Ruští vojáci obsadili černobylskou jadernou elektrárnu

Ruští vojáci obsadili odstavenou jadernou elektrárnu, uvedl podle agentury Interfax-Ukrajina poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Černobyl, kde se na jaře 1986 odehrála bezprecedentní jaderná katastrofa, leží u hranic s Běloruskem, asi 100 kilometrů od Kyjeva.

Ruská armáda

O vstupu ruských vojsk z Běloruska do černobylské zóny dříve informoval podle Interfax-Ukrajina poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko, podle kterého hrozí rozptýlení radioaktivního prachu i do zemí Evropské unie, pokud dělostřelecká palba zasáhne úložiště nebezpečných radioaktivních odpadů.

Černobylská jaderná elektrárna, obsazená ruskými vojsky, představuje jedno z nejvážnějších ohrožení Evropy, varoval i Podoljak.

"Po tvrdém boji jsme ztratili černobylský prostor. Stav objektů bývalé jaderné elektrárny, sarkofágu (zakrývajícím havarovaný jaderný blok) a úložiště jaderných odpadů není znám. Po naprosto nesmyslném útoku Rusů nelze říci, že černobylská elektrárna je v bezpečí. Je to vážné ohrožení Evropy," uvedl poradce. "Při známých zvycích Rusů už určitě chystají provokace. Anebo využijí toho, že objekty byly během útoku poškozeny, aby z toho obvinili Ukrajinu, nebo sami poškodí tyto bezesporu nebezpečné objekty," dodal.

Drábová: Při zásahu úložiště v Černobylu nehrozí riziko na delší vzdálenost

Při zásahu úložiště radioaktivních odpadů v Černobylu nehrozí podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dany Drábové větší riziko na delší vzdálenost. Lokální dopady to ale mít může, řekla dnes ČTK. Omezily by se podle ní na vzdálenost několika kilometrů od úložiště. Ruští vojáci dnes odstavenou jadernou elektrárnu v Černobylu obsadili, uvedl podle agentury Interfax-Ukrajina poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. V Černobylu se na jaře 1986 odehrála bezprecedentní jaderná katastrofa.

Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko uvedl, že hrozí rozptýlení radioaktivního prachu i do zemí Evropské unie, pokud dělostřelecká palba zasáhne úložiště nebezpečných radioaktivních odpadů. Drábová míní, že na rozsáhlejší vzdálenost riziko nehrozí. Na twitteru také uvedla, že v sarkofágu, který zakrývá havarovaný jaderný blok, už "nejsou radionuklidy, které by mohly způsobit kontaminaci srovnatelnou s rokem 1986 na rozsáhlejším území". Černobyl leží u hranic s Běloruskem, asi 100 kilometrů od Kyjeva.

SÚJB později na twitteru uvedl, že Rusové v Černobylu nemohou ani "při použití sebesilnějších výbušnin" způsobit katastrofu. "Radionuklidy, které by se touto cestou mohly dostat do životního prostředí, zcela jednoznačně nemohou způsobit závažnou kontaminaci v okruhu větším než 30 kilometrů, což je území odpovídající vysídlené zóně v okolí černobylské elektrárny," konstatoval úřad, který aktivoval svůj krizový štáb. Radiační monitorovací síť soustavně sleduje úrovně radiace v České republice.

"Pokud vím, tak je tam sklad vyhořelého paliva, a tak nevidím bezprostřední nebezpečí," sdělil ČTK Michal Šnobr, energetický expert a poradce investiční skupiny J&T. Situace by podle něj mohla být mnohem komplikovanější u fungujících 14 jaderných reaktorů, které kryjí významný díl spotřeby Ukrajiny. Nedaleko Doněcké oblasti je Jaderná elektrárna Záporoží s šesti reaktory, jež kryje čtvrtinu ukrajinské spotřeby, dodal.

Bývalý vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl ČTK sdělil, že zatím nikdo neví, proč Rusové elektrárnu obsadili a co je jejich cílem. "Nevěřím, že by někdo chtěl provést atak vedoucí k nárůstu radioaktivity v lokalitě či na širším území. Ono by to zasáhlo i toho, kdo to způsobil," uvedl. Největším rizikem pro ČR je podle něj "dlouhodobé působení dezinfomátorů, šíření fake news a neefektivnost naší obrany".

Kachovská přehrada skutečně vybuchla, potvrzují data seismologů

09.06.2023 20:49 Norský seismologický institut NORSAR v pátek uvedl, že zaznamenal "explozi" v oblasti, kde stojí…

Ukrajinská protiofenzíva začala, tvrdí Putin

09.06.2023 18:25 Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že Ukrajinou dlouho očekávaná protiofenzíva už odstartovala,…

Rusko začne v červenci rozmísťovat jaderné zbraně v Bělorusku

09.06.2023 15:33 Rusko začne rozmísťovat taktické jaderné zbraně do Běloruska, jakmile ve dnech 7. a 8. července…

EU plánuje nová pravidla proti obcházení protiruských sankcí

09.06.2023 14:35 Obcházení protiruských sankcí se má stát trestným činem, který bude ve všech členských zemích EU…

Důsledky masivních požárů v Kanadě už pociťuje i Evropa. USA se dusí kouřem

09.06.2023 12:11 Kanada je na cestě k nejhorší sezóně lesních požárů ve své historii. Několik týdnů trvající boj s…

Ukrajinská protiofenziva se zřejmě soustředí na Záporoží, boje pokračují

09.06.2023 09:03 O útočných operacích ukrajinské armády informují v pátek další velká světová média v čele s BBC. Už…

Záběry z dronů nepodporují ruské tvrzení o útoku na přehradu raketami

08.06.2023 21:53 Záběry z dronů prezentované agenturou AP, které ukazují zhroucení ukrajinské přehrady a zatopení…

Do pomoci na Ukrajině se zapojuje WHO, OSN chce poslat humanitární…

08.06.2023 19:57 OSN souhlasila s nasazením humanitárních pracovníků na pomoc při záplavách v Chersonské oblasti,…

Ukrajinská protiofenziva ve čtvrtek začala, uvádí americká média

08.06.2023 17:20 Dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva podle některých amerických médii začala. Potvrdit to měli…

Útok nožem ve Francii: Děti leží na jednotce intenzivní péče

08.06.2023 16:24 Aktualizováno Šest lidí, konkrétně čtyři děti a dva dospělí, utrpělo zranění při čtvrtečním dopoledním útoku u…

Související:

Nejnovější