Situace na hranici mezi Polskem a Běloruskem je stále napjatá, polské bezpečnostní síly očekávají, že migranti živořící v zimě v hraničním pásu na běloruské straně se znovu pokusí prolomit plot oddělující obě země. V souvislosti s vývojem na východní hranici Evropské unie trojice pobaltských států dala najevo obavy z toho, že by současná krize mohla přerůst v ozbrojený konflikt.
Zatím si však obě strany vyměňují především silná slova. EU oznámila, že chce potrestat aerolinky, které se zapojily do přepravy migrantů z krizových oblastí do Běloruska, tamní vůdce Alexandr Lukašenko pohrozil, že na podobné sankce by Minsk mohl odpovědět přerušením tranzitu ruského plynu a zablokováním přepravy zboží přes své území. O situaci podruhé za dva dny mluvila německá kancléřka Angela Merkelová s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Opatření proti aerolinkám by mohlo být součástí připravovaného nového balíčku sankcí vůči běloruskému režimu, řekla dnes novinářům mluvčí Evropské komise. Podle agentury Bloomberg by mezi přepravci mohla být ruská společnost Aeroflot či turecké aerolinie. Aeroflot dnes jakoukoli svou účast na přepravě migrantů popřel, jeho akcie však v reakci na zprávu zaznamenaly pokles. Stejně tak se turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavusoglu ohradil proti "neopodstatněným obviněním", že aerolinie Turkish Airlines jsou jednou ze společností dopravujících migranty do Běloruska.
Lukašenko na poradě s vládními představiteli prohlásil, že se při obraně běloruské svrchovanosti a nezávislosti "nezastaví před ničím", a pohrozil přerušením tranzitu ruského plynu.
Nad Běloruskem dnes druhým dnem manévrovaly dva ruské strategické bombardéry. Moskva tak podle Reuters dává Minsku najevo svoji podporu. Kreml nicméně dnes zároveň zopakoval, že Rusko s migrační krizí nemá nic společného.
Německá kancléřka Merkelová během jednání se šéfem Kremlu Putinem za strůjce současné krize označila běloruský režim a obvinila Minsk z toho, že ve svém "hybridním útoku" na EU používá bezbranné lidi. Do oblasti bělorusko-polských hranic v krátkém čase dorazily z Minsku tisíce migrantů, zejména z Blízkého východu. Podle Putina by sedmadvacítka ve snaze najít řešení migrační krize na východní hranici měla obnovit kontakty s Běloruskem. Evropské země po loňských prezidentských volbách, které považují za zmanipulované, neuznávají autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka jako hlavu státu.
Náměstek polského ministra vnitra Bartosz Grodecki uvedl, že hranici se pokusila násilně překonat skupina 150 migrantů, i když původně tvrdil, že noc na místě byla klidná. Při jednom incidentu udeřil migrant do hrudi větví polského vojáka, který v reakci vypálil dva výstražné výstřely do vzduchu, napsal server Onet.pl. Grodecki také upozornil, že může nastat situace, kdy "někdy kolem večera" mohou migranti zaútočit na polskou hranici. "Jsme na to připravení," dodal.
Polské úřady už před několika týdny vyhlásily výjimečný stav v oblasti kolem hranice. Znamená to, že do ní nemají přístup humanitární organizace ani novináři. Média informující o dění na hranici jsou tak odkázána na mediální výstupy bezpečnostních složek a dalších oficiálních míst.
Také litevská pohraniční stráž dnes oznámila, že v noci na dnešek zabránila skupině asi 35 migrantů překročit bělorusko-litevské hranice. Běloruská pohraniční stráž dnes popřela zprávy o smrti čtrnáctiletého Kurda na běloruské straně hranice, o níž informoval polský portál OKO.press s odvoláním na dva migranty.
Ministři obrany Litvy, Lotyšska a Estonska odsoudili ve společném prohlášení "úmyslnou eskalaci současného hybridního útoku ze strany běloruského režimu" a uvedli, že chování Běloruska "zvyšuje pravděpodobnost provokací a závažných incidentů, které by také mohly přerůst do vojenských akcí".
Také Lukašenko podle médií varoval, že případná provokace na hranici by mohla přerůst v konflikt a že se do uprchlických táborů u polských hranic pašují zbraně a munice z oblasti ozbrojeného konfliktu v Donbasu na východě Ukrajiny. Není však příliš jasné, koho z podobných kroků běloruská strana vlastně viní.
Vyostřená situace u běloruských hranic znepokojuje Ukrajinu, přestože není členským státem Evropské unie. Kyjev k hranici vyšle jako posilu dalších 8500 členů bezpečnostních složek.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.
O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“
Jennifer Lopez a Ben Affleck se rozhodli stáhnout svou bývalou společnou rezidenci v Beverly Hills z realitního trhu poté, co se jim více než rok nedařilo najít kupce. Rozhodnutí přišlo krátce po finálním ukončení jejich manželství, které trvalo dva roky a bylo oficiálně rozvedeno letos v lednu.
Herec Orlando Bloom naznačil své emocionální rozpoložení po nedávném rozchodu s popovou hvězdou Katy Perry. Na svém Instagramu sdílel sérii citátů slavného švýcarského psychiatra Carla Junga, které naznačují pocity osamělosti a smutku. Mezi citáty se objevilo například: „Osamělost nevzniká z nedostatku lidí kolem nás, ale z neschopnosti sdílet to, co je pro nás důležité,“ či „Ani šťastný život se neobejde bez určité míry temnoty.“
Britský princ Harry údajně nabídl králi Karlovi symbolickou „olivovou ratolest“ – pozvání na Hry Invictus, které se v roce 2027 uskuteční v Birminghamu. Pokud by monarcha nabídku přijal, podle královského experta by to mohlo znamenat mnohem víc než jen jednorázové gesto smíření. Richard Fitzwilliams pro Daily Express uvedl, že v takovém případě by princ Harry a Meghan Markleová velmi pravděpodobně požadovali jednu klíčovou věc: veřejné zviditelnění a společné fotografování.