Rusové vykupují letenky pryč ze země. Aktivisté svolávají demonstraci proti mobilizaci

Rusko, ilustrační foto
Rusko, ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 21. září 2022 14:12
Sdílej:

Protiváleční aktivisté svolávají v Rusku na dnešní večer k celonárodnímu protestu proti částečné mobilizaci, kterou vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. List The Guardian píše, že rozhodnutí Kremlu vyvolalo v Rusku šok. Podle agentury Reuters se rychle vyprodávají jednosměrné letenky z Ruska.

"Tisíce ruských mužů - našich otců, bratrů a manželů - budou vrženi do válečného mlýnku na maso. Za co budou umírat? Proč budou matky a děti prolévat slzy?" uvádí hnutí Vesna v prohlášení, kde vyzývá Rusy, aby dnes v 19:00 hodin vyšli do center svých měst. Rusko má několik časových pásem, například v Moskvě je o hodinu více než v Praze.

"Nyní válka přijde do každého domu a každé rodiny," varuje dále uskupení, které je podle agentury Reuters protiválečným sdružením. Vesna dále viní režim ruského prezidenta Putina z toho, že "uvrhl Rusko do strašlivého krveprolití, izolace a chudoby". Podle serveru Meduza vyzvalo toto sdružení o den dříve ruské vojáky, aby se odmítli účastnit invaze na Ukrajině a vzdali se dříve, než vstoupí v platnost chystaný zákon, který v těchto dnech schvaluje ruský parlament, a podle něhož se takový krok stane trestným činem.

Agentura AP píše, že částečná mobilizace pravděpodobně zvýší znepokojení Rusů z války, nicméně není podle ní jasné, kolik lidí se odváží skutečně protestovat, jelikož úřady opozici a kritiku invaze na Ukrajině potírají. Po jejím únorovém začátku bezpečnostní složky pozatýkaly v Rusku během protestů nejméně 16.000 demonstrantů, vyplývá z informací projektu OVD-Info, jenž monitoruje policejní zásahy v Rusku.

Putinovo rozhodnutí vyhlásit částečnou mobilizaci vyvolalo dnes ráno v Rusku šok, píše list The Guardian a poznamenává, že Kreml se od začátku invaze na Ukrajině snaží zakrývat před Rusy chmurnou realitu a ve městech pěstovat pocit normálnosti. S částečnou mobilizací a povoláním 300.000 většinou mladých mužů do služby, nyní válka vstoupí do domácností mnoha ruských rodin, podotkl britský deník.

Putinovo ranní prohlášení vyvolalo v Rusku obavy, že někteří muži nebudou moci ze země odjet, píše Reuters. Šéf Kremlu a ministr obrany Sergej Šojgu sice ujišťovali, že povolání do služby se týká rezervistů se zkušeností v ozbrojených silách, nicméně data na serveru Google Trends podle Reuters ukázaly nárůst vyhledávání na Aviasales, což je nejoblíbenější ruská webová stránka pro nákup letenek.

Podle údajů Aviasales byly dnes vyprodány přímé lety z Moskvy do tureckého Istanbulu a arménského Jerevanu, což jsou destinace, kam mohou Rusové cestovat bez víz. Některé další spoje, kde je zapotřebí přestup - například do gruzínského Tbilisi, také nebyly dostupné, píše agentura, podle níž se nejlevnější letenky z Ruska do Dubaje ve Spojených arabských emirátech vyšplhaly na více než 300.000 rublů (přes 120.000 korun).

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov dnes při tiskové konferenci odmítl komentovat možnost uzavření ruských hranic pro Rusy, jichž se mobilizace týká, a které by jim zabránilo se případně odchodem ze země vyhnout povolání do služby. "Vyjasnění v této věci bude následovat," řekl Peskov podle agentury TASS.

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj, který je v současné době ve vězení, uvedl, že částečná mobilizace povede k obrovské tragédii. "Už teď je jasné, že tahle zločinná válka se zhoršuje, prohlubuje a Putin se do ní snaží zapojit co nejvíce lidí. To samozřejmě povede k obrovským tragédiím, obrovskému počtu mrtvých," uvedl Navalnyj v prohlášení, které zveřejnili jeho advokáti.

Naopak prováleční bloggeři a ruští ultranacionalisté rozhodnutí o částečné mobilizaci přivítají, poznamenal The Guardian.

Stalo se
Zahraničí
Měsíc

Závod mezi USA a Čínou o dobytí Měsíce odstartoval. Otázek je víc než odpovědí

Závody mezi Spojenými státy a Čínou o návrat na Měsíc nabírají na obrátkách. Obě země plánují vybudovat dlouhodobé výzkumné stanice na měsíčním povrchu, podobné těm, které již existují v Antarktidě. S tím však přichází i otázky týkající se potenciálních sporů – například o umístění základen či těžbu měsíčních zdrojů, jako je vodní led v kráterech na pólech. Tento led má pro budoucí vesmírné mise zásadní význam, neboť může sloužit jako zdroj raketového paliva i podpory života.

České celebrity
S Karlem Heřmánkem se lidé loučili v Divadle Bez zábradlí.

Policie prozradila závěry vyšetřování loňské smrti Karla Heřmánka (†76)

Policie definitivně uzavřela případ loňské smrti populárního herce Karla Heřmánka. K trestnému činu podle vyšetřovatelů nedošlo. Heřmánek zemřel na konci srpna na střelnici na Příbramsku. Bylo mu 76 let. 

České celebrity
Marek Eben

Prezident Marek Eben? Může to znít dobře, ale má to háček. Moderátor promluvil

Marek Eben z televizních obrazovek působí jako osobnost, která umí spojovat. Byl by tedy ideálním materiálem na prezidenta. Česko ale momentálně jednoho má a ještě nějaký čas mít nebude. Eben navíc už před lety prozradil, zda by stál o pozici hlavy státu. 

Zahraničí
Donald Trump

Šílenství, nebo skvěle promyšlená strategie? Trump nechce Grónsko jen tak z nudy

Požadavek Donalda Trumpa na koupi Grónska neznamená návrat k imperiálním ambicím 19. století, ale odráží hypermoderní realitu: svět, který se zásadně mění vlivem klimatických změn. S táním ledových ploch v Arktidě vznikají nové možnosti pro těžbu zdrojů, rychlejší obchodní cesty, vojenské základny a rybolovné zóny.