Schillerová bude dál jednat s ministry kvůli rozpočtu

Alena Schillerová
Alena Schillerová, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
Pavel Dratva , ČTK 23. srpna 2021 10:03
Sdílej:

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) bude v tomto týdnu pokračovat v jednáních s jednotlivými ministry o návrhu státního rozpočtu na příští rok. V úterý se setká s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO).

Následovat bude čtvrteční schůzka s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD) a předsedkyní Akademie věd Evou Zažímalovou. V pátek pak má na programu schůzku s ministrem obrany Lubomírem Metnarem a ministrem školství Robertem Plagou (oba za ANO). Základní parametry rozpočtu vláda schválila na počátku června, a to se schodkem 390 miliard korun.

V případě ministerstva zdravotnictví naplánovalo ministerstvo financí výdaje na příští rok zhruba o 4,7 miliardy korun vyšší než letos, tedy 22,7 miliardy korun. Ministerstvo obrany by mělo dostat podle prvního červnového návrhu o 15,4 miliardy korun více, celkem 90,7 miliardy korun. Výdaje by mělo mít oproti letošnímu roku vyšší i ministerstvo práce a sociálních věcí, celkem 741,6 miliardy korun. Do částek jsou zahrnuty i peníze z Evropské unie.

Minulý týden se Schillerová setkala s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem a ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (oba ČSSD). Ministerstvo zemědělství bude v příštím roce hospodařit s výdaji 58,5 miliardy korun, což je o 3,1 miliardy korun více proti rozpočtu schválenému na letošní rok a odpovídá to návrhu ministerstva financí z června.

Ministerstvo kultury by pak v příštím roce mělo mít rozpočet 15,9 miliardy korun. Původní návrh počítal s 14,3 miliardy korun. Z navýšení o 1,6 miliardy půjde 500 milionů korun na živé umění a příspěvkové organizace, dalších skoro půl miliardy by měly v příštím roce získat kreativní průmysly z Národního plánu obnovy a přes 600 milionů korun by mělo ministerstvo dostat na obnovu kulturního dědictví

Schillerová dříve uvedla, že ministerstvo 24. srpna zveřejní novou makroekonomickou prognózu, na základě které by měl úřad návrh státního rozpočtu na příští rok upravit. Zároveň upozornila, že do říjnových parlamentních voleb nestihne Sněmovna zřejmě rozpočet schválit, a to ani v prvním čtení. Po volbách proto bude muset návrh podle ministryně vláda opět schválit a předložit poslancům.

Stalo se
Krimi
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Byly mrtvé v mrazáku. Policie vyšetřuje týrání koček na severu Čech

Otřesným případem týrání zvířat se zabývají kriminalisté ze severních Čech. U chovatelky našli policisté přes 20 podvyživených koček s nejrůznějšími zdravotními problémy a především přes 100 těl mrtvých koťat. Žena byla obviněna z několika trestných činů. 

České celebrity
Sára a Martin Donutilovi

Sára Donutilová prozradila pravdu o ztrátě prvního miminka

Dobře známý je smutný příběh Sáry Donutilové, která před několika lety přišla o první dítě. Zprvu se přitom ani nevěděla příčina tragédie. Lékaři se ji však snažili zjistit a uspěli. Známá herečka nyní odhalila, v čem byl problém. 

České celebrity
Jiří Adamec

Jiří Adamec je na mě upnutý, přiznala manželka Jana

Legendární režisér Jiří Adamec měl minulý týden 78. narozeniny, na které nezapomněla jeho manželka. Na sociální síti totiž napsala zajímavý vzkaz. Zároveň prozradila, jak se jejímu muži momentálně daří. To fanoušky zajímá ze všechno nejvíce. 

Světové celebrity
Victoria Beckham

Další důkaz hluboké krize: Syn ignoruje Victorii Beckham i na Den matek

Vztahy v rodině Beckhamových procházejí další zatěžkávací zkouškou. Sedmadvacetiletý Brooklyn Beckham se postaral o rozruch, když během britského Dne matek, který připadl na tuto neděli, zcela ignoroval svou matku Victorii. Zatímco zbytek Británie vzdával hold svým rodičům, nejstarší syn slavného páru zachoval na sociálních sítích směrem k domovu mrazivé mlčení.