Se začátkem školního roku se rodiče v Británii obávají o zdraví svých dětí. Školy ale nejsou centrem koronavirové nákazy, uvedla dnes Yvonne Doyleová z britské vládní zdravotní agentury Public Health England (PHE). Upozornila i na to, že ve vzdělávacích zařízeních nadále platí opatření, která mají šíření koronaviru zabránit, napsal zpravodajský web BBC.
"Chápeme - a já tomu plně rozumím - že rodiče mohou být nervózní, ale znovu zdůrazňuji, že školy nejsou hnacími mechanismy ani středisky infekce," uvedla Doyleová. Šíření nákazy mezi žáky a studenty mají omezit například doporučení ohledně větrání, pravidelná dezinfekce či testování. Anglie a Wales zároveň oproti minulému školnímu roku zrušily nutnost vyučovat po skupinách a nosit roušky v učebnách. Severní Irsko také přestalo vyžadovat, aby studenti dodržovali rozestupy.
S tím, jak dospělí mohou chodit do hospod, na koncerty či do divadla, mají děti právo na "mnohem víc normální" výuku, uvedl dnes britský ministr školství Gavin Williamson. Podle něj je nutné udržovat "rozumnou rovnováhu", do které patří i masové testování žáků.
Děti v Anglii, Severním Irsku a Walesu se do škol vrátily na začátku září, ve Skotsku už v polovině srpna. Podle některých právě návrat žáků do tříd stojí za zvýšenými denními přírůstky nakažených ve Skotsku. To minulý týden zaznamenalo denní maxima infekcí.
S rychlým postupem vakcinace dospělé populace v Británii budou školy pravděpodobně "velkou částí problému", uvádí vládní poradce a odborník na zdraví dětí Calum Semple. Expert se však domnívá, že by školy měly zůstat otevřené "téměř za každou cenu", protože škody způsobené nedostatkem vzdělávání mohou být celoživotní. Zatímco podle něj není pravděpodobné, že by studenti trpěli vážnějšími projevy onemocnění covid-19, mohou přenášet nákazu na ostatní.
Článek zveřejněný Královskou společností uvádí, že znovuotevření škol, zejména u starších žáků, souvisí se zvýšeným rizikem přenosu nemoci mezi dětmi i v rámci širší komunity. Míra nárůstu infekcí však závisí na kontrolních opatřeních v učebnách i dodržení masového testování.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.