Po pěti měsících okupace stále není jasné, jaké má Rusko úmysly s ukrajinskou Záporožskou jadernou elektrárnou. Kroky, které v areálu zařízení ruské jednotky podnikly, ale pravděpodobně vedly k ohrožení bezpečnosti chodu elektrárny, uvádí britská vojenská rozvědka.
Ruské síly patrně operují v oblastech přilehlých k jaderné elektrárně, uvádí Londýn. Na místě zřídily dělostřelecké jednotky, které ostřelují ukrajinské území na západním břehu řeky Dněpr, a v širší oblasti elektrárny, zejména v přilehlém městě Enerhodar, jednotky Moskvy odpočívají.
"Využívají při tom chráněného statusu jaderné elektrárny, aby snížily riziko ukrajinských útoků na své vybavení a vojáky," píše rozvědka.
Obavy o situaci v Záporožské jaderné elektrárně, největším podobném zařízení v Evropě, tento týden projevily Spojené státy i Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Šéf MAAE Rafael Grossi uvedl, že se situace na místě vymkla kontrole a je z hlediska dodržování bezpečnostních protokolů extrémně nestabilní.
Washington se podobně jako dnes Londýn domnívá, že ruská armáda používá elektrárnu jako ochranný štít a ukrajinské síly ostřeluje z místa nedaleko zařízení. Ukrajinské úřady tvrdí, že se Rusové v elektrárně opevňují a z jejích prostor ostřelují ukrajinská města.
Americký institut pro studium války (ISW) v jednom ze svých pravidelných hodnocení tento týden uvedl, že Rusko svou vojenskou činností v okupované elektrárně usiluje o vyvolání strachu Západu z možné jaderné katastrofy na Ukrajině. Patrně tím chce oslabit odhodlání západních zemí poskytovat Kyjevu zbraně pro jeho chystanou ofenzívu na jihu země.
Záporožská jaderná elektrárna je s šesti reaktory největší podobné zařízení v Evropě i na Ukrajině. Ruští vojáci ji obsadili na začátku března, její chod ale stále zajišťují ukrajinští zaměstnanci, společně s pracovníky ruské státní energetické společnosti Rosatom. Podle Grossiho je na místo nutné vyslat technickou inspekci MAAE, nedaleko ale vede frontová linie a boje misi znemožňují.
Obavy ohledně chodu elektrárny nepanují jenom kvůli katastrofickým scénářům, jako je zasažení jednoho z reaktorů střelami nebo požár, píše ruskojazyčný server BBC. Rizikovým faktorem je i to, že zařízení nedostává náhradní součástky a vybavení z neokupovaných částí Ukrajiny a nepodstupuje kvalifikovanou údržbu.
"Když Grossi řekl, že byly narušeny veškeré postupy, nemýlil se. Jde o zabezpečené zařízení. Někteří zaměstnanci dokonce ani neměli přístup do všech prostor. Nad tím nyní nemáme kontrolu," uvedla nezávislá ukrajinská odbornice na energetiku Olha Košarná. Riziková je podle BBC i práce ukrajinských zaměstnanců, kteří mohou být pod psychickým tlakem ruských odborníků, a při běžných úkonech proto chybovat.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i kolem Velikonoc. Jak jsme již informovali, velkou novinku z osobního života oznámila herečka Veronika Khek Kubařová. S manželem se po deseti letech od svatby těší na prvního společného potomka. A gratulace od kolegů se jen hrnou.
Česko má za sebou první letošní dny s letními teplotami, ale se začátkem Velikonoc nastala i výrazná změna počasí. To by se během svátků mělo opět vylepšit. A meteorologové už tuší i to, jak bude po Velikonocích.
Ve stínu tragického konce životního příběhu Anny Slováčkové přišla i jedna dobrá zpráva. Týká se její nevlastní starší sestry René. A jde o zprávu, po které by se Felixi Slováčkovi mělo alespoň nepatrně ulevit.
Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit.
Česko se v tomto týdnu rozloučilo s uznávaným hercem Aloisem Švehlíkem, který byl neodmyslitelně spjatý s Národním divadlem. Právě v jeho historické budově se obřad ve středu uskutečnil. Herecký kolega Jiří Štěpnička posléze prozradil, jak loni probíhalo Švehlíkovo odcházení z divadla.
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.