Debatu o silnější roli a efektivnějším fungování Evropské unie zejména ve vztahu ke Spojeným státům a Číně mají dnes večer na programu prezidenti a premiéři členských států EU.
Během pracovní večeře ve slovinském podhorském středisku Brdo ale proti původním plánům budou hovořit i o nevídaně rychle rostoucích cenách energií, jejichž dopad chce řada lídrů zmírňovat pomocí společných kroků. Ani k jednomu z večerních témat nemají unijní státy zdaleka jednotný postoj.
Lídři unijních zemí se dnes sešli poprvé od neúspěšného konce spojenecké mise v Afghánistánu, který podle řady evropských politiků ukázal přílišnou závislost EU na Washingtonu. Dalším podnětem k posílení vojenské samostatnosti je zejména podle Francie zářijový pakt mezi USA, Británií a Austrálií označovaný zkratkou AUKUS.
"Jsem přesvědčen, že musíme posílit naši obrannou spolupráci na úrovni EU," řekl novinářům při příchodu na jednání předseda Evropské rady Charles Michel. Unijní země v reakci na Afghánistán oživily letitou myšlenku na vytvoření vlastních jednotek rychlého nasazení, které vedle Francie podporuje i Německo či další západoevropské země. Naproti tomu zvláště státy východního křídla EU včetně Česka mají rezervovanější přístup a hovoří o důležitosti spolupráce v rámci NATO. Šéf unijních summitů Michel zdůraznil, že i větší kooperace unie s aliancí je v zájmu sedmadvacítky, a dodal, že dnešní debata může udat směr před důležitými rozhodnutími o obranné politice. Žádné závazné závěry se ovšem po dnešní neformální večeři nečekají.
Někteří lídři včetně českého premiéra Andreje Babiše chtějí část debaty věnovat rychle rostoucím cenám energií, s nimiž se unijní země potýkají v důsledku hospodářského oživení a nedostatečných zásob plynu. Babiš dnes před odletem do Slovinska prohlásil, že EU musí jednat a jednou z možností je podle něj regulace trhu s emisními povolenkami.
Ceny energií chtějí na summitu probírat i lídři zdražováním výrazně zasažených zemí jako Španělsko, Itálie či Francie. Tyto státy volají po celounijních krocích například v podobě společného nákupu energií. Další země v čele s Německem se k tomu stavějí spíše skepticky. Podle unijních činitelů dnes dojde nejvýše na orientační debatu, konkrétní návrhy by měli šéfové států probírat na řádném summitu za dva týdny v Bruselu.
Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.
Anička Slováčková (†29), která zemřela předčasně po těžkém boji s nemocí, měla ještě plnou hlavu plánů a snů. Toužila po svatbě, chtěla napsat knihu, založit rodinu a stavěla si svůj vysněný domov v přírodě.
Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.
Australská herečka Cate Blanchett, která nedávno oslavila 55. narozeniny, překvapila v nejnovějším rozhovoru fanoušky po celém světě nečekaným prohlášením. Ikona světového filmu, držitelka dvou Oscarů a hvězda snímků jako Pán prstenů, připustila, že vážně uvažuje o ukončení své herecké kariéry.
Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.
K tradiční velikonoční bohoslužbě na hradě Windsor dorazil spolu s králem Karlem III. a královnou Camillou také vévoda z Yorku, princ Andrew. Na mši ve svatojiřské kapli přišel v doprovodu princezny Anny, své bývalé manželky Sarah Fergusonové, vévodkyně z Yorku, a manžela princezny Anny, viceadmirála sira Tima Laurence.
Letní počasí se tento týden do Česka nevrátí. Zatímco přes den v maximech teploty nepřekročí 25 stupňů, v noci může podle ČHMÚ.cz ještě naopak mrznout.
Vévoda ze Sussexu Meghan Markle se opět ocitla pod palbou kritiky kvůli údajnému porušení autorských práv. Tentokrát jde o dětský animovaný projekt „Pearl“, který měl být uváděn na platformě Netflix. Podle britské autorky Mel Elliottové vykazuje projekt až příliš nápadné podobnosti s její vlastní knižní sérií „Pearl Power“, jejíž první díl vyšel už v roce 2014.
Nedělní ráno přineslo do některých oblastí Česka zejména mlhy, které se nejčastěji vyskytovaly v povodí řek Vltavy a Berounky. Postupně se ale situace vyjasňuje a většina území hlásí jasno nebo téměř jasno. Počasí tak zatím zůstává příznivé a přívětivé pro velikonoční výlety i tradiční pomlázku. Odpoledne by se teploty v nižších polohách měly vyšplhat až k 22 °C.
Britský princ Harry (40) navštívil Ukrajinu, aby osobně vyjádřil podporu těm, které zasáhla válka. Zavítal do kliniky Superhumans, která se specializuje na bezplatnou léčbu zraněných civilistů a vojáků. Nabízí nejen protézy a rekonstrukční operace, ale i psychologickou pomoc. Vévoda ze Sussexu láskyplně objímal děti a podal si ruku se zraněnými vojáky.
Marek Eben je sice studovaným hercem a zejména v divadle dlouhá léta hrál, většina z nás ho dnes vnímá především jako úspěšného moderátora. Jak se to stalo, že se na tomto poli tak moc prosadil?
V poslední době zažívá svět celebrit skutečný rozchodový boom. Nejnovějším přírůstkem na seznam bývalých párů je dvojice britské herečky Emmy Corrin (29) a amerického herce Ramiho Maleka (43), kteří podle zpráv britského deníku Daily Mail ukončili svůj vztah po přibližně dvou letech.