Ruské rakety dnes zasáhly ukrajinský černomořský přístav Oděsa. Podle velení ukrajinské armády přístav zasáhly řízené střely Kalibr, exploze byly slyšet i ve městě, uvedl server BBC. Útok přišel pouhý den poté, co Moskva a Kyjev podepsaly dohodu o vývozu obilí, v níž hraje přístav v Oděse klíčovou roli.
Ukrajinské ministerstvo zahraničí uvedlo, že pokud Rusko dohodu nedodrží, ponese odpovědnost za globální potravinovou krizi. Útok odsoudili generální tajemník OSN António Guterres a šéf diplomacie EU Josep Borrell.
"Nepřítel zaútočil na přístav v Oděse střelami Kalibr; dvě z nich byly sestřeleny protivzdušnou obranou, dvě zasáhly infrastrukturu přístavu," uvedla armáda na síti Telegram.
Ukrajinský poslanec Oleksij Hončarenko na síti Telegram sdělil, že v přístavu začalo po raketovém úderu hořet. "Rusko zasáhlo přístav Oděsa, na místě zuří požár, na přístav dopadly dvě rakety. Jsou tam oběti," napsal a obvinil Rusko, že "jednou rukou podepisuje dohodu a druhou posílá rakety".
V pátek zástupci Ruska a Ukrajiny podepsali v Istanbulu dohodu, která má umožnit vývoz ukrajinského obilí z černomořských přístavů Oděsa, Čornomorsk a Južne. Dohoda, kterou zprostředkovaly OSN a Turecko, počítá s tím, že plavidla s obilím budou moci plout námořními humanitárními koridory.
"Netrvalo to ani 24 hodin, než Rusko namířilo své střely na přístav v Oděse, porušilo své sliby a podkopalo své závazky přijaté v dohodě z Istanbulu přijaté za přítomnosti OSN a Turecka. V případě nesplnění (slibů) Rusko ponese plnou odpovědnost a za globální potravinovou krizi," napsal na twitteru mluvčí ukrajinské diplomacie Oleh Nikolenko.
Podle něj je ruský raketový útok "plivancem do tváře generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese a tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, kteří výrazně pomohli k dosažení dohody a kterým je Ukrajina vděčná". Ministerstvo zahraničí v Kyjevě také vyzvalo OSN a Turecko, aby se zasadily o to, že se dohoda bude dodržovat a že lodě budou moci stanovenou cestou volně proplouvat.
Generální tajemník OSN Guterres dnes útok "jednoznačně odsoudil", uvedl jeho mluvčí Farhan Haq a připomněl, že dohodu o vývozu obilí se v pátek zavázaly dodržovat obě strany. "Tyto komodity jsou zoufale potřeba k řešení potravinové krize a ulehčí utrpění milionům potřebných lidí po celém světě," stojí v jeho prohlášení.
"Zaútočit na cíl, který je klíčový pro vývoz obilí, jen den po podepsání dohody v Istanbulu je obzvlášť zavrženíhodné a znovu to ukazuje naprostou neúctu Ruska k mezinárodnímu právu a závazkům," uvedl na twitteru šéf unijní diplomacie Borrell.
Útok na Oděsu odsoudila rovněž americká velvyslankyně v Kyjevě Bridget Brinková. "Je to nehorázné... Kreml dál dělá z potravin zbraň. Rusko musí být pohnáno k zodpovědnosti," napsala na twitteru. Také šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak obvinil Rusko, že se snaží systematicky vyvolat potravinovou krizi.
Ukrajina pokračuje v přípravě obnovení exportu obilí z přístavů
Navzdory dnešnímu ruskému raketovému útoku na Oděsu pokračuje Ukrajina v přípravách na obnovení vývozu obilí ze svých černomořských přístavů. Na facebooku to napsal ukrajinský ministr dopravy Oleksandr Kubrakov. Jihoukrajinský přístav zasáhly podle ukrajinských úřadů ruské střely Kalibr pouhý den poté, co Moskva a Kyjev podepsaly dohodu o vývozu obilí. Úder skladiště obilí v přístavu nepoškodil, uvedla mluvčí ukrajinské armády. Ruští představitelé řekli Ankaře, že Moskva nemá s raketovým útokem na Oděsu nic společného, uvedl později turecký ministr obrany Hulusi Akar.
"Je zřejmé, že cílem nepřítele bylo zasáhnout konkrétně oděský obchodní námořní přístav. Čtyři střely typu Kalibr mířily právě tímto směrem. Dvě z nich sestřelila protivzdušná obrana, dvě zasáhly objekty infrastruktury samotného přístavu. Zasažena byla čerpací stanice," sdělila podle agentury Unian novinářům ukrajinská armádní mluvčí Natalija Humenjuková, podle níž úder nepoškodil skladiště obilí v přístavu, nezpůsobil významné škody ani si nevyžádal oběti.
Gubernátor Oděské oblasti Maksym Marčenko však později podle ruskojazyčné stanice BBC oznámil, že úder na přístav se neobešel bez raněných. Jejich počet neupřesnil. Turecký ministr obrany zase podle agentury AP řekl, že hovořil s ukrajinskými představiteli a že jedna z raket podle nich zasáhla silo a další dopadla nedaleko. Neovlivnilo to prý nicméně nakládky v přístavu.
"Pokračujeme v technické přípravě na spuštění vývozu zemědělských produktů z našich přístavů," napsal Kubrakov ve facebookovém příspěvku.
Ruské ministerstvo obrany ve svém dnešním prohlášení k vývoji války proti sousední zemi úder na Oděsu nezmínilo. Na žádost o komentář resort zatím nereagoval, poznamenala agentura Reuters.
"Rusové nám řekli, že s tímto útokem nemají absolutně nic společného a že tuto záležitost velmi podrobně a pečlivě zkoumají," sdělil později podle Reuters turecký ministr obrany Akar. Zároveň vyjádřil obavy ohledně útoku na oděský přístav a vyzval všechny strany, aby pokračovaly ve spolupráci ohledně obilné dohody.
Dnešní útok podle Reuters ohrozil přelomovou dohodu, jejímž cílem je odblokovat vývoz ukrajinského obilí z černomořských přístavů a zmírnit celosvětový nedostatek potravin způsobený ruskou invazí na Ukrajině. V pátek zástupci Ruska a Ukrajiny podepsali v Istanbulu ujednání, které má umožnit vývoz obilí z přístavů Oděsa, Čornomorsk a Južne. Dohoda, jíž zprostředkovaly OSN a Turecko, počítá s tím, že plavidla s obilím budou moci plout námořními humanitárními koridory.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes prohlásil, že ruský raketový útok na Oděsu ukázal, že Moskva si najde způsob, jak úmluvu neplnit. "Dokazuje to jen jednu věc: bez ohledu na to, co Rusko říká a slibuje, najde si způsoby, jak to nesplnit," řekl Zelenskyj podle agentury Reuters ve videu zveřejněném na sociální síti Telegram.
Podobně se vyjádřil český ministr zahraničí Jan Lipavský na twitteru. "Den po podpisu dohody o umožnění vývozu obilí z Ukrajiny, který Moskva zločinně blokuje, ruské rakety zasáhly Oděsu, odkud by se mělo obilí vyvážet. Kreml opět ukázal, jak je nedůvěryhodný a dohody pro něj nic neznamenají," píše šéf české diplomacie.
Úder už dříve odsoudili mimo jiné generální tajemník OSN OSN António Guterres a šéf diplomacie EU Josep Borrell.
Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé.
Dvakrát na travnatých londýnských kurtech zcela triumfovala, ale derniéra Petry Kvitové na Wimbledonu neměla dlouhého trvání. Česká tenistka, která již avizovala, že letos definitivně ukončí kariéru, končí na nejslavnějším grandslamu hned v prvním kole.
Velké komplikace v pražské dopravě způsobila pondělní nehoda nákladního vozidla na Jižní spojce. Jedno velké omezení se přitom teprve chystá. V úterý ve 20 hodin se Jižní spojka v jednom směru uzavře, aby mohlo pokračovat odklízení následků havárie.
Červenec je od půlnoci v plném proudu a meteorologové už vidí až téměř do konce sedmého kalendářního měsíce. Podle nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se po aktuální tropické epizodě vrátí počasí k tomu, co je pro tuto roční dobu nejobvyklejší.
Českou kuchařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku pouhých 50 let zemřel Roman Hadrbolec, jehož kuchařská profese dostala i k hollywoodským filmovým hvězdám první kategorie.
Červenec, který právě dnes začal, v sobě skrývá dva státní svátky. Na řadu přijdou již tento týden, konkrétně o víkendu. I proto si lidé nejsou jistí, zdali budou otevřené větší obchody. Česká obchodní inspekce (ČOI) potvrdila, že lidé si bez problémů nakoupí.
Hned první červencový den má svého slavného oslavence, který navíc letos slaví kulatiny. Karlosi Vémolovi je právě dnes 40 let. Nejlepší dárek si zřejmě nadělil sám na červnovém turnaji Oktagonu, kde definitivně porazil úhlavního rivala Attilu Végha. Nakonec ho ale potěšilo i něco, co je hmotné.
Úmorné vedro bude Česko sužovat přinejmenším do čtvrtka. Meteorologové nově na středu vyhlásili výstrahy před vysokými a velmi vysokými teplotami pro téměř celé území republiky a před nebezpečím požárů pro jihozápadní polovinu území.
Českým šoubyznysem otřásla v posledních dnech smutná zpráva. Ve věku pouhých 28 let náhle zemřel kadeřník slavných Jakub Zábranský. V péči měl například zpěváka Jana Bendiga či současnou partnerku Jaromíra Jágra.
Marek Ztracený je zpět. Úřadující Slavík se poprvé od koncertů v Edenu vrátil na pódia. Bylo to opět v Praze, konkrétně na Výstavišti v Holešovicích. Vystoupení se neobešlo bez zajímavých momentů, ale také bez problémů.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračoval i v červnu, který právě skončil. Těhotenství oznámila někdejší televizní moderátorka Michaela Ochotská či herečka Barbora Pleva Mottlová. Právě druhá jmenovaná nyní prozradila, jak radostnou novinku odhalila svému manželovi Davidovi.
Na začátku letních prázdnin se stala další tragická událost. V pondělí zemřel malý chlapec v autokempu v Sedmihorkách na Semilsku. O život přišel po pádu do vody. Na místě zasahovaly záchranné složky.