Rusové ohrožují bezpečný chod záporožské elektrárny, uvádí Londýn

Požár po útoku ruských vojsk na Záporožskou jadernou elektrárnu 4.3.2022
Požár po útoku ruských vojsk na Záporožskou jadernou elektrárnu 4.3.2022, foto: Reprofoto
ČTK 5. srpna 2022 10:41
Sdílej:

Po pěti měsících okupace stále není jasné, jaké má Rusko úmysly s ukrajinskou Záporožskou jadernou elektrárnou. Kroky, které v areálu zařízení ruské jednotky podnikly, ale pravděpodobně vedly k ohrožení bezpečnosti chodu elektrárny, uvádí britská vojenská rozvědka.

Ruské síly patrně operují v oblastech přilehlých k jaderné elektrárně, uvádí Londýn. Na místě zřídily dělostřelecké jednotky, které ostřelují ukrajinské území na západním břehu řeky Dněpr, a v širší oblasti elektrárny, zejména v přilehlém městě Enerhodar, jednotky Moskvy odpočívají.

"Využívají při tom chráněného statusu jaderné elektrárny, aby snížily riziko ukrajinských útoků na své vybavení a vojáky," píše rozvědka.

Obavy o situaci v Záporožské jaderné elektrárně, největším podobném zařízení v Evropě, tento týden projevily Spojené státy i Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Šéf MAAE Rafael Grossi uvedl, že se situace na místě vymkla kontrole a je z hlediska dodržování bezpečnostních protokolů extrémně nestabilní.

Washington se podobně jako dnes Londýn domnívá, že ruská armáda používá elektrárnu jako ochranný štít a ukrajinské síly ostřeluje z místa nedaleko zařízení. Ukrajinské úřady tvrdí, že se Rusové v elektrárně opevňují a z jejích prostor ostřelují ukrajinská města.

Americký institut pro studium války (ISW) v jednom ze svých pravidelných hodnocení tento týden uvedl, že Rusko svou vojenskou činností v okupované elektrárně usiluje o vyvolání strachu Západu z možné jaderné katastrofy na Ukrajině. Patrně tím chce oslabit odhodlání západních zemí poskytovat Kyjevu zbraně pro jeho chystanou ofenzívu na jihu země.

Záporožská jaderná elektrárna je s šesti reaktory největší podobné zařízení v Evropě i na Ukrajině. Ruští vojáci ji obsadili na začátku března, její chod ale stále zajišťují ukrajinští zaměstnanci, společně s pracovníky ruské státní energetické společnosti Rosatom. Podle Grossiho je na místo nutné vyslat technickou inspekci MAAE, nedaleko ale vede frontová linie a boje misi znemožňují.

Obavy ohledně chodu elektrárny nepanují jenom kvůli katastrofickým scénářům, jako je zasažení jednoho z reaktorů střelami nebo požár, píše ruskojazyčný server BBC. Rizikovým faktorem je i to, že zařízení nedostává náhradní součástky a vybavení z neokupovaných částí Ukrajiny a nepodstupuje kvalifikovanou údržbu.

"Když Grossi řekl, že byly narušeny veškeré postupy, nemýlil se. Jde o zabezpečené zařízení. Někteří zaměstnanci dokonce ani neměli přístup do všech prostor. Nad tím nyní nemáme kontrolu," uvedla nezávislá ukrajinská odbornice na energetiku Olha Košarná. Riziková je podle BBC i práce ukrajinských zaměstnanců, kteří mohou být pod psychickým tlakem ruských odborníků, a při běžných úkonech proto chybovat.

Stalo se