S čínským zbožím jsou potíže, naráží se na logistické problémy
Čínské firmy, které chtějí proniknout na světový trh, narážejí na problémy s přepravou. Napojení na levnou domácí výrobu poskytlo čínským podnikům výhodu v zahraničí, což se ale teď mění v nevýhodu. Pandemie a obchodní napětí totiž narušují mezinárodní dodavatelské kanály, upozornil zpravodajský server CNBC.
Mnoho zboží nelze vyvézt, upozornila v nedávném rozhovoru viceprezidentka pro mezinárodní marketing a generální ředitelka čínské firmy Hisense pro Asii a Tichomoří Fang Süe-jü. Náklady na přepravní kontejner se zvýšily pětinásobně zhruba z 3000 USD (64.400 Kč) až na 15.000 USD, přičemž cesta do Evropy trvá o týden déle, dodala. Hisense je výrobcem domácích spotřebičů.
Světový obchod zasáhlo v posledních měsících několik problémů s logistikou, od březnového zablokování Suezského průplavu po opětovný výskyt případů covidu-19 kolem velkého exportního uzlu v jihočínském Kantonu.
Viceprezident zahraničních aktivit v čínské automobilce Aiways Alexander Klose uvedl, že jejich společnost musela přeplánovat a odložit směny, protože nebyly k dispozici lodě ani kontejnery. Pro společnost, která vyrábí elektromobily v Číně a prodává je do Evropy, to znamenalo zpoždění dodávek o dva až tři měsíce, protože auta stála v přístavu a nebylo je jak přepravit.
Zahraniční poptávka po zboží vyrobeném v Číně přitom zůstává silná. Celní úřad uvedl, že v první polovině roku vzrostl vývoz do Evropské unie meziročně o 35,9 procenta na 233 miliard USD, do Spojených států pak o 42,6 procenta na 252,86 miliardy USD.
Hisense má zájem o expanzi v zahraničí. Loni, v době pandemie, tržby této firmy na zahraničních trzích činily 7,93 miliardy USD. Do roku 2025 je chce zvýšit na 23,5 miliardy USD. Zpoždění dodávek ale znamená další problém, kterým čínské firmy teď musejí čelit, když se snaží dostat na mezinárodní trhy.
Partner konzultační firmy Bain James Root upozornil, že na zahraničních trzích působí zhruba 3400 čínských firem. Jen asi u 200 z nich tržby ze zahraničí přesahují jednu miliardu USD. "Když se tím probereme, tak první průkopníci - Lenovo, Haier a Huawei - mi připadají spíše jako skutečné výjimky, než jako ti (avantgarda), co razí cestu mnoha čínským nadnárodním společnostem, aby je následovaly do zahraničí," dodal Root, když upozornil na tři čínské značky známé v zahraničí.
Strategie čínské společnosti Alibaba pro zahraniční trhy zahrnuje investice do logistické divize Cainaiao. Díky jejímu partnerství s různými leteckými nákladními přepravci má firma zajištěnou stabilní přepravu zásilek do evropských zemí, řekl manažer pro Španělsko, Francii a Itálii firmy AliExpress William Wang. Alibaba je hlavním hráčem na čínském trhu internetového prodeje a společnost AliExpress pod ni spadá. Díky partnerství mohou prodejci na stránkách AliExpressu podle Wanga dostat své produkty k zákazníkům bez dodatečných nákladů a zpoždění. Letecká přeprava ale většinou stojí mnohem více než lodní, a je tak nevhodná pro přepravu automobilů a velkých domácích spotřebičů.
Logistické problémy znamenají, že čínské firmy si hledají základnu na zahraničních trzích. Internetoví prodejci budují nebo si pronajímají sklady blízko zákazníků v Evropě. Jakmile tedy zákazník učiní objednávku, zboží cestuje pouze z blízkého skladu, ne přes celý kontinent.
Podle údajů čínského ministerstva obchodu postavily čínské firmy v první polovině letošního roku v zahraničí zhruba 100 nových skladů. Za celý loňský rok jich bylo 800.
Čínské firmy se také snaží najít nové způsoby, jak se zabydlet na zahraničních trzích. AliExpress plánuje příští rok zdvojnásobit počet zaměstnanců ve Francii, Španělsku a Itálii z nynějších 200, uvedl Wang. Společnost Hisense pak má v plánu další akvizice a výstavbu dalších továren v různých zemích, protože zboží vyrobené v Číně na některých trzích, například v USA, zdražují i cla.
Írán se chystá masivně investovat do armády
29.10.2024 21:54 Teherán chce zvýšit svůj armádní rozpočet na trojnásobek současné výše. Íránská vláda to uvedla v…
Harrisová i Trump přednesou závěrečnou řeč během kampaně
29.10.2024 16:11 V boji o Bílý dům jde do tuhého. Návratu Donalda Trumpa do nejvyšší funkce v USA se snaží zabránit…
Hizballáh má oficiálně nového vůdce. Kdo střídá Nasralláha?
29.10.2024 11:42 Hizballáh má po zářijové smrti Hasana Nasralláha nového lídra. Libanonské militantní hnutí, které…
Fico zkritizoval Fialu kvůli výrokům o slovenském smíru s Babišem
29.10.2024 09:05 V den, kdy si Česko i Slovensko připomínalo vznik společného státu před 106 lety, se slovenský…
Izrael se stal terčem útoku raket Hizballáhu
28.10.2024 17:13 V pondělí vystřelila libanonská proiránská skupina Hizballáh na Izrael desítky raket, zatímco…
Rutte potvrdil, že severokorejští vojáci byli vysláni do Ruska
28.10.2024 15:44 Generální tajemník NATO Mark Rutte potvrdil, že severokorejští vojáci byli vysláni do Ruska a…
Írán slibuje Izraeli odvetu. Následky mají být "nepředstavitelné"
28.10.2024 13:56 Velitel íránských Revolučních gard, generál Hosejn Salámí, varoval Izrael, že bude čelit „trpkým…
Putin se rozhodl, že bude opět vyhrožovat Západu
28.10.2024 09:33 Ruský prezident Vladimir Putin v neděli uvedl, že věří, že jeho varování adresované Západu bylo…
Nevolte Trumpa. Obamová se pokusila zapůsobit na americké muže
27.10.2024 21:34 Mezi výraznými osobnostmi, které v boji o Bílý dům vyjádřily podporu Kamale Harrisové, nechybí ani…
Chameneí poprvé pohrozil Izraeli po jeho odvetě
27.10.2024 16:05 Íránský nejvyšší vůdce Alí Chameneí se poprvé vyjádřil k situaci kolem izraelského odvetného útoku,…