Čínský prezident Si Ťin-pching na jednání s německým kancléřem Olafem Scholzem řekl, že je třeba, aby svět zamítl hrozby jadernými zbraněmi nebo jejich použití. Podle agentury DPA ale Rusko výslovně za invazi na Ukrajinu nekritizoval. Scholz přijel do Číny jako první vůdce členské země Evropské unie a skupiny vyspělých států světa G7 od začátku pandemie covidu-19.
Siova slova k jaderným zbraním a ruským hrozbám o jejich použití jsou podle agentury Kjódó pokusem vyjádřit sympatii Evropě v době ruské války proti Ukrajině. Čína je ale spojencem Moskvy a otevřené kritiky Ruska se straní.
Si mluvil o době "změny a nestability, v níž je třeba, aby Německo a Čína spolupracovaly a přispěly ke světovému míru". Prezident si myslí, že při zachování vzájemného respektu se mají Německo a Čína postavit konfrontaci, čímž podle agentur narážel na postoj USA vůči Číně.
"Politickou důvěru je snadné zničit, ale těžké vybudovat," řekl Si.
Scholz také jednal s čínským premiérem Li Kche-čchiangem a představiteli čínského hospodářství. Lia požádal, aby čínský prezident využil svého vlivu na Rusko.
Prezident Si navrhl posílit spolupráci obou zemí na pozadí změn a otřesů ve světě. "Čínská lidová republika a Německo jsou přední velmoci s vlivem (na mezinárodní scéně). V době změn, kdy vidíme chaos, by naše země měly spolupracovat ruku v ruce," řekl podle agentur Reuters a TASS, které se odvolávají na čínskou televizi.
Peking a Berlín mohou podle čínského vůdce ještě více přispět k zachování míru a podpoře rozvoje na celé Zemi. "Stačí jen respektovat jeden druhého, odstraňovat rozpory, vyměňovat si zkušenosti a spolupracovat ku vzájemnému prospěchu. A tehdy vektor rozvoje vztahů mezi Čínou a Německem se nezmění," prohlásil podle TASS. Doufá, že kancléřova návštěva posílí vzájemného pochopení a umožňují prohloubit pragmatickou spolupráci ve všech oblastech.
Kancléř podle Reuters ocenil, že je dobré osobně se setkat v napjatých časech, kdy ruská invaze na Ukrajinu ohrozila světový pořádek založený na pravidlech. Scholz podle AFP vyjádřil přání "dále rozvíjet" ekonomickou spolupráci s Čínou, a to i "navzdory rozdílným názorům". Vyjádřil také přání rozvíjet spolupráci v otázkách, jako jsou klimatické změny, potravinová bezpečnost či zadluženost států.
Scholze provází desítka vrcholných manažerů velkých německých firem, jako je Volkswagen, BMW, chemická firma BASF, farmaceutická společnost Bayer nebo Deutsche Bank. Čínská ekonomika je druhá největší na světě, německá je nejsilnější v Evropě.
Scholzova cesta do Pekingu krátce po znovuzvolení Sia do funkce stranického šéfa vyvolala kontroverze. Čínští disidenti a Světový ujgurský kongres na něj naléhali, aby cestu zrušil. Krátce před odjezdem kancléř v deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung oznámil nový kurs vůči Číně. Je podle něj jasné, že když se Čína změní, musí se změnit i přístup světa k ní. Scholz dal také najevo znepokojení nad situací kolem Tchaj-wanu a nepřímo varoval Čínu před invazí.
Agentura DPA napsala, že půjde o nejkratší pobyt, jaký kdy nějaký německý kancléř v Číně absolvoval: kvůli přísným protikoronavirovým opatřením platným v nejlidnatější zemi světa potrvá jen 11 hodin.
Čína podle Scholze pustí na své území vakcíny firmy BioNTech
Čína umožní cizincům žijícím na jejím území nechat se proti covidu-19 očkovat vakcínou německé firmy BioNTech. Po svém dnešním jednání v Číně o tom informoval německý kancléř Olaf Scholz. Řekl také, že bude prosazovat, aby Peking povolil tuto vakcínu i pro čínské občany. Čína dosud očkovala pouze vakcínami domácí výroby.
Scholz přijel na krátkou návštěvu do Číny jako první představitel Evropské unie od začátku koronavirové pandemie. Jednal o politických i ekonomických tématech. Když hovořil o vakcínách, řekl, že se Německo a Čína rozcházejí v boji proti koronaviru, ale mají společnou odpovědnost vypořádat se s ním.
Německá BioNTech spolu s americkou firmou Pfizer vyvinula ve světě široce používanou vakcínu. Stane se podle agentury Reuters prvním zahraničním preparátem, kterým se bude v Číně moci očkovat.
Reuters napsal, že po Scholzově oznámení stouply akcie BioNTech o pět procent.
Naše země se "dohodly na úzké spolupráci v boji proti pandemii. Zahrnuje to schválení vakcíny BioNTech pro cizince v Číně. Je to samozřejmě jenom první krok. Doufám, že okruh lidí, kteří budou moci tuto vakcínu dostat, se rozšíří až na všeobecnou dostupnost vakcíny BioNTech," řekl kancléř na tiskové konferenci po jednání s čínským premiérem Li Kche-čchiangem.
Čína praktikuje přísnou politiku nulové tolerance vůči epidemii a zavírá kvůli tomu celá města. Už nějakou dobu se mluví o tom, že se připravuje uvolnění těchto opatření. Kromě jiného by mohla být zkrácena karanténa pro lidi přijíždějící do země. Nyní musejí na sedm dní do karanténního zařízení a tři dny strávit doma, v budoucnu by mohlo stačit pět dní v zařízení a dva nebo tři dny doma. V sobotu se má na téma prevence covidu-19 konat tisková konference.
Česko se právě nachází uprostřed dosud největší letošní vlny veder. Předpověď ale slibuje ochlazení ještě během probíhajícího týdne. Trend nižších teplot, než jsou ty současné, pak vydrží i v příštím týdnu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé.
Dvakrát na travnatých londýnských kurtech zcela triumfovala, ale derniéra Petry Kvitové na Wimbledonu neměla dlouhého trvání. Česká tenistka, která již avizovala, že letos definitivně ukončí kariéru, končí na nejslavnějším grandslamu hned v prvním kole.
Velké komplikace v pražské dopravě způsobila pondělní nehoda nákladního vozidla na Jižní spojce. Jedno velké omezení se přitom teprve chystá. V úterý ve 20 hodin se Jižní spojka v jednom směru uzavře, aby mohlo pokračovat odklízení následků havárie.
Červenec je od půlnoci v plném proudu a meteorologové už vidí až téměř do konce sedmého kalendářního měsíce. Podle nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se po aktuální tropické epizodě vrátí počasí k tomu, co je pro tuto roční dobu nejobvyklejší.
Českou kuchařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku pouhých 50 let zemřel Roman Hadrbolec, jehož kuchařská profese dostala i k hollywoodským filmovým hvězdám první kategorie.
Červenec, který právě dnes začal, v sobě skrývá dva státní svátky. Na řadu přijdou již tento týden, konkrétně o víkendu. I proto si lidé nejsou jistí, zdali budou otevřené větší obchody. Česká obchodní inspekce (ČOI) potvrdila, že lidé si bez problémů nakoupí.
Hned první červencový den má svého slavného oslavence, který navíc letos slaví kulatiny. Karlosi Vémolovi je právě dnes 40 let. Nejlepší dárek si zřejmě nadělil sám na červnovém turnaji Oktagonu, kde definitivně porazil úhlavního rivala Attilu Végha. Nakonec ho ale potěšilo i něco, co je hmotné.
Úmorné vedro bude Česko sužovat přinejmenším do čtvrtka. Meteorologové nově na středu vyhlásili výstrahy před vysokými a velmi vysokými teplotami pro téměř celé území republiky a před nebezpečím požárů pro jihozápadní polovinu území.
Českým šoubyznysem otřásla v posledních dnech smutná zpráva. Ve věku pouhých 28 let náhle zemřel kadeřník slavných Jakub Zábranský. V péči měl například zpěváka Jana Bendiga či současnou partnerku Jaromíra Jágra.
Marek Ztracený je zpět. Úřadující Slavík se poprvé od koncertů v Edenu vrátil na pódia. Bylo to opět v Praze, konkrétně na Výstavišti v Holešovicích. Vystoupení se neobešlo bez zajímavých momentů, ale také bez problémů.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračoval i v červnu, který právě skončil. Těhotenství oznámila někdejší televizní moderátorka Michaela Ochotská či herečka Barbora Pleva Mottlová. Právě druhá jmenovaná nyní prozradila, jak radostnou novinku odhalila svému manželovi Davidovi.