Rusové od počátku invaze na Ukrajinu ve velkém skupují zásoby léčiv včetně antidepresiv, prášků na spaní a antikoncepce. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat analytické společnosti DSM Group poskytnutých listu Vedomosti. Lidé si podle nich nakoupili za dva týdny tolik léků, kolik jindy koupí za měsíc. Informovala o tom agentura Reuters.
Rusové mezi letošním 28. únorem a 13. březnem nakoupili 270,5 milionu kusů lékárenského zboží v hodnotě 98,6 miliardy rublů (21,6 miliardy korun). Obdobný objem léčiv se prodal za celý leden, kdy si Rusové v lékárnách pořídili 288 milionů položek v hodnotě 100 miliard rublů (22 miliard korun). Data ukázala nárůst v poptávce po farmaceutikách vyrobených v zahraničí i po ruských produktech.
Nejstrmější nárůst v poptávce zaznamenala antidepresiva, léky na spaní, rakovinu či srdeční onemocnění, inzulin, hormony a antikoncepce.
"Je za tím strach," řekl Reuters ředitel DSM Group Sergej Šuljak. "Lidé se nejdřív báli, že se všechno zdraží, a potom, že léky, které potřebují, nebudou nějaký čas k sehnání. To s nimi zamávalo. Stáli ve frontách u lékáren a všechno kupovali," dodal.
Zvýšenou poptávku Šuljak nazval hysterií. I když je podle něj v Rusku dočasný nedostatek některých léků, situace se časem stabilizuje. Ruské společnosti jsou stále schopné léky vyrábět a mnoho zahraničních firem stále své výrobky do Ruska dodává - i když jsou tyto produkty nyní prodávány za vyšší cenu. Problém podle něj může nastat jen v nedostatku některých látek, které jsou pro výrobu léků v Rusku potřebné.
"Beru denně léky na štítnou žlázou a mám strach... Nakoupila jsem si dopředu zásobu na pár měsíců, protože mám obavy, že je později v lékárnách nenajdu. Lidé se po nich všude shánějí," řekla obyvatelka Moskvy Valentina.
Ačkoliv oficiální ruské průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina Rusů souhlasí s rozhodnutím prezidenta Vladimira Putina vyslat desítky tisíc vojáků na Ukrajinu, příspěvky na sociálních sítích, rozhovory v médiích a některá data naznačují, že tvrdé sankce Západu obyvatele Ruska zneklidňují.
Omezení kvůli ruskému vpádu na Ukrajinu oznámila řada zahraničních firem, které v Rusku pozastavily aktivity, nebo se země stáhly úplně. Prudce poklesl i kurz rublu vůči dolaru a od 24. února, kdy Putin vyhlásil takzvanou speciální vojenskou operaci na Ukrajině, vzrostly ceny mnoha produktů každodenní potřeby.
Někteří Rusové ale paniku odmítají. "Může dojít k určitému (nedostatku), zejména pokud se léky dovážejí, ale myslím, že se to všechno vrátí, protože politika je politika, ekonomika je ekonomika," řekl Moskvan Vladimir. "Všichni (výrobci léků) potřebují prodej, všichni potřebují generovat zisk, takže se to všechno vrátí," dodal.
Bez zbytečného humbuku se ve středu uskutečnila návštěva britského krále Karla III. ve Vatikánu, kde se panovník setkal s papežem Františkem. Jednalo se za zavřenými dveřmi, protože svatý otec se stále zotavuje po nedávných zdravotních problémech.
Jiřina Bohdalová se i v téměř 94 letech těší poměrně dobrému zdraví, může tak mít plány i na příští rok. Jeden takový odhalila v souvislosti s akcí, které se zúčastnila v botanické zahradě v Praze.
Člověk by řekl, že s Dádou Patrasovou a Felixem Slováčkem, truchlícími rodiči zesnulé Aničky Slováčkové, momentálně každý soucítí. Některé informace ale hovoří o opaku.
Jaromír Soukup před časem zmizel z televizních obrazovek, kde byl dlouhá léta prakticky nepřetržitě. Podnikání v médiích se mu ale zhroutilo. Nyní se na scénu vrací. Soukup naznačil, že už příští týden chystá comeback.
Karel Šíp si občas nebere servítky při obraně své úspěšné televizní talk show Všechnopárty. Aktuálně se popasoval s kritikou, že počet mužských hostů převažuje nad počtem žen v pořadu.
Rozsáhlý požár vypukl ve středu večer v Ostravě-Přívoze, kde hořela budova dříve populárního bistra. Panovaly přitom obavy, že se uvnitř mohou nacházet lidé bez domova. To se naštěstí nepotvrdilo. Příčina události je předmětem vyšetřování.
Televizním divákům neunikly emoce Evy Burešové během nedělního přímého přenosu slovenské televizní show Let's Dance. Vyvolalo je úmrtí Anny Slováčkové po dlouhém boji s vážnou nemocí. Zazněla přitom slova, po kterých musí Burešová vysvětlovat, jaký byl její vztah se Slováčkovou.
Felix Slováček potvrdil, že rodina bude respektovat přání Anny Slováčkové, takže poslední rozloučení bude mít podobu neveřejného pohřbu v kostele. Lidé v Praze by však přece jen měli mít možnost uctít památku zesnulé herečky a zpěvačky.
Předpověď na Velikonoce by chtělo mnoho lidí znát co nejdříve. Aktuální výhled z dílny Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) naznačuje, že před svátky dojde v Česku k ochlazení o několik stupňů.
Anna Slováčková byla inspirativní i tím, že se navzdory rakovině, které v neděli ve věku 29 let podlehla, snažila žít normálním životem a pokračovala v umělecké kariéře. Podle nejnovějších informací se ještě v závěru března zmiňovala spolupracovníkům o plánech na letošní léto.
Změny v celní politice oznámil ve středu americký prezident Donald Trump. Zatímco na Čínu uvalil ještě vyšší cla ve výši 125 procent, více než sedmi desítkám zemí, které projevily ochotu jednat, snížil cla na 10 procent na následujících 90 dní.
V Praze došlo ve středu odpoledne k loupežnému přepadení, při kterém bylo údajně odcizeno přes sto milionů korun. Na případ upozornil web novinky.cz. Policistům se zatím podařilo vypátrat a zajistit vozidlo. Do vyšetřování jsou zapojeni i lidé z oddělení vražd.