Školy jsou podle Fialy na příchod ukrajinských žáků dobře připraveny

Petr Fiala
Petr Fiala, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 30. srpna 2022 11:00
Sdílej:

České školství je na příchod žáků z Ukrajiny dobře připraveno a kvalita vzdělávání českých žáků neutrpí. Po dnešním bilančním setkání s ministrem školství Vladimírem Balašem (STAN) to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Resort podle Balaše v současnosti připravuje kampaň, která má zvýšit zatím malý zájem ukrajinských dětí o studium na českých středních školách.

Ministerstvo školství se v současnosti zabývá přípravou nového školního roku, ve kterém by do českých škol měly nastoupit asi desítky tisíc válečných uprchlíků z Ukrajiny. Jejich přesný počet je zatím nejasný. minulý týden Balaš uvedl, že jich očekává asi polovinu z původně odhadovaných 130.000. Přesnější data by mělo ministerstvo od škol dostat zřejmě na začátku září.

Podle Fialy jsou školy i ministerstvo na příchod ukrajinských žáků do škol dobře připraveny. "Můžeme si být jistí, že od 1. září poběží plnohodnotná výuka jak pro české, tak pro ukrajinské děti a studenty," uvedl předseda vlády. Ministerstvo školství podle něj připravilo podpůrné aktivity pro snazší integraci ukrajinských žáků, například dalo školám možnost upravit rozsah vzdělávání.

Zatím malý zájem ukrajinských studentů o studium na středních školách plánuje ministerstvo podpořit kampaní na sociálních sítích, uvedl Balaš. Dosud se podle něj ke studiu na střední škole zapsala zhruba třetina očekávaného počtu ukrajinských žáků.

Kromě integrace ukrajinských žáků a studentů hovořili Balaš s Fialou na dnešní schůzce také o investicích do vzdělávací infrastruktury. Fiala po setkání uvedl, že cílem je, aby do roku 2028 vzniklo ve školách zhruba 10.000 nových míst, zejména v prstenci kolem Prahy.

Stalo se
Světové celebrity
Liam Gallagher z Oasis.

Comeback Oasis doprovázely kamery. Nový film brzy vtrhne do kin

Tři filmy z letošního benátského filmového festivalu zamíří do českých kin. Největším tahákem zřejmě bude snímek o jedné ze slavných britských kapel, která se nedávno ve velkém studiu vrátila na pódiu.

České celebrity
Martin Dejdar

Přiznání Martina Dejdara. Málem jsem to po..., svěřil se herec

Když se něco nepovede, mělo by se to přiznat. Právě tak se zachoval Martin Dejdar, jemuž se v tomto týdnu oženil syn. O přísně utajované svatbě se lidé dozvěděli dřív, než bylo záhodno. A mohl za to právě populární herec.  

České celebrity
Helena Vondráčková

Vondráčková vytáhla těžký kalibr. O zrušeném koncertu promluvil její manžel

Do nepříjemné situace, které by se nejraději vyhnula, se v těchto dnech dostala legendární Helena Vondráčková. Ke zklamání zdejších fanoušků nedorazí na festival do Nového Jičína. Proč se tak se svým manželem rozhodla? 

Světové celebrity
Sandra Bullocková

Sandra Bullock poprvé po třech letech promluvila o smrti partnera!

Americká herečka Sandra Bullock poprvé veřejně promluvila o ztrátě svého dlouholetého partnera Bryana Randalla, který zemřel v roce 2023 po tříletém boji s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Držitelka Oscara v rozhovoru pro podcast SmartLess vysvětlila, že o partnerově vážném onemocnění dlouho mlčela na jeho výslovné přání. Respektování tohoto rozhodnutí ji však v období pandemie dostalo do značné izolace.