dobře pracuje a shoduje se na prioritách a řešeních. Dalším úkolem je ještě prohloubit celkový konsenzus o bezpečnosti, nejen na Západě, ale i s dalšími demokratickými státy, řekl.

Forum pro Ukrajinu se v rámci konference Forum 2000 bude věnovat situaci v zemi napadené Ruskem. Účastníci se budou zabývat poválečnou obnovou Ukrajiny, evropskými perspektivami země nebo problematikou vyšetřování válečných zločinů. Kromě toho se řečníci budou zaobírat například čínskými hrozbami vůči Tchaj-wanu či otázkou budování globální demokratické jednoty a solidarity.

Konference se zúčastní i mnoho zahraničních hostů. Vedle řady šéfů diplomacií včetně ukrajinského ministra Dmytra Kuleby například prezident Evropské investiční banky Werner Hoyer, novináři, analytici či lidskoprávní aktivisté.

Stalo se
Počasí
Počasí, ilustrační fotografie.

Zima v Česku. Meteorologové zhodnotili uplynulé roční období

Meteorologická zima je už několik dní minulostí. Pokud máte dojem, že byla chladná a bohatá na srážky, odborníci vás vyvedou z omylu. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byla nadprůměrně teplá a srážkově chudá. 

Světové celebrity
Katie Price

Katie Price se plánuje vrátit do Dubaje, válce navzdory

Bývalá britská modelka Katie Price se podle prohlášení svého manžela Leeho Andrewse plánuje tento víkend vrátit do Dubaje. Její návrat do Spojených arabských emirátů se má uskutečnit i přes pokračující raketové útoky, vojenské operace a rozsáhlý chaos v letecké dopravě. Lety do oblasti jsou od minulého týdne hromadně rušeny kvůli úderům íránských raket a dronů, které zasáhly i klíčová místa v Dubaji.

Světové celebrity
Justin a Hailey Bieberovi

Hailey Bieber prozradila, že trpí vrozenou vadou!

Modelka a zakladatelka kosmetické značky Rhode Hailey Bieber otevřeně promluvila o své cestě k mateřství. V podcastu SHE MD devětadvacetiletá hvězda prozradila, že jí byla ještě před početím diagnostikována vrozená vada dělohy, která s sebou nese značná rizika. Hailey přiznala, že otěhotnění bylo pro ni i její lékařku velkým překvapením.

Krimi
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Vražda na Lounsku. Boj o život dítěte nemá šťastný konec, případ řeší kriminálka

Policie již ve středu překvalifikovala případ násilného činu na Lounsku. Vážně zraněné dítě totiž podlehlo svým zraněním v nemocnici. Kriminalisté proto zahájili úkony trestního řízení pro podezření z vraždy.