Po opětovném dobytí města Izjum ukrajinskou armádou se objevila četná obvinění z krutostí spáchaných ruskými okupačními silami. O násilnostech nyní vypověděla i skupina Srílančanů, kteří strávili v ruském zajetí několik měsíců, píše server BBC News.
"Mysleli jsme si, že už se živí ven nedostaneme," prohlásil Diludžan Paththinájakan, který byl jedním ze sedmi občanů Srí Lanky, jež ruské síly zadržely.
Srílančané původně přišli na Ukrajinu za prací či studovat. V květnu vyrazili pěšky ze svých domovů ve městě Kupjansk na severovýchodě Ukrajiny do relativního bezpečí asi 120 kilometrů vzdáleného Charkova. Na prvním kontrolním stanovišti, na které narazili, je ale zajali ruští vojáci.
Ti dali Srílančanům pásky přes oči, svázali jim ruce a převezli je do továrny na výrobu obráběcích strojů ve městě Vovčansk u hranice s Ruskem. To byl začátek čtyřměsíčního utrpení, během nějž byli Srílančané vězněni, využíváni pro nucenou práci, a dokonce i mučeni.
V ruském zajetí dostávali Srílančané jen málo jídla a na toaletu směli jen jednou denně na dvě minuty. Pokud jim někdy bylo povoleno se osprchovat, museli to také zvládnout do dvou minut.
Muži, z nichž většině bylo mezi 20 a 30 roky, byli zadržováni v jedné místnosti. Jediná žena, padesátiletá Mary Edit Uthadžkumarová, byla držena odděleně. Měsíce na samotce si podle ní vyžádaly svou daň.
"Když jsme šli do sprchy, tak nás bili. Já jsem se ani nemohla stýkat s ostatními. Drželi nás zavřené tři měsíce," uvedla Uthadžkumarová. Ženu, která má zjizvený obličej po výbuchu bomby na Srí Lance, rovněž trápí srdeční onemocnění. Žádné léky ale na ně od svých věznitelů nedostala. "Poté, co jsem strávila tolik času o samotě, jsem cítila tenzi. Řekli mi, že trpím duševní chorobou, a dali mi nějaké tabletky, ale já je nebrala," řekla.
Dalším Srílančanům zůstaly po měsících zadržování ještě viditelnější následky. Jeden z mužů ukázal, že mu věznitelé strhali kleštěmi nehty na nohou. I další muž vypověděl, že byl mučen. Ruští vojáci často útočili, když se opili. "Mlátili mě puškou do těla," popsal 35letý Thineš Gogenthiran. "Jednu ránu jsem dostal do břicha a dva dny jsem potom trpěl bolestmi," dodal Gogenthiran, podle nějž po něm jeho trýznitel chtěl peníze.
"Byli jsme strašně naštvaní a smutní, každý den jsme plakali," prohlásil 25letý Dilukšan Robertclive. "Jediné, co nás drželo při životě, byly modlitby - a vzpomínky na rodinu," dodal.
Rusko popírá, že by si při svém tažení na Ukrajině bralo za cíl civilisty nebo páchalo válečné zločiny, vedle výpovědi Srílančanů se ale objevilo množství dalších zpráv o zvěrstvech páchaných ruskými okupačními silami.
V lese u ukrajinského města Izjum bylo objeveno pohřebiště s mnoha těly, z nichž některá nesou stopy mučení. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že v osvobozených částech Charkovské oblasti bylo v různých městech a obcích odhaleno "více než deset mučíren".
Srílančané se konečně dostali na svobodu, když ukrajinská armáda začala tento měsíc znovu přebírat kontrolu nad oblastmi na východě Ukrajiny, včetně Vovčansku.
Skupina tak mohla pokračovat v pouti do Charkova. Srílančané ale byli sami a neměli mobilní telefony, takže nemohli ani kontaktovat své rodiny. Pak se na ně ale štěstí přece jen usmálo, kdosi si jich všiml a zavolal policii. Jeden z policistů jim půjčil svůj telefon.
Když 40letý Ainkaranathan Ganesamúrthi spatřil na obrazovce svou manželku a dceru, rozplakal se. Následovaly další telefonáty a další slzy. Celá skupina se nakonec shromáždila kolem překvapeného policisty a sevřela ho v objetí.
Srílančané byli dopraveni do Charkova, kde jim byla poskytnuta lékařská pomoc. Dostali také nové oblečení a ubytování v rehabilitačním středisku s bazénem a tělocvičnou. "Teď se cítím opravdu šťastný," uvedl Paththinájakan.
Česká republika se loučí s jedním ze svých nejvýraznějších hereckých velikánů. Jiří Bartoška, oblíbený herec a dlouholetý prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, zemřel 8. května ve věku 78 let. Vlna emocí a vzpomínek na tohoto charismatického muže se okamžitě promítla do řady pietních míst po celé republice.
Agáta Hanychová na konci dubna oslavila kulaté 40. narozeniny a od nevlastní mladší sestry Korduly jí dělí 20 let. To je poměrně dost, přesto spolu dcery Veroniky Žilkové mají krásný vztah. Jaké je jeho tajemství?
Manželství jednoho z nejsledovanějších hollywoodských párů, Justina Timberlaka (44) a Jessicy Biel (43), se podle nejnovějších informací dostalo na pokraj rozpadu. Podle důvěryhodných zdrojů pro server RadarOnline dvojice momentálně prochází tajným zkušebním odloučením, přičemž každý z nich vede zcela odlišný život.
Mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen včetně několika slavných osobností, se původně prezentovala jako přelomový okamžik v historii komerčních letů. Namísto všeobecného nadšení ale událost vzbudila silnou kritiku ze strany odborníků, veřejnosti i mnoha známých tváří kulturního světa. Nejhlasitější z nich byla modelka a aktivistka Emily Ratajkowski, která celý podnik označila za pokrytecký a neekologický.
Pyšná princezna patří k tradičním vánočním filmům, bez kterých si čeští diváci sváteční atmosféru už ani neumějí představit. Málokdo ale ví, že legendární pohádka z roku 1952 měla být původně natočena barevně a že na natáčení vznikla skutečná láska mezi hlavními představiteli.
Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena?
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV), známý v anglickém jazyce jako KVIFF, patří mezi nejvýznamnější kulturní události nejen v České republice, ale i v rámci střední a východní Evropy. Zařazen je do prestižní kategorie A, což jej řadí po bok nejuznávanějších světových festivalů v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu. Každoročně přiváží do západočeských lázní stovky filmových děl z celého světa a přitahuje pozornost médií, celebrit i tisíců návštěvníků.
Legendární herečka Jiřina Bohdalová o víkendu oslavila své 94. narozeniny. Významné životní jubileum pojala stylově, v kruhu nejbližších přátel a rodiny. Soukromá oslava proběhla v sobotu večer v oblíbené pražské restauraci Zelená zahrada, ačkoliv o jejím konání se veřejnost dozvěděla až zpětně. Atmosféra večera se nesla v duchu přátelství, dobrého jídla, hudby a vzpomínek.
Když ve čtvrtek zemřel Jiří Bartoška, jeden člověk musel čekat, že se mu ozvou. Marek Eben totiž patří ke karlovarskému filmovému festivalu stejně neodmyslitelně. Populární moderátor prozradil, že Bartošku trápily i další zdravotní potíže, nejen ty, o kterých se dobře vědělo. Zesnulý herec si ale nikdy nestěžoval.
Začíná víkend, který by neměl přinést výraznou změnu počasí v Česku. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ráno hrozí přízemní mrazíky, přes den se oteplí pod hranici dvacítky.
Nepravomocně odsouzený starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný sice nefiguruje v celostátní politice, přesto je poměrně výraznou osobností vládní ODS. Stranu teď čeká nepříjemné rozhodování o pokračování členství Novotného. Ten naznačil, co bude hrát roli.
Opozice útočí na slovenského premiéra Roberta Fica, který byl jediným zástupcem členských zemí Evropské unie na páteční vojenské přehlídce v Moskvě u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války. Podle politických soupeřů se Fico dopustil zrady.