Rusové vykupují letenky pryč ze země. Aktivisté svolávají demonstraci proti mobilizaci

Protiváleční aktivisté svolávají v Rusku na dnešní večer k celonárodnímu protestu proti částečné mobilizaci, kterou vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. List The Guardian píše, že rozhodnutí Kremlu vyvolalo v Rusku šok. Podle agentury Reuters se rychle vyprodávají jednosměrné letenky z Ruska.

Rusko, ilustrační foto

"Tisíce ruských mužů - našich otců, bratrů a manželů - budou vrženi do válečného mlýnku na maso. Za co budou umírat? Proč budou matky a děti prolévat slzy?" uvádí hnutí Vesna v prohlášení, kde vyzývá Rusy, aby dnes v 19:00 hodin vyšli do center svých měst. Rusko má několik časových pásem, například v Moskvě je o hodinu více než v Praze.

"Nyní válka přijde do každého domu a každé rodiny," varuje dále uskupení, které je podle agentury Reuters protiválečným sdružením. Vesna dále viní režim ruského prezidenta Putina z toho, že "uvrhl Rusko do strašlivého krveprolití, izolace a chudoby". Podle serveru Meduza vyzvalo toto sdružení o den dříve ruské vojáky, aby se odmítli účastnit invaze na Ukrajině a vzdali se dříve, než vstoupí v platnost chystaný zákon, který v těchto dnech schvaluje ruský parlament, a podle něhož se takový krok stane trestným činem.

Agentura AP píše, že částečná mobilizace pravděpodobně zvýší znepokojení Rusů z války, nicméně není podle ní jasné, kolik lidí se odváží skutečně protestovat, jelikož úřady opozici a kritiku invaze na Ukrajině potírají. Po jejím únorovém začátku bezpečnostní složky pozatýkaly v Rusku během protestů nejméně 16.000 demonstrantů, vyplývá z informací projektu OVD-Info, jenž monitoruje policejní zásahy v Rusku.

Putinovo rozhodnutí vyhlásit částečnou mobilizaci vyvolalo dnes ráno v Rusku šok, píše list The Guardian a poznamenává, že Kreml se od začátku invaze na Ukrajině snaží zakrývat před Rusy chmurnou realitu a ve městech pěstovat pocit normálnosti. S částečnou mobilizací a povoláním 300.000 většinou mladých mužů do služby, nyní válka vstoupí do domácností mnoha ruských rodin, podotkl britský deník.

Putinovo ranní prohlášení vyvolalo v Rusku obavy, že někteří muži nebudou moci ze země odjet, píše Reuters. Šéf Kremlu a ministr obrany Sergej Šojgu sice ujišťovali, že povolání do služby se týká rezervistů se zkušeností v ozbrojených silách, nicméně data na serveru Google Trends podle Reuters ukázaly nárůst vyhledávání na Aviasales, což je nejoblíbenější ruská webová stránka pro nákup letenek.

Podle údajů Aviasales byly dnes vyprodány přímé lety z Moskvy do tureckého Istanbulu a arménského Jerevanu, což jsou destinace, kam mohou Rusové cestovat bez víz. Některé další spoje, kde je zapotřebí přestup - například do gruzínského Tbilisi, také nebyly dostupné, píše agentura, podle níž se nejlevnější letenky z Ruska do Dubaje ve Spojených arabských emirátech vyšplhaly na více než 300.000 rublů (přes 120.000 korun).

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov dnes při tiskové konferenci odmítl komentovat možnost uzavření ruských hranic pro Rusy, jichž se mobilizace týká, a které by jim zabránilo se případně odchodem ze země vyhnout povolání do služby. "Vyjasnění v této věci bude následovat," řekl Peskov podle agentury TASS.

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj, který je v současné době ve vězení, uvedl, že částečná mobilizace povede k obrovské tragédii. "Už teď je jasné, že tahle zločinná válka se zhoršuje, prohlubuje a Putin se do ní snaží zapojit co nejvíce lidí. To samozřejmě povede k obrovským tragédiím, obrovskému počtu mrtvých," uvedl Navalnyj v prohlášení, které zveřejnili jeho advokáti.

Naopak prováleční bloggeři a ruští ultranacionalisté rozhodnutí o částečné mobilizaci přivítají, poznamenal The Guardian.

  Dva bloky Záporožské jaderné elektrárny mají být zaminované

  04.10.2022 19:14 První a druhý blok Záporožské jaderné elektrárny jsou zaminované. Na tiskové konferenci to dnes…

  Ukrajinci údajně osvobodili padesátku obcí při postupu na jihu země

  04.10.2022 18:35 Aktualizováno Ukrajinská armáda osvobodila v Chersonské oblasti na jihu země již padesátku obcí, uvedl dnes v…

  Německý kancléř Scholz hájil fond na stabilizaci cen energií

  04.10.2022 18:31 Německý kancléř Olaf Scholz dnes na tiskové konferenci po jednání s nizozemským premiérem Markem…

  Téměř dvě třetiny Němců věří, že dodávky energie zůstanou zajištěné

  04.10.2022 18:18 Téměř dvě třetiny Němců věří, že dodávky energie v největší evropské ekonomice zůstanou na podzim a…

  Dnes vychází nová kniha o Trumpovi. Exprezident podle ní splachoval…

  04.10.2022 18:04 Bývalý americký prezident Donald Trump málem dal své dceři Ivance výpověď a pravidelně splachoval…

  Řidiči hrozí za tragickou nehodu v Bratislavě doživotí

  04.10.2022 17:40 Řidiči, který v neděli opilý a ve vysoké rychlosti narazil osobním vozem do skupiny lidí na…

  Gazprom hrozí zastavením dodávek plynu do Moldavska

  04.10.2022 16:59 Ruská státní plynárenská společnost Gazprom by mohla zcela zastavit dodávky plynu do Moldavska,…

  Zelenskyj výnosem zneplatnil ruskou anexi částí Ukrajiny včetně Krymu

  04.10.2022 16:42 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal výnos, který za neplatné od samého počátku…

  Do ruských ozbrojených sil vstoupilo už 200.000 mobilizovaných, řekl Šojgu

  04.10.2022 15:42 Aktualizováno Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení částečné mobilizace rozšířilo už 200.000 lidí, sdělil…

  Němečtí europoslanci navrhují zrušení zasedání EP ve Štrasburku

  04.10.2022 15:30 Vzhledem k prudce rostoucím cenám energií vyzvali někteří němečtí europoslanci, aby také Evropský…

  Související:

  Nejnovější