S ukončením testování na covid-19 ve školách od 19. února skončí také povinnost škol informovat hygieniky o nákaze žáka či zaměstnance a o rizikových kontaktech. Rodiče nebudou mít povinnost sdělit škole, že jejich dítě mělo pozitivní PCR test.
Vyplývá to z informací, které ministerstvo školství zveřejnilo na svém webu. V případě, že do školy přijde dítě s příznaky nemoci, bude mít škola podle ministerstva nadále zákonem danou povinnost oddělit ho od ostatních žáků.
Vláda ve středu rozhodla, že k pátku 18. února skončí plošné testování ve školách a firmách. Zároveň ministři rozhodli, že se ode dneška ruší kontroly covidových certifikátů v restauracích, službách a na hromadných kulturních a sportovních akcích. Od soboty 19. února se zvýší maximální počet účastníků hromadných akcí. Od 1. března by podle premiéra Petra Fialy (ODS) mohlo zůstat v platnosti prakticky jen nošení respirátorů.
V testování na covid budou moct školy od 19. února pokračovat pouze na základě dobrovolnosti. Rodiče by k tomu museli dát písemný souhlas, informovalo ministerstvo školství. "Vzhledem k tomu, že povinné testování již nebude upraveno mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví, nebudou upraveny ani navazující důsledky a procesy případných záchytů pozitivních testů," uvedl úřad. Znamená to podle něj, že pokud by měl žák pozitivní antigenní test, nemusel by okamžitě opustit školu a nastoupit do karantény. V případě, že by byl bez příznaků, mohl by ve škole zůstat.
S koncem plošného testování se podle ministerstva školství zruší také povinnost školy informovat hygieniky o pozitivním testu dítěte či o rizikových kontaktech. "Školy mohou poskytnout součinnost krajské hygienické stanici, nicméně již nejsou oprávněny předávat osobní údaje dětí, žáků, studentů, zaměstnanců," oznámil úřad. Rodiče zase nebudou muset hlásit škole pozitivní PCR test dítěte. Pokud bude mít žák symptomy onemocnění, musí ho škola podle zákona o ochraně veřejného zdraví oddělit od ostatních, zajistit k němu dozor a měla by vyzvat rodiče, aby si dítě odvedli domů, sdělilo ministerstvo.
Povinné testování zůstane pouze pro žáky, kteří jsou na praxi v nemocnicích nebo domovech seniorů či zařízeních pro lidi se zdravotním postižením. Jejich testování bude zajišťovat zaměstnavatel, nikoli škola. Testování se nově bude vztahovat už jen na neočkované či lidi po prodělání nemoci v posledním půl roce. Očkování bude platné nejméně 14 dnů po druhé dávce vakcíny a u starších 18 let zároveň nejvýše 270 dnů, nebo po posilující dávce.
Předseda Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc a šéfka Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová minulý týden uvedli, že si nejsou jisti, zda je správné nyní testování ve školách ukončit. Zhodnotit to podle nich bude možné až podle dalšího vývoje epidemie. Předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček označil ukončení testů za smysluplné. Naopak spolek Pedagogická komora s tím nesouhlasí.
Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.
Česko v posledních hodinách zasáhla tragická zpráva, která přišla z Pákistánu. Při expedici na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala Mount Everest. Na smutnou zprávu reagují i slavné osobnosti.
Hrozí v Česku další vlna veder s teplotami výrazně přes 30 °C? Z některých zdrojů by se mohlo zdát, že tropy opět udeří během druhého červencového víkendu. Podle meteorologů je zřejmé, že se znovu oteplí. Momentálně ale není jasné, kam až odpolední maxima vyšplhají.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.
O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“