Severní Korea odpálila další balistickou raketu, Japonsko varovalo svoje občany

Severní Korea dnes odpálila balistickou raketu středního, nebo delšího doletu směrem nad Japonské moře. Informovaly o tom agentury Jonhap a Reuters. Podle jihokorejské armády se jednalo o nový typ střely, pravděpodobně využívající pevné palivo.

Ilustrační fotografie.

Japonská vláda krátce poté vydala varování, že raketa může dopadnout poblíž ostrova Hokkaidó, a vyzvala zdejší obyvatele, aby se okamžitě schovali. Později varování odvolala a raketa skutečně dopadla mimo nejsevernější z hlavních japonských ostrovů.

Tokio více než pěti milionům občanů na druhém nejrozlehlejším japonském ostrově doporučilo, ať se ukryjí v budovách nebo v podzemí. Asi 20 minut poté uvedlo, že systém nouzového varování před nebezpečím upřesnil předchozí nesprávné informace o dopadu rakety a nebezpečí už nehrozí.

Jihokorejská armáda sdělila, že raketa odpálená z blízkosti severokorejské metropole Pchjongjangu uletěla asi 1000 kilometrů, než dopadla do Japonského moře. Soul to označil za "vážnou provokaci".

Podle nejmenovaného jihokorejského vojenského činitele byl při testu zjevně použit nový zbraňový systém, který KLDR nedávno předvedla na vojenské přehlídce. Armáda analyzovala trajektorii a dolet střely a domnívá se, že by mohlo jít o raketu na tuhé palivo. Severní Korea se snaží pracovat na výrobě většího množství raket na tuhé palivo, které se snáze skladují i přepravují. Navíc je lze odpálit téměř bez varování nebo času na přípravu, poznamenala agentura Reuters.

Jestliže se potvrdí, že byla odpálena raketa s tuhým palivem, jednalo by se o první severokorejský test podobné zbraně, uvedla agentura AP. Severní Korea dosud používala mezikontinentální balistické rakety na kapalný pohon, který se musel před odpálením doplňovat. "KLDR sice již testovala rakety krátkého doletu na tuhé palivo, netestovala ale rakety dlouhého doletu tohoto typu," uvedl k tomu Bruce Bennett, obranný analytik společnosti RAND Corporation.

Právě raketa na tuhý pohon je jednou ze zbraní, o které severokorejský vůdce vždy usiloval, aby mohla jeho země, jak říká, čelit americkým vojenským hrozbám. Kim Čong-un by rovněž chtěl i ponorku s jaderným pohonem, hypersonickou střelu a špionážní satelit.

Kim Tong-jup, bývalý důstojník jihokorejského námořnictva a odborník na KLDR v soulském Ústavu studií Dálného východu, uvedl, že testována nejspíš byla mezikontinentální balistická raketa odhalená v únoru na vojenské přehlídce. Poháněl ji motor na tuhé palivo testovaný loni v prosinci.

Japonská pobřežní stráž nemá žádné informace o tom, že by dopad střely způsobil problémy lodím poblíž ostrova Hokkaidó.Tokio svolalo zasedání národní bezpečnostní rady a vyjádřilo "silný protest". Soul test označil za jasné porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN a také svolal zasedání své bezpečnostní rady.

I když japonské úřady varování pro ostrov Hokkaidó brzy odvolaly, školy v oblasti kvůli výstraze zahájily později vyučování a zastaveny byly rovněž i některé vlaky. Jak popsal jeden ze studentů, varování vyvolalo chvilkový poplach. "Na vteřinu zavládla ve vlaku panika, ale zaměstnanec stanice řekl, aby se lidé uklidnili, a ti tak učinili," popsal student japonské veřejnoprávní televizi NHK.

Odpálení rakety přichází několik dní poté, co severokorejský vůdce Kim Čong-un vyzval svou zemi, aby byla připravena kdykoli provést jaderné útoky k odvrácení války. KLDR podle něj musí čelit tomu, co nazvala "agresí Spojených států". USA poslední ze série raketových testů odsoudily, zopakovaly ale rovněž nabídku k zahájení rozhovorů.

"Pro diplomacii se dveře nezavřely, Pchjongjang ale musí okamžitě ukončit své destabilizační akce a místo toho si zvolit diplomatickou cestu," uvedla Adrienne Watsonová z americké Národní bezpečnostní rady. Severní Korea kritizovala nedávná vojenská cvičení amerických a jihokorejských jednotek a označila je za "eskalaci napětí".

Jižní Korea podle agentury Jonhap dále sdělila, že její severní komunistický soused v posledních dnech neodpovídá na běžné přeshraniční hovory učiněné prostřednictvím mezikorejských styčných a vojenských komunikačních linek.

KLDR už letos podle agentury AP odpálila kolem 30 raket, loni jich bylo rekordních více než 70, včetně mezikontinentálních balistických střel schopných dosáhnout americké pevniny. Američtí a jihokorejští představitelé i proto varovali, že se komunistická země může připravovat na první jaderný test od roku 2017.

Do pomoci na Ukrajině se zapojuje WHO, OSN chce poslat humanitární…

08.06.2023 19:57 OSN souhlasila s nasazením humanitárních pracovníků na pomoc při záplavách v Chersonské oblasti,…

Ukrajinská protiofenziva ve čtvrtek začala, uvádí americká média

08.06.2023 17:20 Dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva podle některých amerických médii začala. Potvrdit to měli…

Útok nožem ve Francii: Děti leží na jednotce intenzivní péče

08.06.2023 16:24 Aktualizováno Šest lidí, konkrétně čtyři děti a dva dospělí, utrpělo zranění při čtvrtečním dopoledním útoku u…

Putinova velká tisková konference má letos proběhnout

08.06.2023 15:03 Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek řekl novinářům, že zatím nebyl stanoven termín každoroční…

Papež vtipkuje, cítí se dobře, řekl lékař den po operaci

08.06.2023 12:06 Papež František se po středeční operaci břicha kvůli kýle cítí dobře, řekl ve čtvrtek jeho…

Zelenskyj kritizuje mezinárodní organizace pro nečinnost po zničení…

08.06.2023 09:19 Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady…

Papež František podstoupil operaci, dnes ještě absolvoval audience

07.06.2023 19:49 Aktualizováno Papež František ve středu podstoupil operaci břicha kvůli kýle. Tříhodinový zákrok se obešel bez…

Ukrajina se kvůli zničení Kachovské přehrady obrací na Haag

07.06.2023 18:33 Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin ve středu rozhodl, že jeho úřad poskytne…

EU schválila vakcínu proti RS viru pro seniory

07.06.2023 14:52 Evropská komise v úterý schválila první vakcínu, která má lidi starší 60 let ochránit před infekcí…

Drony měly v Moskvě zasáhnout byty rozvědčíků, naznačují americké informace

07.06.2023 13:38 Dronový útok, který zažila minulý týden v úterý Moskva, podle amerických informací cílil na…

Související:

Nejnovější