Ruské jednotky znovu poškodily elektrické vedení zásobující odstavenou jadernou elektrárnu v Černobylu, které v neděli opravili pracovníci ukrajinského energetického podniku Ukrenerho. Poškozené vedení se i nyní pokusí dát do pořádku opravárenská četa Ukrenerho, která "jede na okupované území v okolí černobylské elektrárny hledat a opravit nové poškození", oznámila dnes agentura Unian.
Objekt atomové elektrárny v Černobylu, která byla v roce 1986 dějištěm bezprecedentní jaderné katastrofy, v současné době ovládají ruské invazní jednotky. Elektrický proud je zapotřebí pro ochlazování jaderného paliva, které se v černobylském areálu stále nachází.
Ukrajinský ministr pro energetiku Herman Haluščenko v neděli uvedl, že se Ukrajině podařilo obnovit dodávky elektrické energie do odstavené Černobylské jaderné elektrárny, chladicí systémy tak mohly opět začít pracovat v normálním režimu, bez využití záložního zdroje.
Kyjev ve středu oznámil, že černobylská elektrárna je bez pravidelné dodávky elektrického proudu, který tak zabezpečovaly jen dva záložní generátory. Moskva ve čtvrtek prohlásila, že sousední Bělorusko dodávky elektřiny do Černobylu obnovilo, což ale Kyjev zpochybnil. V pátek Ukrajina Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) řekla, že technici začali poškozené elektrické vedení opravovat.
MAAE v neděli uvedla, že zaměstnanci elektrárny podle ukrajinských úřadů kvůli velké únavě z prakticky nepřetržitého pracovního nasazení přestali provádět opravy a údržbu související s bezpečností elektrárny.
V odstavené elektrárně podle MAAE pracuje 211 techniků a hlídačů bez vystřídání již déle než tři týdny; do práce nastoupili ještě před ruskou invazí 24. února. Práce dispečerů přitom vyžaduje maximální soustředění, a proto pracovníci obvykle pracují po směnách a pravidelně se střídají. Nyní velká fyzická a psychická únava komplikuje opravy.
Elektrický proud je zapotřebí pro ochlazování jaderného paliva, které se v černobylském areálu stále nachází. MAAE nicméně už dříve uvedla, že přerušení dodávek elektřiny do této elektrárny nepředstavuje kritický bezpečnostní problém. V pátek MAAE informovala, že stále nedostává data z monitorovacích systémů v elektrárně v Černobylu.
Haluščenko v neděli podle ukrajinských médií znovu vyzval zahraniční partnery, MAAE, Evropskou komisi, OSN a Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), aby jeho zemi pomohli chránit ukrajinská jaderná zařízení. "Nyní je nutné donutit nepřítele opustit jadernou elektrárnu a vytvořit 30kilometrovou demilitarizovanou zónu kolem ukrajinských jaderných zařízení," uvedl ministr.
Ruské invazní jednotky obsadily před zhruba deseti dny také Záporožskou jadernou elektrárnu, která je považována za největší v Evropě. Provoz v ní zajišťují ukrajinští zaměstnanci. Během nočního útoku v areálu této elektrárny hořelo, podle odborníků ale reaktory nebyly poškozeny. Ostřelování elektrárny vyvolalo silné a odmítavé reakce v zahraničí.
Vévodkyně Sophie z Edinburghu se v posledních letech vypracovala v jednu z nejdůležitějších postav britské monarchie. Před svými 61. narozeninami, které oslaví 20. ledna, je stále častěji označována za „tajnou zbraň“ královské rodiny. Její význam podtrhuje zejména hluboké přátelství s princeznou Kate, kterému odborníci přisuzují klíčovou roli pro stabilitu budoucího královského páru.
Vévoda a vévodkyně ze Sussexu vstupují do nového roku s výraznými změnami ve svém pracovním týmu. Princ Harry a Meghan Markle se rozhodli obnovit spolupráci s prestižní hollywoodskou PR agenturou Sunshine Sachs Morgan & Lylis. Tento krok přichází v době, kdy jejich komunikační oddělení prochází rozsáhlou restrukturalizací po sérii odchodů klíčových zaměstnanců v uplynulém roce.
V Česku se v pondělí večer opět vzpomínalo na Patrika Hezuckého. V O2 areně se uskutečnil vzpomínkový koncert za účasti hvězd. Akci již v prosinci oznámil moderátor Leoš Mareš, hlavní organizátor show.
Česko v pondělí oběhla smutná zpráva. Ve věku 70 let zemřel herec, moderátor a dabér Mojmír Maděrič. Informace pochopitelně zasáhla jeho kolegy, z nichž někteří se s Maděričem rozloučili na sociálních sítích. Například komik Petr Jablonský.
Karlos Vémola se v pondělí na kauci dostal z vazby na svobodu. Ještě večer se sám poprvé ozval fanouškům. K ostře sledované kauze toho zatím moc neřekl. Především poděkoval lidem za podporu a zmínil, že teď chce čas věnovat rodině a svému zdraví.
Českem v pondělí otřásl případ tragické střelby na městském úřadě v Chřibské na Děčínsku. Kromě pachatele zemřela jedna další osoba, šest lidí utrpělo zranění. Policie ještě v pondělí zveřejnila další podrobnosti k události.
Ivana Gottová se v posledních měsících stáhla do ústraní, ale dnes se bude její jméno skloňovat opakovaně. Vdova po nejslavnějším českém zpěvákovi totiž v úterý 20. prosince slaví kulaté 50. narozeniny. Gratulace se tak už nepochybně hrnou.
Lucie Vondráčková odpověděla na zásadní otázku, kdy odpověď chce znát spousta lidí. A především pak mužů, kteří v uplynulých týdnech zaznamenali, že populární herečka a zpěvačka se rozešla s posledním známým partnerem.
Babišova vláda, respektive strany tvořící současnou koalici se shodly na zrušení poplatků za Českou televizi a Český rozhlas. Podle ministra kultury Ota Klempíře (Motoristé) se teď bude hledat udržitelné a spravedlivé financování veřejnoprávních médií.
Počasí v posledních dnech nepřálo sněhu, jehož jsme se ve značné míře dočkali v úvodu ledna. V nižších polohách už roztálo klidně i dvacet centimetrů bílé pokrývky. Na horách zase sníh změnil strukturu.
Pavel Trávníček v úvodu letošního roku vyděsil fanoušky, když skončil v péči lékařů. Nyní se konečně ozval a přiznal, že to s ním bylo opravdu vážné. Navzdory tomu už má plány na následující měsíce či roky.
Spekulace z posledních dní se ukázaly jako pravdivé. Karlos Vémola se dočkal propuštění z vazby po zaplacení kauce. Podle dostupných informací bylo nutné zaplatit částku přesahující 10 milionů korun.